• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk powołuje Fundusz Filmowy. Na rozwój kinematografii miasto wyda 1 mln rocznie

Gdańsk powołuje Fundusz Filmowy. Na rozwój kinematografii miasto wyda 1 mln rocznie

- Zależy nam nie tylko na sukcesach produkcji filmowych, ale także na promocji naszego miasta i budowaniu konsekwentnie wizerunku Gdańska przyjaznego i otwartego na kulturę - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska podczas konferencji, 23 lutego 2022 r. w IKM, gdzie ogłoszono powołanie Gdańskiego Funduszu Filmowego i Gdańskiej Komisji Filmowej. Na wsparcie produkcji kinematograficznych promujących Gdańsk zaplanowano 1 milion złotych rocznie. Fundusz będzie pełnił rolę kulturotwórczą, animującą środowisko filmowe w Gdańsku, ale także rolę ekonomiczną pozwalającą na rozwój branży filmowej w mieście.
23.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
1192-625 (34)
 

O szczegółach inicjatywy poinformowano podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę, 23 lutego w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.

- W Polsce istnieje jedenaście Funduszy Filmowych, miejskich i regionalnych, my bierzemy z tego co najlepsze, inspirując się, ale też ucząc się na błędach innych – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Wiele filmów wspartych przez regionalne fundusze odniosło sukces. Nam zależy nie tylko na sukcesach produkcji filmowych, ale także na promocji naszego miasta i budowaniu konsekwentnie wizerunku Gdańska przyjaznego i otwartego na kulturę. Idzie za tym także rozwój gospodarki, bo chcemy, aby filmy współtworzyli lokali twórcy. Powołując Gdański Fundusz Filmowy i Gdańską Komisję Filmową bierzemy to, co najlepsze, dokładamy odrobinę gdańskiej fantazji i działamy zgodnie z dewizą „Nec Temere, nec Timide” – odważnie, ale z rozwagą. Mam nadzieję, że Gdański Fundusz Filmowy pozwoli nam oglądać nasze miasto w różnych produkcjach filmowych – dodała prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Roczna wartość funduszu wynosi jeden milion złotych. To kwota, która ma zostać wyodrębniona z budżetu miasta. Uchwała w tej sprawie zostanie przedstawiona na sesji Rady Miasta zaplanowanej pod koniec marca.

Pomysł powołania Funduszu Filmowego w Gdańsku był inicjatywą radnej Beaty Dunajewskiej.

- O tym pomyśle rozmawiałam jeszcze z prezydentem Pawłem Adamowiczem. Wówczas były to rozmowy, aby stworzyć fundusz regionalny. To się jednak nie udało. Teraz cieszę się, że po pewnym czasie i długich rozmowach udało się powołać Gdański Fundusz. Przeznaczamy na ten cel milion złotych. Liczę na to, że pojawią się reżyserzy, którzy będą chcieli pokazać piękno Gdańska w całej Polsce, Europie i na Świecie – mówiła Bata Dunajewska, radna miasta Gdańska. - Wierzę, że te pieniądze będą ulokowane w dobrych rękach, będą rozdzielane mądrze, a wokół Funduszu Filmowego zgromadzą się ludzie, którzy będą chcieli wspierać tę inicjatywę. Fundusz Filmowy to nie tylko pieniądze, ale też baza miejsc oraz osób wspierających produkcję. Myślę, że to będzie dobra promocja dla Gdańska.

 

Z korzyścią dla kultury

O problemie niedofinansowania kultury w Polsce i nadziei, jaką daje Gdański Fundusz Filmowy, mówił Łukasz Bejm, wiceprzewodniczący Komisji Kultury i Promocji w Radzie Miasta Gdańska.

