• Start
  • Wiadomości
  • 30 placówek edukacyjnych z całego świata w Gdańsku. Łączy Ich postać Ireny Sendlerowej

30 placówek edukacyjnych z całego świata w Gdańsku. Łączy Ich postać Ireny Sendlerowej

- Jesteście najlepszym pomnikiem Ireny Sendlerowej, jaki można mieć, nie z kamienia - żywym - powiedziała Janina Zgrzembska, córka Ireny Sendlerowej podczas IV Międzynarodowego Zjazdu Szkół i Placówek im. Ireny Sendlerowej, który w dniach 9-10 czerwca 2018 roku odbywa się w Gdańsku. Zjechali do nas przedstawiciele kilkudziesięciu szkół z całego świata, m.in. Niemiec i Wielkiej Brytanii.
09.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Piotr Kowlczuk zast. prezydenta Gdanska, Relli Robinson i Marek Michalak podczas IV Zjazdu szkół im. Ireny Sendlerwoej w Gdańsku
Piotr Kowalczuk, zast. prezydenta Gdańska (z lewej), Relli Robinson ocalała z warszawskiego getta i Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka podczas IV Zjazdu Szkół i Placówek im. Ireny Sendlerowej w Gdańsku
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Rok 2018 jest w Polsce - z inicjatywy Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka - rokiem pamięci Ireny Sendlerowej, polskiej działaczki społecznej, która podczas II wojny światowej, dzięki stworzonej sieci ludzi i organizacji, uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci. Przez lata jej działalność podczas okupacji niemieckiej była nieznana, w latach 2007 i 2008 była kandydatką do Pokojowej Nagrody Nobla.

Relli Robinson. Ocalałam dzięki odwadze Polaków 

Na zjazd przyjechali do Gdańska przedstawiciele szkół i placówek edukacyjnych z całego świata, córka Ireny Sendlerowej, Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka i gość specjalny - pisarka Relli Robinson, która jako jedyna z rodziny przeżyła getto warszawskie, a której rodzice do 1939 roku mieszkali przy ulicy Szerokiej w Gdańsku.

- Zacznę od słowa szalom, po hebrajsku to znaczy pokój - powiedziała Relli Robinson podczas uroczystości w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku. - My zawsze życzymy pokoju. Jestem bardzo wzruszona biorąc udział w uroczystości ku czci Ireny Sendlerowej, która była światłem podczas czarnych czasów. Ocalałam dzięki odwadze Polaków takich jak ona. Drogi losu sprowadziły mnie dziś do Gdańska, w którym mój ojciec mieszkał 15 lat. Rodzice zostali zmuszeni w 1938 roku do opuszczenia Gdańska i przeprowadzki do Warszawy. Tam w 1940 roku trafili do getta. W 1943 moi rodzice znaleźli sposób, żeby mnie, czteroletnią dziewczynkę przekazać polskiej rodzinie Janinie i Józefowi Abramowiczom, mieszkającym przy ulicy Krochmalnej 6 w Warszawie. Dzięki nim żyję.

Tradycja zjazdów szkół im. Sendlerowej zrodziła się z pomysłu warszawskich placówek noszących imię Ireny Sendlerowej i Rzecznika Praw Dziecka. Ten szczególny sposób kultywowania pamięci Ireny Sendlerowej upowszechnia i podkreśla cel wychowawczy, realizowany przez szkoły i placówki noszące jej imię, jakim jest kształtowanie człowieczeństwa w warunkach wielkich wyzwań, ale i w czasach pokoju.

Marek Michalak. Sprawy dzieci najważniejsze na świecie

Poprzednie zjazdy co trzy lata organizował Zespół Szkół nr 65 w Warszawie. Ponieważ ten rok ogłoszony został przez Sejm RP Rokiem Ireny Sendlerowej, zjazd zorganizowano wyjątkowo po upływie dwóch lat i tym razem w Gdańsku.

Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się od prezentacji sztandarów i szkół noszących imię Ireny Sendlerowej, których jest na świecie 33 (cztery poza granicami Polski - dwie w Niemczech, jedna w Meksyku i w Wielkiej Brytanii).

Szczególnie wzruszające było wystąpienie Relli Robinson, która wspominała dramatyczne koleje swojego życia. 

- Spałam na trzech krzesłach przysuniętych do szafy - wspominała Relli Robinson. - Moi opiekunowie żyli bardzo skromnie, ale mieli szerokie serca, pomagali i ratowali innych Żydów. Józef Abramowicz pomagał w dostarczaniu broni do getta. Ocalałam mając zmienioną tożsamość, jako Lala Abramowicz.

W 1950 roku Lala Abramowicz wyjechała do Izraela, do rodziny swojego ojca, i tam odzyskała swoją prawdziwą tożsamość - Relli Robinson. O swoich losach napisała książkę, nie wydaną jeszcze w Polsce.

Szczególnym momentem było też wystąpienie Marka Michalaka, który w Gdańsku po raz ostatni pojawił się w roli Rzecznika Praw Dziecka, bo w sierpniu kończy się jego druga kadencja na tym stanowisku.

- Irena Sendlerwoa działała w czasach, kiedy za pomoc drugiemu człowiekowi groziła smierć - mówił Marek Michalak. - Dziś nie musimy stawać przed takim wyborem, czy jednak robimy wszystko, co możemy? Przesłanie do młodych powinno brzmieć: nawet jeśliby wszyscy odwrócili się od potrzebującego człowieka, to nam nie wolno. Każdy, kto się zajmuje sprawami dzieci, zajmuje się najważniejszymi sprawami na świecie.

10 czerwca, w niedzielę organizatorzy, w godz. 10-12, zapraszają do Teatru Szekspirowskiego na debatę uczniów gdańskich szkół średnich. Młodzież dyskutować będzie o granicach pomagania oraz o prawdzie i legendzie w historii. Debatę poprowadzi redaktor Agnieszka Michajłów z Radia Gdańsk.

W IV Międzynarodowym Zjeździe Szkół i Placówek im. Ireny Sendlerowej w Gdańsku uczestniczy 30 placówek edukacyjnych z całego świata, m.in. z Niemiec, Meksyku i Wielkiej Brytanii.

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna