• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk murem za służbami na granicy z Białorusią i za pomocą humanitarną dla uchodźców

Gdańsk solidarny ze służbami na granicy z Białorusią: - Konieczny dostęp mediów i pomoc humanitarna

Rada Miasta Gdańska jednogłośnie przyjęła "Oświadczenie w sprawie solidarności ze służbami mundurowymi strzegącymi granicy polsko - białoruskiej". Oprócz wyrazów solidarności ze Strażą Graniczną, wojskiem i policją radni piszą w nim o konieczności dopuszczenia do miejsca konfliktu dziennikarzy oraz pomocy humanitarnej.
25.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Żołnierz strzegący polsko-białoruskiej granicy
Żołnierz strzegący polsko-białoruskiej granicy
źródło: ministerstwo obrony narodowej/Twitter


Jeszcze przed XLII sesją przedstawiciele klubów Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska deklarowali, że oświadczenie przygotowane przez Prawo i Sprawiedliwość nie jest kontrowersyjne. Brakowało im jednak w nim wątków dotyczących obecności mediów po polskiej stronie granicy i, co ważne, dopuszczenia w strefę objętą stanem wyjątkowym, organizacji świadczących pomoc humanitarną.

 

Wielu uchodźców przypłaciło konflikt na granicy zdrowiem, a nawet życiem
Wielu uchodźców przypłaciło konflikt na granicy zdrowiem, a nawet życiem
źródło: Grupa Granica/Facebook


Podczas sesji poprawkę zawierającą uzupełnienie treści oświadczenia zgłosił w imieniu klub Koalicji Obywatelskiej przewodniczący Cezary Śpiewak-Dowbór.

- Na próbę wystawione zostały nasze wartości. Co cenimy bardziej - własne bezpieczeństwo czy humanitaryzm? Niesienie pomocy potrzebującym czy poczucie życia w warunkach, które dla milionów ludzi są marzeniem? Naszym zdaniem nie trzeba wybierać. Możemy bowiem żyć w bezpiecznym kraju który pomaga potrzebującym. Możemy jako Polacy zachowywać się humanitarnie, a jednocześnie strzec granic Polski i Unii Europejskiej - uzasadniał poprawkę Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu radnych KO. - Wspierając polskie służby apelujemy do rządzących, aby rzetelnie relacjonować kryzys graniczny i białoruskiej narracji przeciwstawić prawdziwy obraz zdarzeń, bo o prawdę i o człowieczeństwo tu chodzi.

Wypowiedź Cezarego Śpiewaka - Dowbora (KO):


- My, Polacy przez te setki lat naszej historii pokazaliśmy, że nie jesteśmy narodem naiwnym. Mamy pewien instynkt przetrwania, bo cóż warte jest poczucie bezpieczeństwa bez humanitaryzmy, albo humanitaryzm bez poczucia bezpieczeństwa. Jedno bez drugiego egzystować nie może. Stąd nasze słowo wsparcia na dzisiejsze sesji dla tych, którzy pełnią służbę na granicy, 24 godziny, przez 7 dni w tygodniu. - mówił Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu PiS. - Dzisiaj też pochylamy się nad tymi, którzy zostali wmanipulowani w tę sytuację. - Historia nie raz pokazywała, że używa się ludzi jako „żywych tarcz”. To nie jest humanitarne i słowa potępienia w stosunku do reżimu białoruskiego wiele razy padały na forum Rady Miasta Gdańska.

- Dużo słów padło tutaj o bezpieczeństwie Polski. To jest bardzo ważne. Wiele słów padło na temat kwestii obrony polskich granic i tego, że stoimy murem za polskim żołnierzem. To fakt. Klub WdG też poprze, apel który przygotowało Prawo i Sprawiedliwość. Jednocześnie dziękujemy koalicjantowi, klubowi Koalicji Obywatelskiej za wprowadzenie poprawek, bo to, co w tych poprawkach zostało zawarte jest niezmiernie ważne, czyli dostęp dziennikarzy, wolność słowa, ale też rzetelna informacja, którą powinniśmy otrzymywać, z drugiej strony pomoc humanitarna. To jest bardzo ważne, bo wszyscy jesteśmy ludźmi - mówiła na sesji Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu WdG.


Wypowiedzi Kazimierza Koralewskiego (PiS) i Beaty Dunajewskiej (WdG):


Za poprawką głosowało 33 radnych (wszyscy obecni na sesji).

Pełny tekst oświadczenia Rady Miasta Gdańska (pogrubioną czcionką oznaczona treść poprawki klubu KO):


                   Oświadczenie w sprawie solidarności ze służbami mundurowymi strzegącymi granicy polsko – białoruskiej


Rada Miasta Gdańska w obliczu bezprecedensowego w swej skali ataku hybrydowego na Polskę, ze strony reżimu Aleksandra Łukaszenki, wyraża swoją solidarność z polskimi służbami, w szczególności z funkcjonariuszami Straży Granicznej, Wojska i Policji, strzegącymi granicy polsko-białoruskiej.
Wykorzystanie migrantów jako „żywych tarcz”, w połączeniu z działaniami dezinformacyjnymi jest obliczone na zdestabilizowanie sytuacji w regionie i wywarcie presji nie tylko na Polskę, ale na całą Unię Europejską.
W obliczu tego wyzwania, dzisiaj najistotniejszego z punktu widzenia naszego kraju, dzielące nas różnice polityczne muszą zejść na plan dalszy, a naszym obowiązkiem jest wsparcie działań służb stojących na straży bezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej.
Jednocześnie zauważamy, że dla zapewnienia społeczeństwu rzetelnej informacji, a osobom w sytuacji zagrożenia życia pomocy, niezbędne jest, by na tereny obecnie objęte stanem wyjątkowym, dostęp mieli dziennikarze oraz organizacje humanitarne. Zapewnienie bezpieczeństwa i integralności granic nie stoi w kontrze do dostępu do pomocy humanitarnej i rzetelnej informacji.



TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia