• Start
  • Wiadomości
  • Gdańsk Południe czy Maćkowy - co pasuje do Oruni Górnej?

Gdańsk Południe czy Maćkowy - co pasuje do Oruni Górnej? Mieszkańcy wyrazili opinie

Zakończyły się konsultacje społeczne, w ramach których Miasto pytało mieszkańców dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe czy chcą zmiany jej nazwy na Orunia Górna - Maćkowy. W konsultacjach wzięło udział ponad 1,8 tys. osób. Ile dokładnie - będzie wiadomo w przyszłym tygodniu.
30.01.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu dwie ludzkie dłonie, trzymają mapkę, wskazują na niej palcami
Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmiany nazwy dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe. Ich wyniki będą znane za kilka dni
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Ponad 1,8 tysiąca mieszkańców wyraziło opinię

Dokładnie 1812 mieszkańców wypełniło elektronicznie specjalną ankietę, w której należało wskazać, czy są oni za zmianą nazwy dzielnicy. Dokument można było wypełnić  za pośrednictwem strony www.gdansk.pl.

- Obecnie trwa weryfikacja ankiet pod względem formalnym. Konsultacje były skierowane wyłącznie do mieszkańców dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe. Sprawdzamy więc, czy faktycznie ankiety wypełniły osoby mieszkające w tej dzielnicy - zaznacza Sylwia Betlej, dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. -  Ankiety można było też wypełnić w wersji papierowej i przesłać pocztą do urzędu. Dlatego do końca tego tygodnia czekamy też na papierowe wnioski. Ostateczne wyniki dotyczące frekwencji i tego, na jaką nazwę zagłosowali mieszkańcy, podamy w przyszłym tygodniu - dodaje.

Ostateczna decyzja w rękach Rady Miasta

Konsultacje odbyły się w dniach 15 stycznia - 28 stycznia. Ich wyniki trafią do Rady Miasta Gdańska, która podejmie ostateczną decyzję co do pozostawienia dotychczasowej nazwy bądź uchwalenia nowej - w zależności od tego, co powiedzą mieszkańcy dzielnicy.

Konsultacje społeczne w sprawie zmian statutów 6 gdańskich dzielnic

Inicjatywa radnych dzielnicy

Wniosek o zmianę nazwy złożyła Rada Dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe.

- Obecna nazwa "Orunia Górna - Gdańsk Południe" nie kojarzy się mieszkańcom Gdańska w zasadzie z żadną dzielnicą. O ile jeszcze kojarzona jest "Orunia Górna", o tyle "Gdańsk Południe" to dla większości po prostu pewien obszar, część Gdańska. To właśnie często się myli - ponieważ jest nomenklatura rad dzielnic, ale też nomenklatura miejska, zgodnie z którą Gdańsk Południe jest nazwą urbanistyczną. Chcielibyśmy od tego odejść - żeby mieszkańcy, wymieniając nazwę tej dzielnicy wiedzieli, w którym miejscu mieszkają. Zaproponowaliśmy historyczną nazwę "Maćkowy", ponieważ była tu kiedyś wieś o tej nazwie, która także miała swoją historię - wyjaśniała Zenobia Glac - Ściebura, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe.

Blisko 6,5 mln zł w budżetach dzielnic. Na co je wydamy?

Jest uchwała radnych dzielnicy

Radni tej dzielnicy podjęli wcześniej uchwałę w tej sprawie. W uzasadnieniu napisano m.in.:

W skład Urbanistycznej Dzielnicy Gdańsk Południe wchodzi: Jasień, Chełm, Ujeścisko - Łostowice, Orunia Górna - Gdańsk Południe. Wprowadza to zamieszanie i trudność w budowaniu tożsamości lokalnej i integracji mieszkańców. Budowanie tożsamości oraz więzów lokalnej społeczności stanowi historia miejsca, w którym się zamieszkuje, dziedzictwo historyczne danego obszaru. Wzorując się na innych historycznych miejscach, które zachowały swoje nazwy administracyjne, tj. Oliwa, Orunia, Wrzeszcz, Chełm, Łostowice, zwracamy się do Radnych Miasta o przywrócenie dziedzictwa kulturowego i historycznego dla obszaru Maćkowy [...] Warto również wspomnieć o byłej Spółdzielni Mleczarskiej Maćkowy. Mleczarnia istniała blisko 40 lat i na stałe utrwaliła nazwę Maćkowy nie tylko w Gdańsku, ale również w Polsce.


ZOBACZ ORUNIĘ GÓRNĄ - GDAŃSK POŁUDNIE Z LOTU PTAKA

To najmłodsza dzielnica Gdańska

30 sierpnia 2018 roku Rada Miasta Gdańska zdecydowała o utworzeniu 35. dzielnicy w mieście. Orunia Górna - Gdańsk Południe została wyodrębniona z dzielnicy Chełm. Inicjatywa podziału Chełmu wyszła oddolnie, od mieszkańców Oruni Górnej. Zanim sprawą zajęła się Rada Miasta Gdańska, to Rada Dzielnicy Chełm podjęła uchwałę o podziale dzielnicy na dwie części: Chełm i Orunię Górną.

W dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe zameldowanych jest obecnie 22 766 mieszkańców.

Granicę Oruni Górnej - Gdańska Południe stanowi granica administracyjna miasta od ul. Świętokrzyskiej do Obwodnicy Południowej. Wzdłuż niej biegnie na wschód, a przed Traktem Św. Wojciecha skręca na północ i na tyłach budynków z adresem do Traktu Św. Wojciecha dochodzi do Parku Oruńskiego, a następnie między ulicami Diamentową, Platynową, Granitową i Działyńskiego (podnóżem wzgórza) dochodzi do ul. Małomiejskiej (bez tej ulicy) i dalej Świętokrzyską do skrzyżowania z al. Havla. Następnie planowaną Nową Świętokrzyską na południowy zachód do ul. Wielkopolskiej, gdzie zmienia kierunek na północno-zachodni do granicy miasta na ul. Świętokrzyskiej.

 

TV

Gdańskie cmentarze na Wszystkich Świętych