Uciążliwy pył węglowy w Nowym Porcie: dziś nadzwyczajna sesja RMG, u nas transmisja

Od wielu miesięcy, mimo interwencji władz Miasta, nie daje się ograniczyć uciążliwości związanych ze składowaniem na terenach portowych ogromnych ilości węgla. Temat stał się jednym z głównych wątków majowej sesji Rady Miasta Gdańska. Postanowiono, że dzisiaj (1 czerwca) odbędzie się nadzwyczajna sesja RMG, poświęcona wyłącznie problemowi zanieczyszczenia Nowego Portu i okolic pyłem węglowym. Zapraszamy do oglądania transmisji na naszym portalu - od godz. 11.
31.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
pył unoszący się nad ogromnymi hałdami węgla
Pył nad Portem Gdańsk - zdjęcie wykonane 10 maja
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Pył węglowy w Nowym Porcie 

 

TUTAJ PROGRAM OBRAD DZISIEJSZEJ SESJI RMG

Problem pyłu węglowego, który przenosi się ze składowisk w porcie w kierunku dzielnic mieszkaniowych trwa już od dłuższego czasu. Jego początkiem była, związana z wojną w Ukrainie i z groźba braku surowców energetycznych, decyzja rządu o zakupie węgla w innych krajach i sprowadzenia go do Polski drogą morską. Niestety tu zaczęły się duże uciążliwości dla ludzi, którzy mieszkają w sąsiedztwie portu. Mieszkańcy interweniowali w różnych instytucjach. Z władzami portu spotykali się radni dzielnic Nowy Port i Letnica. Interweniowały też władze Gdańska.

Nowy Port. Prezydent Gdańska pisze do premiera Morawieckiego, bo przez pył węglowy trudno oddychać

Zobowiązanie portu

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz w liście skierowanym do władz Portu Gdańsk i premiera Mateusza Morawickiego w kwietniu zaapelowała o zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców, a także skuteczną komunikację z nimi.

2 maja podczas spotkania zastępców prezydenta Miasta Piotra Grzelaka i Piotra Kryszewskiego w Porcie Gdańsk władze portu zapewniały, że prowadzą następujące działania mające zminimalizować uciążliwości transportowe:

  • strefy buforowe dla transportu przewożącego węgiel
  • mycie ulic portu specjalnymi pojazdami
  • zakrywanie ciężarówek przewożących surowiec oraz zraszanie węgla specjalną mieszanką, dzięki której zmniejszają się uciążliwości związane z pyleniem

Pył unosi się jednak nie tylko z samochodów, ale z węglowych hałd. Władze portu zapewniły wówczas, że dostrzegają problem i że hałdy polewane są wodą oraz specjalnym płynem, który ma zmniejszać uciążliwości związane z pyleniem.

nawadnianie hałda i mała armatka wodna
Nasz Czytelnik uchwycił moment polewania hałdy węgla wodą. Tak to wyglądało w niedzielę, wczesnym popołudniem... Armatka wodna zaznaczona czerwoną strzałką
fot. naszego czytelnika

Temat pyłu podczas 62. sesji RMG

W czwartek, 25 maja odbyła się 62. sesja Rady Miasta Gdańska. Początek wystąpień klubowych zdominowała sprawa pyłu węglowego w Nowym Porcie.

W swoim wystąpieniu przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Śpiewak - Dowbór wezwał do udziału w demonstracji, która planowana jest w Nowym Porcie w piątek, 26 maja. Uczestnicy „Czarnego protestu” mają spotkać się o godz. 18.30 przy budynku znajdującym się na ul. Marynarki Polskiej 55G, a następnie przejść tą ulicą w kierunku Nowego Portu.  

- Musimy pokazać, że chcemy czystego powietrza i musimy wyrazić nasz sprzeciw wobec trucia mieszkanek i mieszkańców Gdańska. Podkreślam, że to nie są tylko bezpośrednio dzielnice przyportowe, ale też dalej położone w zależności od tego, w jakim kierunku danego dnia wieje wiatr i w jakiej fazie są przeładunki. Nie ma zgody na to, by truć mieszkanki i mieszkańców Gdańska pyłem węglowym - powiedział Cezary Śpiewak - Dowbór.

"Mamy dość. Węgiel nas truje, rząd nie reaguje!". Protest w Nowym Porcie

- Za taką ilość węgla w porcie w Gdańsku odpowiedzialny jest Putin, przez małe „p”. To jego inwazja spowodowała, że przeładunki idą od strony morza, a nie tylko lądem, jak to było poprzednio - odpowiedział na ten apel lider pozycyjnego klubu PiS Kazimierz Koralewski. - Mieszkańcom należy się też pewne wyjaśnienie, czego przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej powiedzieć nie chciał. Otóż w porcie w Gdańsku dajemy możliwość importu wszystkim prywatnym podmiotom, które zajmują się logistyką, zaopatrzeniem, ogrzewaniem, produkcją energii. I tak dzisiaj możemy powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, tutaj na sali obrad Rady Miasta Gdańska, że 90% składowanego w porcie węgla, to jest własność prywatnych importerów, niedużych importerów, którzy dzisiaj sprawiają, że jest ciepła woda w mieszkaniach i urzędach wielu polskich miast i wsi. 90% węgla Węglokoksu i PGE już dawno wyjechało z portu, przeważnie koleją. Jeżeli szukamy odpowiedzialnych, to trzeba wiedzieć, gdzie oni są.

NASZA FOTOGALERIA Z MAJOWEJ SESJI RADY MIASTA GDAŃSKA:

Nadzwyczajna sesja w sprawie pyłu węglowego

Przewodnicząca klubu Wszystko dla Gdańska Beata Dunajewska skrytykowała Kazimierza Koralewskiego, za to, że lekceważy problem zgodnie z „przekazem partyjnym”.

- PiS jako partia, która kontroluje port nic w tej sprawie nie zrobi - mówiła Beata Dunajewska. - W 2023 roku 175% więcej przeładowano węgla w porcie niż rok wcześniej. Jakość tego węgla jest tak niska, że powoduje pylenie. Władze Miasta Gdańska wielokrotnie rozmawiały z przedstawicielami Portu Gdańsk, natomiast skutek, jaki jest widzicie Państwo. W Gdyni władze spółek podjęły działania. Zraszają węgiel w związku z tym on nie pyli. Warto brać przykłady z tych, którzy już pewne rozwiązania wdrożyli.

Złożony został wniosek o zwołanie w sprawie sytuacji w Nowym Porcie i uciążliwego pyłu nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Gdańska. 

- Wszyscy mamy świadomość, że będzie nadzwyczajna sesja Rady Miasta Gdańska w tej sprawie. Klub Wszystko dla Gdańska złożył wniosek. Liczymy, że Państwo w tak ważnym temacie poprzecie go - powiedział na sesji prezydenta Gdańska Piotr Grzelak. - Wydaje mi się, że to jest dla wszystkich radnych bardzo waży temat. Również radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości zachęcamy do złożenia podpisów. Jeżeli, w co bardzo wątpię, nie uda się zebrać podpisów, wniosek o nadzwyczajną sesję Rady Miasta w tej sprawie złoży prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Radni klubu Koalicji Obywatelskiej poparli inicjatywę zwołania nadzwyczajnej sesji RMG w sprawie zanieczyszczenia Nowego Portu i okolic pyłem węglowym. Jej termin wyznaczono na czwartek, 1 czerwca, o godz. 11.00. 

Temat pyłu węglowego pojawił się też w programie "Tym żyje Gdańsk"

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty!