• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk oddał hołd bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego i harcerzom Szarych Szeregów

Gdańsk oddał hołd bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego i harcerzom Szarych Szeregów

85. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów uczczono w piątek, 27 września, w Gdańsku. - Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w dziejach okupowanej Europy w latach 1939-1945 - powiedział Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. mobilności i bezpieczeństwa. - Bądźmy aktywni na co dzień, nie bądźmy obojętni wobec zła, bo to najprostsza szczepionka na niebezpieczeństwo wojny - zaapelował.
27.09.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać formację wojskową, najprawdopodobniej z marynarki wojennej, co sugerują mundury żołnierzy, w tym czapki marynarskie z widocznymi napisami. Żołnierze trzymają karabiny z nałożonymi bagnetami, skierowanymi ku górze, wykonując marsz lub ćwiczenia ceremoniału wojskowego. Scena rozgrywa się na zewnątrz, prawdopodobnie podczas oficjalnej uroczystości. Na pierwszym planie widoczny jest tłum ludzi, którzy obserwują wydarzenie, jednak są oni rozmyci i nieostro widoczni, co sugeruje, że głównym tematem zdjęcia są maszerujący żołnierze. W tle widać budynek z dużymi oknami, który może być częścią jakiegoś oficjalnego lub historycznego obiektu, co dodatkowo podkreśla formalny charakter uroczystości. Cała scena emanuje poczuciem tradycji i dyscypliny.
Uroczystość uświetniła obecność Kompanii Honorowej Marynarki Wojennej
fot. Bartosz Bańka/ gdansk.pl

Wyjątkowe w skali Europy 

Wydarzenie pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym rozpoczęło odegranie hymnu państwowego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej.
 
Piotr Borawski podkreślił, że 27 września to symboliczna data. - Tego dnia, w oblężonej Warszawie, powołano do życia Służbę Zwycięstwu Polski dając początek Polskiemu Państwu Podziemnemu - przypomniał. 

85. rocznica napaści Sowietów na Polskę. W Dzień Sybiraka Gdańsk upamiętnił ofiary czerwonego terroru

- Spotykamy się pod pomnikiem poświęconym wielkiemu, zbiorowemu doświadczeniu, które było fenomenem w dziejach okupowanej Europy w latach 1939-1945. Oddajemy hołd tym, którzy podjęci wielki zbiorowy wysiłek, działali i walczyli w konspiracji, w podziemnych strukturach państwa, przez cały okres II wojny światowej - mówił zastępca prezydenta Gdańska. 

Nasi strażnicy pamięci

Szczególnie gorąco powitał obecnych uroczystości kombatantów, nazywając ich “strażnikami pamięci o tamtych czasach”. - Są naszymi łącznikami pomiędzy historią i teraźniejszością. To dzięki nim, dzięki ich relacjom najlepiej możemy poznać historię II wojny światowej, wyjątkowość i znaczenie działającej w konspiracji polskiej państwowości - dodał.
 
Piotr Borawski podkreślił, że Polskie Państwo Podziemne było ewenementem na skalę całej okupowanej Europy. 
Na zdjęciu widać mężczyznę w garniturze, który przemawia przed mikrofonem podczas oficjalnej uroczystości. W tle znajduje się duży głaz, na którym widnieje napis „Polskie Państwo Podziemne 1939-1945” oraz godło Polski – orzeł w koronie. Po obu stronach głazu stoją dwaj żołnierze w mundurach marynarki wojennej, w białych rękawiczkach, z ozdobnymi sznurami na mundurach, pełniący funkcję honorowej warty. W tle widać drzewa, co sugeruje, że uroczystość odbywa się na zewnątrz, w plenerze, prawdopodobnie przy pomniku upamiętniającym Polskie Państwo Podziemne. Atmosfera zdjęcia jest poważna i podniosła, co wskazuje na charakter wydarzenia, najpewniej patriotyczny lub związany z upamiętnieniem ważnych postaci lub wydarzeń historycznych.
Jako pierwszy głos na uroczystości zabrał Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska
fot. Bartosz Bańka/ gdansk.pl
 
- To było prawdziwe, choć zakonspirowane państwo. Z cywilnymi strukturami i z wielką podziemną armią, liczącą w szczytowym momencie prawie 400 tysięcy ludzi. Miało swój rząd, administrację i parlament skupiający przedstawicieli demokratycznych partii politycznych. Konspiracyjne szkolnictwo kształciło dzieci i młodzież w gimnazjach i na uniwersytetach, sądy wydawały wyroki, odbywały się także konspiracyjne koncerty muzyczne, a w tajnych drukarniach wydawano tysiące gazet i książek - mówił zastępca prezydenta Gdańska. 

Byli razem mimo różnic

Dodał, że Polskie Państwo Podziemne było zjawiskiem powszechnym, obejmowało przedstawicieli wszystkich warstw i grup społecznych, ludzi różnych przekonań i politycznych rodowodów. 

Żabianka - to już 50 lat! Jak powstało pierwsze gdańskie osiedle z wielkiej płyty

- Niezależnie od tych różnic, potrafili działać solidarnie mając wspólny cel. Ta solidarna wspólnota na rzecz wyższego celu jest dziedzictwem, z którego współcześni powinni czerpać inspirację. Poczucie osobistej odpowiedzialności za przyszłość naszego kraju umożliwiło sprawne funkcjonowanie państwa podziemnego. Współodpowiedzialność za przyszłość kraju łączyła się z poświęceniem, ze świadomością wielkiego ryzyka. Stawka była najwyższa - życie lub śmierć - powiedział.
Na zdjęciu widać scenę uroczystości patriotycznej na świeżym powietrzu, w której bierze udział liczna grupa osób. Na pierwszym planie widoczne są sztandary, trzymane przez żołnierzy lub członków organizacji kombatanckiej. Jeden ze sztandarów ma napis „Armia Krajowa” oraz biało-czerwone barwy z orłem. Wokół sztandarów stoją osoby w mundurach, zarówno marynarze, jak i harcerze, którzy oddają honory poprzez salutowanie. W tle widać większą grupę uczestników, w tym ludzi w różnym wieku, którzy biorą udział w ceremonii. Niektórzy z nich stoją wyprostowani, inni wykonują gesty oddania honoru, a jeszcze inni fotografują lub obserwują przebieg uroczystości. Budynek w tle, z dużymi oknami, wygląda na oficjalny lub historyczny obiekt, co podkreśla formalny charakter wydarzenia. Całość sprawia wrażenie uroczystości upamiętniającej wydarzenia związane z historią Polski, najpewniej z okresem II wojny światowej lub Polskiego Państwa Podziemnego. Atmosfera jest podniosła i pełna szacunku dla pamięci narodowej.
Obchody 85. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów zorganizowano jako co roku na Targu Rakowym
fot. Bartosz Bańka/ gdansk.pl
 
Piotr Borawski przypomniał, że każdy z działających w strukturach podziemnego państwa, bojownicy Szarych Szeregów, nauczyciele, studenci podziemnych uniwersytetów, żołnierze Armii Krajowej, wszyscy oni mieli świadomość zagrożenia. 

Starajmy się być jednością

- Wszyscy oni kładli na szali swoje życie dla Polski. I wielu z ich zapłaciło za swoje zaangażowanie cenę najwyższą, cenę życia. Chciałabym aby Polki i Polacy zawsze byli tak zjednoczeni w realizacji wspólnych celów nie tylko w trudnych momentach naszej historii, ale przede wszystkim na co dzień - stwierdził. 
Zaapelował, aby budować dziś odporność na zło wojny. 
 
- Zło które dziś odradza się w wielu miejscach świata. Bądźmy aktywni na co dzień, nie bądźmy obojętni wobec zła, bo to najprostsza szczepionka na niebezpieczeństwo wojny - nadmienił Piotr Borawski.

Silny duch walki i pragnienie wolności

Podczas uroczystości przemawiał prof. Jerzy Grzywacz, ps. Tapir, prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów, major w st. spoczynku.
Na zdjęciu widać starszego mężczyznę przemawiającego do mikrofonu podczas oficjalnej uroczystości. Ma na sobie elegancki strój – ciemny płaszcz i krawat, a na ramieniu widoczna jest biało-czerwona opaska z symbolami, co sugeruje, że może to być uczestnik wydarzeń historycznych, prawdopodobnie były żołnierz Armii Krajowej lub innej formacji związanej z Polskim Państwem Podziemnym. Wyraz jego twarzy jest poważny, a cała scena ma bardzo podniosły charakter. W tle za mężczyzną znajduje się duży pomnik z napisem „Polskie Państwo Podziemne 1939-1945”, co dodatkowo wskazuje na to, że przemówienie związane jest z upamiętnieniem tego okresu w polskiej historii. Atmosfera zdjęcia jest pełna szacunku i nostalgii, a cała sytuacja ma wyraźny wymiar patriotyczny i historyczny.
Jerzy Grzywacz, ps. Tapir (ur. 6 stycznia 1929 r.) - prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów, major w st. spoczynku
fot. Bartosz Bańka/ gdansk.pl
 
Przyznał, że jest ogromnie wzruszony. - Dzisiaj po tylu latach mogę rozmawiać o przeżyciach wojennych, bo wiele bardzo trudnych faktów po prostu zaciera się w pamięci. Zacierają się przede wszystkim te straszliwe uczucia, które wtedy miałem - mówił Jerzy Grzywacz. 
 
Przypomniał, że 27 września 1939 r., kiedy decydowano o powstaniu podziemnych struktur państwa stolica Polski Warszawa jeszcze walczyła i broniła się przed atakiem wojskiem niemieckim. 
- Śmiało mogę powiedzieć, że po tej wojnie nie było rodziny, w której nie znalazłaby się osoba zamordowania. Ale duch walki, duch pragnienia wolności był bardzo silny w naszym społeczeństwie. Chciałbym powiedzieć, że Szare Szeregi spełniły swoją powinność w całej walce z oboma okupantami - mówił b. żołnierz AK i członek tajnego harcerstwa Szarych Szeregów.  

Pokolenie naznaczone tragizmem

Głos podczas uroczystości zabrał też Emil Rojek, I zastępca wojewody pomorskiego. 
 
- To pokolenie było niezwykłe. Niezwykłe w swojej odwadze i determinacji. To pokolenie było także tragiczne, ponieważ za swoje życiowe wybory czasem, a nawet często płaciło najwyższą cenę. Dlatego tutaj przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego składamy dziś hołd. Wszystkim tym, którzy podjęli tę decyzję, że mimo kapitulacji państwo polskie musi trwać i musi mieć swoje służby wojskowe i cywilne, że tkanka narodowa przetrwała podczas okupacji - powiedział Emil Rojek.  

Wyniki BO 2025. Mieszkańcy chcą zieleni, rowerów i książek. Najaktywniejsza - Letnica

Podczas uroczystości na Targu Rakowym modlitwę poprowadził ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.
 
Odczytano także apel pamięci, a marynarze Kompanii Honorowej Marynarki Wojennej oddali w niebo trzy salwy honorowe.
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI POD POMNIKIEM POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO: 


Uroczystość zakończyło złożenie wiązanek przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego oraz przy pobliskim Pomniku Harcerek i Harcerzy Miasta Gdańska potocznie nazwanym Pomnikiem Harcerstwa.
 

TV

Sprzątanie Świata 2024