
Dziękuję i gratuluję wszystkim, którzy pracowali przy urzeczywistnieniu tych fantastycznych projektów. Nagrody cieszą i mobilizują do jeszcze bardziej wytężonej pracy dla gdańszczanek i gdańszczan - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Czytaj także: Poznaj najciekawsze spośród ponad tysiąca eksponatów nowego Muzeum Bursztynu. Pierwszy dzień nowego muzeum
Asy Samorządu 2021 dla Gdańska
Asy Samorządu to konkurs organizowany przez redakcję Zawsze Pomorze. Kapituła wyróżniła liderów samorządów powiatowych i na prawach powiatu, gminom miejskim, gminom miejsko-wiejskim oraz gminom wiejskim – wyłącznie z terenu województwa pomorskiego. Kandydatury mogli zgłaszać przedstawiciele samorządów, organizacje społeczne oraz członkowie kapituły. Łącznie zgłoszono do konkursu 42 samorządy: 20 gmin wiejskich, 6 gmin miejsko-wiejskich, 8 gmin miejskich, 4 powiaty oraz 4 miasta na prawach powiatu. Zgodnie z regulaminem, 7 zgłoszeń złożyła redakcja Zawsze Pomorze.

Kategorie konkursu Asy Samorządu
Kapituła oceniała zgłoszone kandydatury w sześciu kategoriach Asów Samorządu:
- Inwestycje w kulturę i organizacja atrakcyjnych wydarzeń dla mieszkańców w roku 2021
- Otwartość na mieszkańców (komunikacja z lokalną społecznością)
- Inwestycje samorządowe zrealizowane lub rozpoczęte w roku 2021, które miały wpływ na rozwój gminy i kształtowanie jej wizerunku
- Zaangażowanie w rozwój kultury fizycznej i sportu oraz politykę dostępności
- Zielona transformacja
- Rozwój społeczeństwa obywatelskiego – wsparcie i formy współpracy z organizacjami pozarządowymi
Laureaci zostali nagrodzeni podczas gali, która odbyła się we wtorek, 14 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. W kategorii „Inwestycje kulturalne i samorządowe” nagrodę otrzymała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska – za otwarcie nowej siedziby Muzeum Bursztynu w zabytkowym Wielkim Młynie, za organizację 25. edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku oraz za budowę linii tramwajowej Nowa Warszawska. Wyróżnienie, podczas gali odebrała Izabela Kuś, Skarbnik Miasta Gdańska.

Smart City Awards
Tego samego dnia w The Bridge Wrocław MGallery odbyła się ceremonia wręczenia nagród w konkursie Smart City Awards. Jego celem jest popularyzacja osobowości i przedsięwzięć, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań służących budowie inteligentnych miast w Polsce. Zauważane są również miasta realizujące ideę smart city. Wyróżnienia skierowane są zarówno do sektora biznesowego, jak i administracji lokalnej, którzy poprzez realizowane projekty, z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań i strategii zarządzania, przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskich miast, gospodarki i biznesu.

Smart City powyżej 300 tys. mieszkańców to Gdańsk
W kategorii Smart City powyżej 300 tys. mieszkańców nagrodzone zostało miasto Gdańsk. Kapituła doceniła działania rozwijające transport autonomiczny w Gdańsku.
Gdańsk to lider w Polsce w zakresie autonomizacji transportu publicznego. Dwukrotnie przeprowadził pilotaże pojazdów autonomicznych. W pierwszym projekcie na wyłączonym pasie drogi publicznej, w drugim na zamkniętym terenie z niezorganizowanym ruchem pieszym i samochodowym, zapewniając transport ostatniej mili na nieoczywistej przestrzeni, wspierając osoby z ograniczeniami ruchowymi i osoby starsze
- czytamy w uzasadnieniu.
Czytaj także: Autonomiczny bus na Cmentarzu Łostowickim. Podsumowanie pilotażowego projektu
Magdalena Szymańska - ekspertka z Gdańska
Nagrodę z rąk Wojciecha Palczyńskiego, dyrektora zarządzającego Trapeze Poland przyjęła Magdalena Szymańska, specjalistka z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, która była także nominowana do nagrody w kategorii Człowiek Roku. Zauważona przez kapitułę konkursu, gdańszczanka jest koordynatorką ds. elektromobilności i mobilności autonomicznej oraz specjalistką ds. zrównoważonej mobilności w Referacie Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
W ostatnim czasie zajmuje się głównie wdrażaniem w Gdańsku zapisów Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Koordynowała opracowanie Strategii Rozwoju elektromobilności w Gdańsku oraz Planu budowy ogólnodostępnych stacji ładowania w Gdańsku. Pozyskuje fundusze unijne i koordynuje projekty z zakresu zrównoważonej mobilności.