Gdańsk jest pierwszym miastem, które zorganizuje taki panel w formule wiążącej, a więc to, co ustalą paneliści, wejdzie w życie. Temat nie jest przypadkowy. Jak przyznaje Marcin Gerwin, specjalista ds. partycypacji i zrównoważonego rozwoju, pomysł na panel narodził się po dość długiej dyskusji, jak prowadzona była w mieście po pamiętnej lipcowej ulewie. Woda spowodowała wiele zniszczeń, zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Choć w Gdańsku w ostatnich latach mocno inwestowano w ochronę przeciwpowodziową to okazało się, że są nadal kwestie, które trzeba skutecznie rozwiązać.
Marcin Gerwin zaproponował więc władzom Gdańska nowy model partycypacji – panel obywatelski.
- Podczas czwartkowego inauguracyjnego spotkania prezydent Paweł Adamowicz przedstawi ideę nowej formy konsultacji. Wytłumaczy po co one są i jakie będą miały formy. Jedną z nich będzie właśnie panel obywatelski – informuje Sylwia Betlej z Wydziału Promocji, Informacji i Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie. - Tematyka panelu dotyczy adaptacji Gdańska do zmian klimatycznych, szczególnie w aspekcie powodzi, a wię dotyczyć będzie w zasadzie wszystkich mieszkańców Gdańska.
To będzie spotkanie otwarte. Każdy, kto będzie chciał się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat, o tym co będą robić urzędnicy i specjaliści, bądź co planują robić wspólnie z mieszkańcami w ciągu najbliższych dwóch miesięcy – może przyjść, wypowiedzieć się bądź posłuchać.
W spotkaniu weźmie udział m.in. Marcin Gerwin, który jest konsultantem Gdańska w kwestii przeprowadzania tego rodzaju konsultacji. - Na czwartkowym spotkaniu chcemy przedstawić mieszkańcom przede wszystkim ideę, wytłumaczyć o co w nim chodzi i do czego jest to potrzebne – zdradza Gerwin. - Panel obywatelski to nie są zwykłe konsultacje społeczne, w trakcie których ktoś dostaje pytanie "Czy jesteś za zbiornikiem retencyjnym - tak czy nie?". To nie jest ten proces. Mieszkańcy, którzy wezmą udział w panelu zostaną gruntownie przygotowani na dany temat. Przekazana zostanie im "w pigułce" wiedza wszystkich zainteresowanych stron.
Łukasz Pancewicz, urbanista i wykładowca na Politechnice Gdańskiej, który także zaangażował się w organizację panelu, będzie z kolei opowiadał w czwartek m.in. o tym, jak miasta na świecie przygotowują się do zmieniającego się klimatu, co robią w tej kwestii.
Udział w samym panelu obywatelskim wezmą 63 osoby (plus tzw. dwie osoby rezerwowe). - Wyłoniona losowo grupa mieszkańców odzwierciedlać będzie strukturę demograficzną Gdańska, według dzielnicy, płci, wieku i poziomu wykształcenia - tłumaczy Marcin Gerwin. W tej grupie znajdą się przedstawiciele wszystkich dzielnic, w liczbie proporcjonalnej do liczby mieszkańców danej dzielnicy. Zgodnie z gdańską demografią większość stanowić będą... kobiety.
Dobór panelistów będzie odbywać się etapami. Najpierw spośród dorosłych gdańszczan znajdujących się w rejestrze wyborczym wylosowanych zostanie osiem tysięcy osób. Do nich trafią listy z zaproszeniem do udziału w panelu. Chęć udziału w panelu zgłosić będzie można rejestrując się na wskazanej w liście stronie bądź dzwoniąc pod podany w nim numer. Następnie wśród tych osób, które wyrażą wolę uczestnictwa wylosowana zostanie docelowa ponad 60-osobowa grupa. Co ważne, uczestnicy otrzymają dietę za udział w panelu.
Ważną jego częścią będzie debata. Paneliści zapoznają się ze stanowiskami wszystkich stron, które są zainteresowane przedmiotem debaty, w tym ekspertów, przedstawicieli organizacji pozarządowych, rad dzielnic i mieszkańców. Mogą także sami powoływać ekspertów. Po dokładnym przeanalizowaniu tematu, paneliści przyjmą rekomendacje co do tego, jakie rozwiązania są najkorzystniejsze dla miasta. By zostały wcielone w życie, muszą wynieść co najmniej 80 proc. poparcia wśród uczestników panelu.
Spotkanie odbędzie się 20 października, o godz. 17.30, w Sali Mieszczańskiej Nadbałtyckiego Centrum Kultury przy ul. Korzennej 33/35.