• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk organizuje panel obywatelski. Na początek dyskusja o ochronie przeciwpowodziowej TO JUŻ DZIŚ

Gdańsk organizuje panel obywatelski. Na początek dyskusja o ochronie przeciwpowodziowej TO JUŻ DZIŚ

Jak przygotować Gdańsk na zmiany klimatyczne? Co można jeszcze zrobić, by miasto było bezpieczniejsze na wypadek ulewnych deszczy? Podzielcie się Państwo swoimi pomysłami, spostrzeżeniami. Gdańsk rozpoczyna właśnie nową formę konsultacji z mieszkańcami - będzie to panel obywatelski. Jego inaugurację zaplanowano w czwartek, 20 października. Warto wziąć w nim udział. Zachęcamy!
18.10.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Paraliż komunikacyjny w Gdańsku po nocnej ulewie. Zalane skrzyżowania i potężne korki

Gdańsk jest pierwszym miastem, które zorganizuje taki panel w formule wiążącej, a więc to, co ustalą paneliści, wejdzie w życie. Temat nie jest przypadkowy. Jak przyznaje Marcin Gerwin, specjalista ds. partycypacji i zrównoważonego rozwoju, pomysł na panel narodził się po dość długiej dyskusji, jak prowadzona była w mieście po pamiętnej lipcowej ulewie. Woda spowodowała wiele zniszczeń, zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Choć w Gdańsku w ostatnich latach mocno inwestowano w ochronę przeciwpowodziową to okazało się, że są nadal kwestie, które trzeba skutecznie rozwiązać.

Marcin Gerwin zaproponował więc władzom Gdańska nowy model partycypacji – panel obywatelski.

- Podczas czwartkowego inauguracyjnego spotkania prezydent Paweł Adamowicz przedstawi ideę nowej formy konsultacji. Wytłumaczy po co one są i jakie będą miały formy. Jedną z nich będzie właśnie panel obywatelski – informuje Sylwia Betlej z Wydziału Promocji, Informacji i Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie. - Tematyka panelu dotyczy adaptacji Gdańska do zmian klimatycznych, szczególnie w aspekcie powodzi, a wię dotyczyć będzie w zasadzie wszystkich mieszkańców Gdańska.

To będzie spotkanie otwarte. Każdy, kto będzie chciał się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat, o tym co będą robić urzędnicy i specjaliści, bądź co planują robić wspólnie z mieszkańcami w ciągu najbliższych dwóch miesięcy – może przyjść, wypowiedzieć się bądź posłuchać.

W spotkaniu weźmie udział m.in. Marcin Gerwin, który jest konsultantem Gdańska w kwestii przeprowadzania tego rodzaju konsultacji. - Na czwartkowym spotkaniu chcemy przedstawić mieszkańcom przede wszystkim ideę, wytłumaczyć o co w nim chodzi i do czego jest to potrzebne – zdradza Gerwin. - Panel obywatelski to nie są zwykłe konsultacje społeczne, w trakcie których ktoś dostaje pytanie "Czy jesteś za zbiornikiem retencyjnym - tak czy nie?". To nie jest ten proces. Mieszkańcy, którzy wezmą udział w panelu zostaną gruntownie przygotowani na dany temat. Przekazana zostanie im "w pigułce" wiedza wszystkich zainteresowanych stron.

Łukasz Pancewicz, urbanista i wykładowca na Politechnice Gdańskiej, który także zaangażował się w organizację panelu, będzie z kolei opowiadał w czwartek m.in. o tym, jak miasta na świecie przygotowują się do zmieniającego się klimatu, co robią w tej kwestii.
 

Zachęcamy do udziału w czwartkowym spotkaniu!

Udział w samym panelu obywatelskim wezmą 63 osoby (plus tzw. dwie osoby rezerwowe). - Wyłoniona losowo grupa mieszkańców odzwierciedlać będzie strukturę demograficzną Gdańska, według dzielnicy, płci, wieku i poziomu wykształcenia - tłumaczy Marcin Gerwin. W tej grupie znajdą się przedstawiciele wszystkich dzielnic, w liczbie proporcjonalnej do liczby mieszkańców danej dzielnicy. Zgodnie z gdańską demografią większość stanowić będą... kobiety.

Dobór panelistów będzie odbywać się etapami. Najpierw spośród dorosłych gdańszczan znajdujących się w rejestrze wyborczym wylosowanych zostanie osiem tysięcy osób. Do nich trafią listy z zaproszeniem do udziału w panelu. Chęć udziału w panelu zgłosić będzie można rejestrując się na wskazanej w liście stronie bądź dzwoniąc pod podany w nim numer. Następnie wśród tych osób, które wyrażą wolę uczestnictwa wylosowana zostanie docelowa ponad 60-osobowa grupa. Co ważne, uczestnicy otrzymają dietę za udział w panelu.

Ważną jego częścią będzie debata. Paneliści zapoznają się ze stanowiskami wszystkich stron, które są zainteresowane przedmiotem debaty, w tym ekspertów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, rad dzielnic i mieszkańców. Mogą także sami powoływać ekspertów. Po dokładnym przeanalizowaniu tematu, paneliści przyjmą rekomendacje co do tego, jakie rozwiązania są najkorzystniejsze dla miasta. By zostały wcielone w życie, muszą wynieść co najmniej 80 proc. poparcia wśród uczestników panelu.



Spotkanie odbędzie się 20 października, o godz. 17.30, w Sali Mieszczańskiej Nadbałtyckiego Centrum Kultury przy ul. Korzennej 33/35.

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!