W Europejskim Forum IDAHOT+ w Hadze uczestniczyły państwa członkowskie Unii Europejskiej, międzynarodowe organizacje działające na rzecz praw osób LGBT+ i społeczeństwo obywatelskie.
Monika Chabior, zastępczyni Prezydenta ds. równego traktowania i rozwoju społecznego, reprezentowała Gdańsk, jako miasto laureackie zeszłorocznej Nagrody Komisji Europejskiej pn. „Europejska Stolica Różnorodności i Inkluzji”, w kategorii „samorząd wspierający równość osób LGBT+”. Gdańsk odebrały wówczas wyróżnienie z rąk Komisarz Very Yurowej za liczne inicjatywy obejmujące włączające usługi publiczne i wsparcie dla ofiar dyskryminacji.
Celem Europejskiego Forum IDAHOT+ jest ocena postępów i wyzwań stojących przed pełną równością praw osób LGBT+ w Europie. Spotkanie jest również okazją do wzmacniania sojuszy na rzecz ochrony praw człowieka osób LGBT+. Ważnym tematem rozmów było rosnące zagrożenie ze strony populizmów i radykalnych ruchów sprzeciwiających się już wywalczonym prawom człowieka. Te niepokojące trendy mają swój wyraz w rosnącej dyskryminacji, przemocy i mowie nienawiści wobec osób LGBT+ w całej Europie, w szczególności uderzających w tęczowe rodziny i osoby transpłciowe.
W czasie Forum zaprezentowano m.in. Tęczową Mapę ILGA Europe – indeks i mapa poziomu równego traktowania osób LGBT+ w Europie. Polska nadal zajmuje w nim bardzo niskie 41 miejsce na 49 analizowanych krajów. Ranking bada krajowe prawodawstwo i obowiązujące praktyki pod kątem ochrony osób i rodzin LGBT, poszanowania autonomii osób transpłciowych, czy reagowania służb na mowę nienawiści i przestępstwa motywowane homofobią.
Gdańsk z główną nagrodą za wspieranie równości
O gdańskim Modelu na rzecz Równego Traktowania
Trudna sytuacja w Europie i w Polsce sprawia, że działania chroniące osoby LGBT+ na poziomie lokalnym zyskują jeszcze większą wagę. Zastępczyni Chabior w swoim wystąpieniu w panelu „Go local” (pol. „Działaj lokalnie!”) mówiła o trudnościach w realizacji Modelu na rzecz Równego Traktowania w Gdańsku we wrogiej atmosferze nagonki i dehumanizacji społeczności LGBT+ w ostatnich latach.
Model na rzecz Równego Traktowania może być w Gdańsku wdrażany
Wskazała kluczowe działania Gdańska, czyli m.in. wspieranie osób LGBT+ doświadczających dyskryminacji i przemocy motywowanej uprzedzeniami, pomoc psychologiczną i prawną, pracę ze szkołami aby stworzyć środowisko edukacji przyjazne dla młodzieży LGBT+ czy działania sojusznicze i na rzecz większej widoczności społeczności w przestrzeni miasta, jak regularny udział Prezydent i jej Zastępców w Marszach Równości. Podkreślała jak ważna jest bliska współpraca ze społeczeństwem obywatelskim i organizacjami pozarządowymi, które są najbliżej potrzeb społeczności LGBT+. Dobrym przykładem takiej ścisłej współpracy były stworzone razem ze Stowarzyszeniem na rzecz osób LGBT+ „Tolerado” Standardy obsługi przyjaznej osobom LGBT+ dla miejskich instytucji w Gdańsku. Zachęciła kraje członkowskie do wzmacniania miast i samorządów jako ważnych aktorów w zapewnianiu pełnej realizacji praw człowieka w społeczności LGBT+.
Wsparcie holenderskiej królowej
Program Forum obejmował kilka przemówień programowych m.in. wystąpienia Heleny Dalli, Europejskiej Komisarki ds. Równości i Robberta Dijkgraaf, holenderskiego ministra edukacji, kultury, nauki i równości płci oraz osób LGBTIQ+. Dodatkowo międzynarodowe organizacje pozarządowe prowadziły dyskusje panelowe z osobami eksperckimi z całej Europy. Sesje dotyczyły m.in. tworzenia pozytywnych narracji dot. praw człowieka wobec radykalizacji nastrojów społecznych i mowy nienawiści, budowania współpracy między instytucjami i organizacjami społeczeństwa pozarządowego, tworzenia przekrojowych polityk, zwalczania dezinformacji czy ochrony praw osób LGBT+ do gromadzenia się i pełnej ekspresji. Spotkanie było również okazją do wymiany dobrych praktyk dotyczącymi włączającego dla osób LGBT+ prawa i praktyk na poziomie krajowym i lokalnym.
Na zakończenie do osób uczestniczących w Forum dołączyła Królowa Holandii Maxima, aby wysłuchać podsumowania dnia i podkreślić swoje zaangażowanie w działania na rzecz dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży LGBT+.
W przyszłym roku Forum IDAHOT+ odbędzie się na Malcie.