- Kultura w naszym kraju była i jest niedofinansowana, a poziom obcowania Polaków z kulturą i sztuką nie jest taki, jak byśmy chcieli. Pandemia jeszcze dodatkowo ten kryzys pogłębiła. Jednak w tym ciemnym tunelu jest jasne światełko, którym jest film i kinematografia. Polacy upodobali sobie dziesiątą muzę, czego dowodem są wyniki światowego rankingu Box Office, gdzie w 2019 roku Polska zajęła 17. miejsce – mówił radny Łukasz Bejm. - Fundusz Filmowy będzie miał wpływ na rozwój całej kultury w Gdańsku i na Pomorzu. Dziedziny kultury w dzisiejszym świecie wciąż się przenikają. Uruchomienie Funduszu wprowadzi także przejrzystość. Dotychczas Gdańsk brał udział w wielu produkcjach filmowych, teraz dzięki pracy komisji i zaangażowaniu Funduszu będzie to ujednolicone i zebrane w jednym miejscu.

 

Gdańsk na filmowej mapie Polski

Powołanie Gdańskiego Funduszu Filmowego i Gdańskiej Komisji Filmowej bazuje na doświadczeniach 10 lat funkcjonowania funduszy regionalnych i miejskich w Polsce.

- Gdańsk pojawi się na mapie filmowej w Polsce w bardzo dobrym momencie. To czas zmieniającego się rynku i przemysłu filmowego i zmiany formuły kina artystycznego, które w dzisiejszych czasach trudniej się przebija. Gdański Fundusz Filmowy i Gdańska Komisja Filmowa to dwa ciała, które działają synergicznie i jest to dobry moment, żeby mogły one rozpocząć swoje działania - mówił Paweł Orłowski, wiceprezes AmberExpo, przewodniczący Rady Programowej GFF.

Ideą Gdańskiego Funduszu Filmowego jest nie tylko finansowe wsparcie produkcji. To także ważny aspekt kulturowy oraz ekonomiczny.

Fundusz będzie pełnił rolę kulturotwórczą, animującą środowisko filmowe w Gdańsku, ale także rolę ekonomiczną pozwalającą na rozwój branży filmowej w mieście. Kryteriami związanymi z wyborem filmu fabularnego, dokumentu czy animacji jest charakter umowy koprodukcyjnej, która w przypadku sukcesu pozwala na reinwestowanie środków. To także obowiązek wydatkowania powierzonych funduszy w Gdańsku m.in. na usługi związane z postprodukcją, charakteryzatorniami czy wynajmem sprzętu.

Długofalowym celem jest, aby Gdańsk stał się jednym z wiodących ośrodków kultury audiowizualnej i filmowej w Polsce.

 

Gdańska Komisja Filmowa

- Przy Gdańskim Funduszu Filmowym powstanie rada programowa, która będzie dbała o to, aby nie działać tylko cyklami jednorocznymi, ale żeby umieścić Gdański Fundusz Filmowy i Gdańską Komisję Filmową w szerszym kontekście rozwoju branży – mówił Paweł Orłowski, wiceprezes AmberExpo, przewodniczący Rady Programowej GFF. – Zależy nam na synergii już istniejącej branży produkcji filmowej ze światem nauki i edukacji. Do rady programowej zostaną zaproszeni m.in. przedstawiciele Zakładu Filmu i Mediów Uniwersytetu Gdańskiego. W radzie będą zasiadali także przedstawiciele branży filmowej i przedstawiciele miasta. Dzięki temu będziemy mogli strategicznie planować na lata funkcjonowanie Funduszu i Komisji.

Gdańska Komisja Filmowa, która oprócz wyboru filmów proponowanych do Funduszu będzie budowała także relacje z producentami filmowymi w kraju i za granicą. Rolą Gdańskiej Komisji Filmowej będzie także wsparcie produkcji w uzyskiwaniu zgód administracyjnych, kwerendy czy budowania bazy dokumentacyjnej zdjęć z ciekawych planów z terenów całego miasta.

W miarę rozwoju Funduszu planowana jest także organizacja konkursów scenariuszowych czy opracowanie zasad weryfikacji zgłoszeń po kątem zrównoważonego rozwoju i działań zmierzających do neutralizacji wpływu produkcji na środowisko (green filming).

 

Instytut Kultury Miejskiej operatorem Gdańskiego Funduszu Filmowego

Operatorem Gdańskiego Funduszu Filmowego będzie Instytut Kultury Miejskiej. W ramach struktury IKM będą pracowały dwie osoby rozwijające Gdański Fundusz Filmowy i Gdańską Komisję Filmową.

- W tym roku planowane jest uruchomienie pierwszego konkursu na koprodukcję filmową. Konkurs planujemy ogłosić jeszcze wiosną tego roku. Chcielibyśmy to zrobić do 6 kwietnia. Następnie 6 tygodni potrwa składanie wniosków. Wówczas przyjdzie czas na ocenę formalną i prace komisji. Do oceny eksperckiej zaproszeni zostaną specjaliści merytoryczni oraz ekonomiczno-organizacyjni. Ostateczny wybór zostanie poddany akceptacji przez Radę Programową. Mam nadzieję, że na przełomie lipca i sierpnia 2022 roku wyłonimy pierwsze filmy, które będą finansowanie z Gdańskiego Funduszu Filmowego – mówiła Aleksandra Szymańska, dyrektorka IKM.

 

Fundusze Filmowe w naszym kraju*

W Polsce działa 11 funduszy filmowych: Dolnośląski, Gdyński, Lubelski, Łódzki, Mazowiecki i Warszawski, Podkarpacki, Poznański, Krakowski, Śląski, Warmińsko-Mazurski i Zachodniopomorski. Każdy z nich corocznie dofinansowuje produkcję polskich filmów fabularnych i dokumentalnych, związanych tematycznie lub lokacyjnie z regionem. Teraz do tego grona dołącza Gdańsk.

Zaangażowanie terytorialnych/miejskich samorządów w inwestowanie i dotowanie produkcji filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych przełożyło się nie tylko na skuteczną promocję polskich miast i regionów, ale znacznie wzbogaciło całą krajową produkcję audiowizualną. Regionalne Fundusze Filmowe, także dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Stowarzyszenia Filmowców Polskich, stały się dla wielu twórców i producentów szansą na realizację ambitnych projektów filmowych, widocznych na wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach.

Jedenaście Regionalnych Funduszy Filmowych (najstarszy - Łódzki Fundusz Filmowy działa od 2007 roku, najmłodsze - Podkarpacki od 2016 roku i Warmińsko-Mazurski od 2017 roku) udzieliło już wsparcia 492 filmom, w tym 191 fabularnym. Przeznaczono na to ponad 72 miliony złotych.

Wśród dofinansowanych produkcji znajdujemy takie tytuły jak: Ida (Łódzki Fundusz Filmowy) i Zimna wojna (Śląski Fundusz Filmowy, Łódzki Fundusz Filmowy, Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy) w reż. Pawła Pawlikowskiego, Twój Vincent (Dolnośląski Fundusz Filmowy) w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, Body/Ciało (Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy) w reż. Małgorzaty Szumowskiej, Czarny czwartek. Janek Wisniewski padł (Gdyński Fundusz Filmowy) w reż. Antoniego Krauze, Jesteś Bogiem (Śląski Fundusz Filmowy) w reż. Leszka Dawida, Pokot (Dolnośląski Fundusz Filmowy) w reż. Agnieszki Holland, Pod Mocnym Aniołem (Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie) w reż. Wojciecha Smarzowskiego, Carte Blanche (Lubelski Fundusz Filmowy) w reż. Jacka Lusińskiego, Cicha noc (Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy) w reż. Piotra Domalewskiego, W spirali (Regionalny Fundusz Filmowy Poznań) w reż. Konrada Aksinowicza, Karbala (Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film) w reż. Krzysztofa Łukaszewicza.

* Dane z Katalogu 10-lat Regionalnych Funduszy Filmowych wydanego przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych.

 

TV

Otwarcie Biblioteki na Stogach. Zobacz wnętrza