Gdańsk i Wilno, czyli przyjaciele. Delegacja stolicy Litwy gości w naszym mieście

Dziewięcioosobowa delegacja władz Wilna gości w naszym mieście z okazji rozpoczynającego się w piątek, 4 października, 21. festiwalu „Wilno w Gdańsku 2024 / Vilnius Gdanske 2024”. - Relacja między naszymi miastami jest wyjątkowa. Gdańsk jest jednym z naszych najważniejszych zagranicznych partnerów - podkreśla Andrius Grigonis, wicemer Wilna, odpowiadający za sprawy infrastruktury w stolicy Litwy. 
04.10.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy grupę osób siedzących przy długim stole w sali konferencyjnej. Po lewej stronie stołu siedzi siedem osób, a po prawej osiem. Na stole znajdują się filiżanki, dzbanki z wodą i dokumenty. W tle widoczne są flagi Polski, Litwy, Unii Europejskiej oraz czerwono-biała flaga z symbolem miecza i krzyża, która może należeć do jednego z regionów lub miast. Uczestnicy spotkania wyglądają na skoncentrowanych, prawdopodobnie odbywa się dyskusja na temat współpracy międzynarodowej. W pomieszczeniu widać również monitor na ścianie i obraz nawiązujący do architektury.
Spotkanie przedstawicieli władz Gdańska i Wilna odbyło się w sali 315 Urzędu Miejskiego
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Długa tradycja gdańsko-wileńskich spotkań  

Wśród osób, które przyjechały do Gdańska są m.in. sekretarz Rady Miasta Wilna, dyrektor Departamentu Kultury oraz dwie radne miasta. 
 
Goście z Wilna rozmawiali w Urzędzie Miejskim z Piotrem Borawskim, zastępcą prezydenta Gdańska ds. mobilności i bezpieczeństwa oraz kilkoma urzędnikami magistratu. W godzinnym spotkaniu uczestniczyło też troje radnych: Mateusz Skarbek (wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska), Kamila Błaszczyk i Maksymilian Kieturakis
-  Witamy naszych przyjaciół z Wilna - tak spotkanie z gośćmi z Litwy rozpoczął Piotr Borawski. 
 
Zastępca prezydenta Gdańska wyraził przy tym radość, że wspólne spotkania każdego roku, zarówno w Wilnie, jak i w Gdańsku, są już stałą tradycją i regułą. 
Na zdjęciu widzimy troje uczestników spotkania siedzących przy stole konferencyjnym. Po lewej stronie znajduje się kobieta w okularach, uśmiechnięta, w ciemnym swetrze i koszuli. W centrum siedzi mężczyzna z brodą w eleganckim garniturze, białej koszuli i krawacie w drobne wzory, patrząc uważnie przed siebie. Po jego prawej stronie siedzi inny mężczyzna w ciemnym garniturze, białej koszuli i czerwonym krawacie, który również uśmiecha się delikatnie. Na stole przed nimi znajdują się dokumenty, dzbanki z wodą, filiżanki oraz talerz z ciastkami. W tle widać dwa czarno-białe zdjęcia przedstawiające portowe sceny.
W środku Piotr Borawski - zastępca prezydenta Gdańska ds. ds. mobilności i bezpieczeństwa. Po prawej: Mateusz Skarbek - wiceprzewodniczący Rady Miasta Gdańska, po lewej: radna Kamila Błaszczyk
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
- Co prawda dzisiaj pogoda nas nie rozpieszcza, ale mam nadzieję, że spędzicie Państwo dobry i owocny czas podczas Dni Wilna w Gdańsku. Jest to świetna okazja do celebrowania naszej przyjaźni, realizowania wspólnych projektów i wymiany doświadczeń - podkreślił Piotr Borawski.

Wilno i Gdańsk to podobne miasta

Andrius Grigonis, wicemer Wilna, podziękował za okazaną gościnność. - To wielki zaszczyt gościć ponownie w Gdańsku, które niewątpliwie jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie - dodał. 
Zwrócił przy tym uwagę, że Gdańsk i Wilno wiele łączy np. zbliżona liczba mieszkańców, powierzchnia miast oraz unikalna atmosfera zabytkowych centrów. 
Na zdjęciu widzimy trzy osoby siedzące przy stole konferencyjnym. Po lewej stronie znajduje się mężczyzna z brodą i ogoloną głową, ubrany w ciemny garnitur i białą koszulę. Obok niego siedzi drugi mężczyzna, który ma krótkie włosy i nosi ciemny garnitur, białą koszulę i brązowy krawat w kropki. Po jego prawej stronie siedzi starsza kobieta w ciemnym stroju, patrząca w stronę obiektywu. Na stole przed nimi znajdują się dzbanki, filiżanki oraz szklanki z wodą. W tle wisi obraz przedstawiający uliczną scenę z tramwajem.
Od lewej: Marius Žvinklis - sekretarz Rady Miasta Wilna, Andrius Grigonis - wicemer Miasta Wilna, Vaida Misiūnienė - szef Administracji Wykonawczej Rady Miejskiej Wilna
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
- Ścisła współpraca jest szczególnie istotna w dzisiejszej trudnej sytuacji geopolitycznej w naszej części Europy. To jest ważniejsze bardziej niż kiedykolwiek - ocenił wicemer Wilna.  

Jakie tematy poruszono podczas spotkania?

Podczas spotkania omówiono kilka zagadnień, w których możliwa jest współpraca między Gdańskiem i Wilnem. 

Oferta uczestnictwa w obchodach 50-lecia współpracy Gdańsk-Brema 

Maciej Buczkowski, zastępca dyrektora Biura Prezydenta mówił o ewentualnym wkładzie Wilna w powstający program obchodów jubileuszu 50-lecia współpracy Gdańska z Bremą. Rocznica ta będzie świętowana w kwietniu 2026 r.
Strona litewska mogłaby dołączyć do tego przedsięwzięcia np. w formie projektów kulturalnych.
Na zdjęciu widzimy uczestników spotkania siedzących wokół dużego stołu konferencyjnego. Po lewej stronie siedzą trzy osoby: mężczyzna z brodą w granatowym garniturze i krawacie, mężczyzna w ciemnym garniturze z czerwonym krawatem oraz mężczyzna w okularach, ubrany w szary garnitur. Dalej, z tyłu, widać jeszcze kilka osób, w tym dwie starsze kobiety oraz mężczyznę z siwą brodą. Po prawej stronie stołu siedzą inne osoby, ale są odwrócone tyłem lub bokiem. Na stole znajdują się dzbanki, filiżanki, szklanki z wodą i dokumenty. W tle na ścianie widoczne są dwa zdjęcia – jedno przedstawiające portowe nabrzeże, a drugie mężczyznę w okularach i koszuli z podwiniętymi rękawami. Atmosfera spotkania wydaje się formalna.
Po spotkaniu w sali Urzędu Miejskiego delegacja z Wilna udała się do siedziby Rady Miasta Gdańska w dawnym budynku "Żaka" przy ul. Wały Jagiellońskie
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
- Drugą formą współpracy może być pomoc dla Ukrainy. Jest to taka sfera działań, którą możemy realizować z naszymi partnerami z Niemiec. Oni są tym bardzo zainteresowani, bo nie mają tak bliskich relacji ze stroną ukraińską, jakie my posiadamy - stwierdził Maciej Buczkowski. 
 
Andrius Grigonis pozytywnie odniósł się do tych propozycji. Podkreślił zarazem, że Wilno ma już relacje partnerskie z takimi miastami niemieckimi jak Erfurt i Drezno
Wyjaśnił też, że stolica Litwy ma też bliskie kontakty z Kijowem oraz Lwowem. Dla przykładu, władze Wilna chcą teraz utworzyć na terenie Ukrainy urząd ataszatu ds. kultury.    

Gdańskie Lekcje Obywatelskie w Wilnie?

Ideę Gdańskich Lekcji Obywatelskich gościom z Wilna przedstawiła natomiast Justyna Dmitruk, dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.
Na zdjęciu znajduje się kobieta w okularach, ubrana w bluzkę z kwiatowym wzorem. Ma krótkie, jasne włosy i skupiony wyraz twarzy. Na szyi ma zawieszony niebieski identyfikator. Obok niej, po lewej stronie, siedzi mężczyzna z brodą, ubrany w ciemny garnitur i białą koszulę, który spogląda w dół, jakby przeglądał coś na stole. W tle widać okno zasłonięte szarymi zasłonami. Atmosfera zdjęcia sugeruje formalne spotkanie lub konferencję, a przed uczestnikami na stole znajdują się monitory lub tablety.
O tym, czym są Gdańskie Lekcje Obywatelskie opowiadała Justyna Dmitruk, dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Obok niej siedzi Maksymilian Kieturakis, radny miasta Gdańska
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
- Bardzo ważne jest dla nas, aby młodzi ludzie od przedszkola do szkoły średniej, byli uwrażliwieni na demokrację i rozumieli to pojęcie. Aby od najmłodszych lat wiedzieli, że kiedy dorosną powinni świadomie podejmować decyzje w życiu publicznym i brać za nie odpowiedzialność. Podczas Gdańskich Lekcji Obywatelskich prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz uświadamia uczniów, jak ważny jest udział w wyborach, bycie aktywnym obywatelem i angażowanie się w wolontariat - mówiła Justyna Dmitruk. 
 
Podkreślono przy tym, że do tegorocznej edycji Gdańskich Lekcji Obywatelskich włączono tematykę Unii Europejskiej

Szklane butelki i słoiki wrzucaj do zielonego pojemnika. Dlaczego to ważne?

Andrius Grigonis przyznał, że taki sposób kształtowania wśród dzieci i młodzież postaw obywatelskich to bardzo ciekawa inicjatywa edukacyjna. 

Lekcje z obrony cywilnej w gdańskich szkołach?

Poinformował jednocześnie, że w wileńskich szkołach zaczęto wprowadzać lekcje dotyczące bezpieczeństwa i obrony cywilnej.
 
Wicemer stolicy Litwy zaznaczył, że oczywiście nie bierze się to z przypadku: Wilno leży bowiem ok. 30 kilometrów od granicy z Białorusią, co oznacza dziś prawie to samo, jak sąsiadowanie z Rosją.  

Propozycja dotycząca Nagrody im. Pawła Adamowicza

Gdańscy urzędnicy zachęcali też przedstawicieli Wilna do złożenia nominacji w IV edycji Nagrody im. Pawła Adamowicza. Jest ona przyznawana za "odwagę i doskonałość w krzewieniu wolności, solidarności i równości".

Taka będzie nowa droga rowerowa ze Śródmieścia na Chełm. Zobacz PRZEBIEG trasy

Nagroda ku czci prezydenta Gdańska, który został zamordowany 13 stycznia 2019 roku, została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia ICORN i Miastem Gdańsk
Na zdjęciu znajduje się mężczyzna w eleganckim, ciemnoszarym garniturze, białej koszuli i brązowym krawacie w drobne kropki. Ma krótkie włosy, które są lekko przerzedzone na czubku głowy, oraz zarost. Jego wyraz twarzy jest poważny i skupiony, patrzy lekko w bok. Tło jest neutralne, z widocznym fragmentem ściany i ciemnym drewnianym wykończeniem, co sugeruje, że zdjęcie zostało wykonane w formalnym otoczeniu, prawdopodobnie podczas spotkania lub konferencji.
Wicemer Wilna Andrius Grigonis ma 40 lat. Z wykształcenia jest prawnikiem. Funkcję wicemera stolicy Litwy sprawuje od czerwca 2023 r.
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Po spotkaniu zapytaliśmy Andriusa Grigonisa o ocenę dotychczasowego partnerstwa między Gdańskiem i Wilnem.
 
- Relacja między naszymi miastami jest wyjątkowa. Już sam fakt, że współpraca trwa od ponad 20 lat, potwierdza, że nie są to tylko formalne stosunki. Nasze kontakty są bardzo aktywne. Mogę potwierdzić, że Gdańsk jest jednym z naszych najważniejszych zagranicznych partnerów.
Byliśmy też ciekawi, jak zdaniem wicemera Wilna, można wzmocnić kontakty między oboma miastami. 
 
- Dotychczas skupialiśmy się na “miękkich zadaniach” takich jak kultura i oświata. Teraz natomiast myślę, że moglibyśmy się zająć takimi tematami, jak obrona cywilna czy obrona miasta. Wśród takich “twardych” zadań wymieniłbym jeszcze działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego.    

Festiwal "Wilno w Gdańsku" już po raz 21.

Tegoroczna edycja festiwalu „Wilno w Gdańsku 2024 / Vilnius Gdanske 2024” przebiega pod hasłem „Między Neris a Motławą”.
 
Impreza potrwa od piątku, 4 października do niedzieli, 6 października. Na uczestników czeka szeroki wybór atrakcji: od warsztatów poetyckich, performansu, koncertu współczesnej muzyki litewskiej, spotkań z pisarzami czy ciekawych wykładów, po seanse filmowe i wystawę fotograficzną. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Wilno w Gdańsku 2024 / Vilnius Gdanske 2024 od dziś do niedzieli. W nowej formule. PROGRAM

W tym roku festiwal zawita po raz pierwszy do Kunsztu Wodnego – nowej siedziby Instytucji Kultury Miejskiej. 21. odsłona imprezy zaprasza też uczestników do Stacji Orunia, oddziału Gdańskiego Archipelagu Kultury oraz IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego.
 

TV

Nowe auta dla Straży Miejskiej