Gdańsk czci ofiary zamachów w Paryżu

W sobotę wieczorem, 14 listopada 2015 r., w kolorach niebieskim, białym i czerwonym podświetlony był wiadukt nad torami w okolicach Galerii Bałtyckiej we Wrzeszczu, a w niedzielę, 15 listopada, w Radzie Miasta wyłożona została księga kondolencyjna – w ten sposób Gdańsk czci ofiary zamachów w Paryżu.
15.11.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W serii zamachów terrorystycznych, do których doszło w piątek wieczorem, 13 listopada 2015r., w Paryżu zginęło przynajmniej 127 osób. Rany odniosło także ponad 200 osób, wiele z nich wciąż jest w stanie ciężkim. Bilans ofiar nie jest ostateczny.

- Na ręce Pierre’a Buhlera, ambasadora Francji w Polsce i Moniki Tarnowskiej, konsul honorowej Francji, składam z wielkim bólem kondolencje wobec aktów przemocy i zbrodni, które dotknęły Paryż dziś w nocy. Gdańszczanie są z wami solidarni w tak trudnych chwilach – pisał dzień po zamachu na swoim profilu na facebooku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Na znak solidarności z paryżanami w sobotę wieczorem, 14 listopada 2015 r., na wiadukcie przy Galerii Bałtyckiej we Wrzeszczu podświetlony był kolorami francuskiej flagi: niebieskim, białym, czerwonym. Natomiast w niedzielę, 15 listopada, w godzinach 12.00 – 16.00 w siedzibie gdańskiej Rady Miasta (ul. Wały Jagiellońskie 1) wyłożona została księga kondolencyjna. 

Wszystkich gdańszczan, którzy chcieliby się do niej wpisać zapraszamy w godz. 12.00 – 16.00.

Około godz. 12.30 do księgi wpisali się m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i konsul honorowa Francji w Gdańsku Monika Tarnowska.

Warto przypomnieć, że Gdańsk łączą z Francją wyjątkowe stosunki dyplomatyczne. W 1610 roku, czyli ponad 400 lat temu, właśnie w naszym mieście powstał pierwszy konsulat francuski na terenie Rzeczypospolitej. 


TAK W NOCY WYGLĄDAŁ WIADUKT WE WRZESZCZU

Niebieski

Biały

Czerwony


TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu