• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk Pomaga - podsumowanie dotychczasowych działań akcji oraz zapowiedź nowych inicjatyw

Gdańsk Pomaga - podsumowanie dotychczasowych działań akcji oraz zapowiedź nowych inicjatyw

Cafe Oficyna przy ul. Chlebnickiej 24/25 - w tym miejscu znajduje się stacjonarny sztab koordynacji i zarządzania działaniami akcji Gdańsk Pomaga. Oficjalne otwarcie punktu, podsumowanie dotychczasowych działań oraz zapowiedź nowych inicjatyw w ramach akcji odbyły się w poniedziałek, 16 listopada, z udziałem Aleksandry Dulkiewicz, prezydent miasta.
16.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Sztab wolontariuszy w Cafe Oficyna
Sztab wolontariuszy w Cafe Oficyna
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Pomoc w ramach akcji Gdańsk Pomaga kierowana jest m.in. do gdańskich seniorów, medyków, uczniów czy przedsiębiorców.

- Akcję "Gdańsk pomaga" prowadzimy od marca pod skrzydłami Fundacji Gdańskiej. Ma ona bardzo różne formy, ale główną jej ideą jest łączenie tych, którzy pomocy potrzebują z tymi, którzy tej pomocy chcą udzielić. Akcja ma przeróżne odsłony, od pomocy osobom starszym do wsparcia w kryzysie przedsiębiorców. Prowadzone są zarówno zbiórki pieniędzy, jak i umożliwiona wzajemna pomoc czy wymiana usług. Wiosną tego roku, w pierwszej części epidemii koronawirusa, wspieraliśmy służby medyczne i osoby pracujące na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, które pomagały osobom niewychodzącym z domów. Na stronie gdanskpomaga.pl są przedstawione te różne możliwości wsparcia. Dajemy możliwość tym, którzy chcą działać dla innych - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Od marca w ramach akcji Gdańsk Pomaga udało się pomóc 170 organizacjom i instytucjom, w tym Hospicjom, Domom Pomocy Społecznej, ale również wielu osobom prywatnym.

 

grafika_przedstawia_podsumowanie_ilosciowe_akcji_gdansk_pomaga_i_instytucje_ktorym_udalo_sie_pomoc

 

Wolontariusze działają w sztabie

Sztab akcji w Cafe Oficyna przy ul. Chlebnickiej 24/25 w Gdańsku to miejsce, gdzie odbywa się obsługa wszystkich zgłoszeń o pomoc od seniorek i seniorów, ale również młodych, tych którzy utracili pracę, migrantów i wszystkich, którzy potrzebują pomocy. Na co dzień pracują tam dwie osoby obsługujące infolinię i zgłoszenia, osoba koordynująca wolontariuszy oraz pracownik MOPR udzielający wsparcia w ramach gminnych programów. Osoby, które ze względu na pandemię nie mogą wychodzić z domu, potrzebują pomocy w zakupach, wyprowadzeniu zwierząt, maja problemy materialne, które dotknęły ich w wyniku pandemii mogą się zgłosić na: centrum@gdanskpomaga.pl lub 500 218 337. Do puntu mogą się też zgłaszać osoby i instytucje, które chcą nieść pomoc potrzebującym.

- Zebraliśmy w jednym miejscu i ułożyliśmy wspólny system pracy dla usług pomocowych, realizowanych przez podmioty publiczne, organizacje pozarządowe i przedsiębiorców. Pracują z nami pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, pracownicy infolinii, którzy przyjmują zgłoszenia przez 7 dni w tygodniu. Nawiązaliśmy współpracę z gdańskimi Domami Sąsiedzkimi, które będą lokalnymi koordynatorami wsparcia, abyśmy dotarli z pomocą do najbardziej potrzebujących – mówi Paweł Buczyński, wiceprezes zarządu Fundacji Gdańskiej.

Akcja Gdańsk Pomaga to również współpraca z przedsiębiorcami dla każdego, kto chce pomóc znajdzie się do tego przestrzeń. Sieć Miimove udostępniła na potrzeby akcji dwa samochody do sprawnego poruszania się wolontariuszy.

 

grafika_przedstawia_podsumowanie_ilosciowe_sztabu_gdansk_pomaga_przez_pierwszy_tydzien

 

MOPR działa dla seniorów

Nieoceniona pomoc w niesieniu pomocy potrzebującym ma Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Wiosną, w czasie pandemii do seniorów trafiło kilka tysięcy paczek. Teraz, dodatkowo, te działania zyskają jeszcze szerszy zakres.

- W edycji wiosennej MOPR pełnił rolę nie tylko wykonawczą, ale też koordynował pracę pomocową innych instytucji. Dzięki współpracy z wieloma organizacjami mogliśmy dotrzeć do większej liczby osób potrzebujących wsparcia. Często było to także wsparcie finansowane z budżetu miejskiego. Teraz przygotowujemy się rozszerzenia akcji, bo program przygotowany przez rząd obejmuje nie tylko podopiecznych MOPR, będzie można także służyć wolontaryjnie wsparciem osobom, które do tej pory z tego wsparcia nie korzystały – mówiła podczas konferencji Małgorzata Niemkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku

- W ramach tego programu możliwe będzie wsparcie organizacyjne oraz techniczne. Finansowanie działań w pełni będzie leżało po stronie osób zainteresowanych, co oznacza, że ten, kogo stać, zapłaci sam, a ten którego nie, będzie musiał się zgłosić z wnioskiem o pomoc albo do instytucji społecznych albo organizacji charytatywnych - dodała dyrektor Niemkiewicz.

W najbliższym czasie MORP ogłosi konkurs, do którego zostaną zaproszone wszystkie organizacje zrzeszające wolontariuszy, którzy będą chcieli nieść pomoc i wesprzeć seniorów. Pomysł ma na celu działania lokalne, by organizacje działały w dzielnicach i były jak najbliżej seniora.

 

grafika_przedstawia_podsumowanie_ilosciowe_akcji_gdansk_pomaga_i_rzeczy_ktore_udalo_sie_kupic_i_rozdac

 

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

Podczas konferencji prezydent Gdańska podkreśliła także działania samorządu wobec zapowiadanych i podejmowanych kroków przez polski rząd.

- Wszyscy widzieliśmy zapowiedzi inicjatywy premiera Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Bardzo dobra inicjatywa, choć tak już od połowy marca samorządy, gminy miasta, powiaty robią o wiele więcej niż tylko ta akcja. Dziś akcja rządu polega na tym, że istnieje ogólnopolska infolinia, na którą mogą zgłaszać się potrzebujący seniorzy, którzy finalnie i tak są przekierowywani do miejskich ośrodków pomocy rodzinie. Podczas promowania akcji nigdzie nie jest wspomniane, że gdy przynosi się zakupy dla seniora, to one nie są realizowane z budżetu państwa, tylko senior musi za nie zapłacić. My natomiast, jako samorząd, staramy się znajdować te osoby, które nie mogą sobie pozwolić na usługi medyczne, na wyżywienie i staramy się im bezpłatnie pomóc - mówiła prezydent Dulkiewicz.

- Od tygodnia przyjmujemy zgłoszenia osób potrzebujących pomocy, które dzwonią na rządową infolinię. Inicjatywa rządu jest cenna, ale to faktycznie my nadajemy temu programowi rzeczywisty i realny kształt niesienia pomocy - dodaje Paweł Buczyński, wiceprezes zarządu Fundacji Gdańskiej.

Przez ostatni tydzień najczęściej dzwonią mieszkańcy Oliwy, Przymorza, Wrzeszcza, Chełmu i Śródmieścia. Najczęściej odbierane telefony dot. pomocy w zrobieniu zakupów. W ostatnim tygodniu wolontariusze obsłużyli 246 osób, z czego 86% to osoby powyżej 70. roku życia. W ramach akcji działa około stu chętnych wolontariuszy i wolontariuszek.


Akcja Gdańsk pomaga jest prowadzona przez Fundację Gdańską i finansowana ze środków Gminy Miasta Gdańska i wspomagana przez przedsiębiorców. Akcję współkoordynuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i Regionalne Centrum Wolontariatu. Punkt stacjonarny akcji mieści się w Caffe Oficyna przy ul. Chlebnickiej 24/25 w Gdańsku.

Masz jakiś problem i potrzebujesz pomocy? Formularz ze strony gdanskpomaga.pl nie wystarcza?
Skontaktuj się wolontariuszami przez wiadomość e-mail: centrum@gdanskpomaga.pl lub telefonicznie.

Jeśli potrzebujesz pomocy:


Centrum Gdańsk Pomaga

500 218 337


Kontakt telefoniczny jest możliwy:

- PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK w godzinach 10:00-18:00

- SOBOTA-NIEDZIELA w godzinach 10:00-14:00

 


Więcej informacji na stronie gdanskpomaga.pl

 

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIE W CAFE OFICYNA

 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic