• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk podwójną rowerową stolicą Polski - zwycięstwo w dwóch kampaniach kręcenia kilometrów

Gdańsk podwójną rowerową stolicą Polski - zwycięstwo w dwóch kampaniach kręcenia kilometrów

Gdańscy rowerzyści triumfują w kampaniach społecznych “Rower Pomaga” i “Kręć kilometry po technologię”. W pierwszej zarejestrowane kilometry przeliczane są na rowery dla dzieci z domów dziecka. Miejsce na podium w drugiej skutkuje nowymi parkingami rowerowymi z samoobsługowymi stacjami serwisowymi.
09.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Finał akcji `Rower pomaga` pod Złotą Bramą w Gdańsku
Finał akcji `Rower pomaga` pod Złotą Bramą w Gdańsku
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Akcja “Rower Pomaga” to inicjatywa Fundacji Ekologicznej ARKA z Bielska Białej, która w tym roku odbyła się już po raz czwarty (od maja do września 2018 r.). Rowerzyści biorący w niej udział rejestrują kilometry przejechane na dowolnych trasach na terenie Polski i “przekazują” je na poczet domów dziecka w swoim mieście. Rowerowe kilometry przeliczane są na nowe rowery, które sponsorzy akcji kupują dla dzieci.

Zwycięstwo pierwsze

Gdańszczanie w tym roku o włos pokonali rowerzystów ze stolicy, rejestrując w akcji ponad 1 mln 145 tys. km; warszawska drużyna zgromadziła o 100 tys. mniej km. W sumie w całej Polsce 70 tys. wielbicieli jednośladów przejechali ponad 50 mln km. I choć nominalnie jeden milion kilometrów to jeden rower, Fundacja rozda ich w tym roku 60.

- Na Pomorzu zyskaliśmy dodatkowego partnera akcji: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Gdańsku, który w ramach projektu ufundował dodatkowe rowery dla dzieci - mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA. - Dwa trafiły już do Słupska, tyle samo do Gdyni, ponieważ te miasta również miały swoje drużyny. Sześć trafi do czterech domów dziecka w Gdańsku.

Ostatecznie dzieci z naszego miasta otrzymały w ramach akcji siedem rowerów. Dodatkowy ufundował bowiem gdański magistrat.

Symboliczne przekazanie rowerów odbyło się 8 października pod Złotą Bramą. Gdańsk otrzymał tytuł “Rowerowej Stolicy Polski”, a Wojciech Owczarz przekazał Remigiuszowi Kitlińskiemu, pełnomocnikowi prezydenta Gdańska ds. komunikacji rowerowej trofeum - złoty rower miejski.  

Warto dodać, że akcja Rower Pomaga zdobyła w tym roku I nagrodę w plebiscycie National Geographic TRAVELERY w kategorii “Społeczna inicjatywa roku”.

Złoty rower pod Złotą Bramą odebrali (od l.): Remigiusz Kitliński - pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. komunikacji rowerowej oraz Sławomir Kiszkurno - dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMG. Nagrodę przekazał Wojciech Owczarz - prezes Fundacji Ekologicznej ARKA
Złoty rower pod Złotą Bramą odebrali (od l.): Remigiusz Kitliński - pełnomocnik prezydenta Gdańska ds. komunikacji rowerowej oraz Sławomir Kiszkurno - dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMG. Nagrodę przekazał Wojciech Owczarz - prezes Fundacji Ekologicznej ARKA
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Zwycięstwo drugie

Również od maja do września br. odbywała się kampania społeczna  „Kręć Kilometry po technologię” organizowana przez Fundację Allegro All For Planet. Tutaj również rowerzyści rejestrowali przejechane kilometry na konto miejskich drużyn. Także w tej kampanii okazało się, że Gdańsk to najbardziej rowerowe miasto w Polsce. Na kolejnych miejsach uplasowały się: Wałcz, Pabianice, Warszawa i Poznań.

Szczegółowe rezultaty można zobaczyć na infografice:

kkm-2018-3

W sumie ponad 200 tys. uczestników kampanii w całej Polsce przejechało 75 mln km - to więcej niż łącznie przez ostatnie pięć lat trwania akcji Fundacji Allegro All For Planet.

W pięciu najbardziej aktywnych rowerowo miastach Fundacja postawi parkingi rowerowe wraz z samoobsługowymi stacjami serwisowymi.

Owocem kampanii jest raport „Rowerowa Polska 2018”, który powstał na podstawie statystyk zebranych z informacji rejestrowanych w aplikacji, z której korzystali uczestnicy rywalizacji. 

Jak podaje Fundacja All For Planet, z raportu wynika, że Polacy najczęściej korzystają z roweru nie w weekend, lecz we wtorek. Autorzy raportu wnioskują, że na ten nieoczekiwany rezultat wpływa rosnąca popularność rowerów miejskich, z których korzystamy częściej niż z rowerów górskich czy trekkingowych.

W dniach roboczych najwięcej rowerzystów pokonuje w czasie jednego przejazdu średni dystans 9 - 10 kilometrów, natomiast weekendowe wycieczki są dłuższe (15 - 20 kilometrów). Od poniedziałku do piątku jeździmy ze średnią prędkością ok. 16 km/h, w soboty zaś zwalniamy do ok. 12 km/h. Być może wynika to z faktu, że w weekendowych wycieczkach towarzyszą nam dzieci albo częściej zatrzymujemy się w ciekawych przyrodniczo miejscach - wnioskują autorzy opracowania.

Cały raport można przeczytać na stronie internetowej Fundacji Allegro All For Planet.

 

TV

Mieszkańcy włączają się w rewitalizację Biskupiej Górki