Chodzi o miasta należące do sieci Digi-Inclusion. Ich przedstawiciele podpisali “Deklarację Polityczną w sprawie Praw Cyfrowych”. Deklaracja ma na celu zmniejszenie wykluczenia cyfrowego, który prowadzi do nierówności ekonomicznych i społecznych. Deklaracja głosi, że obywatele powinni mieć dostęp do świata cyfrowego, możliwość nabywania umiejętności cyfrowych, a przede wszystkim otrzymywać wsparcie, ponieważ inkluzja cyfrowa jest ściśle związana z demokracją.
Uczestniczące miasta zobowiązały się do promowania praw cyfrowych dla swoich obywateli. Plany, jak to osiągnąć, mają być gotowe do grudnia 2025 roku. Począwszy od 2026 roku plany mają stopniowo wchodzić w życie.
Deklaracja Polityczna Digi-Inclusion dotycząca praw cyfrowych opiera się na Europejskiej Deklaracji Praw Cyfrowych i Zasad. Deklaracja stawia człowieka w centrum i ma na celu zagwarantowanie m.in. wolności wyboru i udziału.
W imieniu prezydent Aleksandry Dulkiewicz, dokument podpisał Jarosław Pawłowski (Lider Tematyczny odpowiedzialny za cele szczegółowe Programu Rozwoju Dostępne Miasto – III.7. Cyfrowa gmina i smart city).
Miasta i regiony uczestniczące w sieci Digi-Inclusion, prowadzonej przez miasto Mollet del Vallès (Hiszpania) to:
- Alexandroupolis (Grecja)
- Gdańsk (Polska)
- Jassy (Rumunia)
- Jelgava (Łotwa)
- Torres Vedras (Portugalia)
- Zenica-Doboj (Bośnia i Hercegowina)
- Boulogne sur Mer (Francja)
- Bolonia i Emilia Romania (Włochy).
Więcej TUTAJ
Przypomnijmy, że zgodnie ze strategią Miasta Gdańska “Dostępne Miasto” do 2030 roku 85 procent usług publicznych ma być dostępnych cyfrowo. Wspieranie transformacji cyfrowej oraz cyfryzacja usług publicznych jest ważnym elementem rozwoju Gdańska. Wypracowana strategia może być dobrym przykładem do wdrożenia w innych miastach Polski.