• Start
  • Wiadomości
  • Rynek pracy. Gdańsk stawia na rozwój szkolnictwa zawodowego

Gdańsk Miastem Zawodowców. Powstaną nowoczesne obiekty dydaktyczne dla przyszłych specjalistów

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła w tym tygodniu przetarg na budowę nowoczesnego budynku dydaktycznego, który powstać ma przy Zespole Szkół Energetycznych na Młyniskach. W grudniu 2018 r. ogłoszono przetarg na budowę pawilonu edukacyjnego przy Zespole Szkół Morskich w Nowym Porcie. Gdańsk konsekwentnie stawia na wzmocnienie rynku pracy poprzez rozwój szkolnictwa zawodowego.
09.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zespół Szkół Morskich w Nowym Porcie zyska dodatkowy pawilon dydaktyczny
Zespół Szkół Morskich w Nowym Porcie zyska dodatkowy pawilon dydaktyczny
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Na terenie Zespołu Szkół Energetycznych w Gdańsku powstanie budynek dydaktyczny, który zbudowany zostanie "pod kątem montażu urządzeń energetyki odnawialnej na potrzeby kształcenia w zawodach technik energetyk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik elektryk, elektryk w branży budownictwo”. W ramach tej inwestycji powstanie sam obiekt. Na jego wyposażenie ogłoszony zostanie osobny przetarg. Co ciekawe, w ramach tej inwestycji, poza tradycyjnym wykończeniem budynku w sieci sanitarne czy ciepłownicze, zainstalowana zostanie też instalacja solarna i fotowoltaiczna. Będzie on też przystosowany do montażu przyszłych urządzeń, z których korzystać będą uczniowie ZSE.

Nowy budynek powstanie na terenie istniejącego trawiastego boiska szkolnego. Będzie on jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony, z dachem płaskim pokrytym papą asfaltową. Projekt obiektu opracowano pod kątem montażu urządzeń energetyki odnawialnej, takich jak: gruntowa pompa ciepła, powietrzna pompa ciepła, instalacja fotowoltaiczna oraz solarna na dachu. W sąsiedztwie budynku powstanie niewielka elektrownia wiatrowa. Zaplanowano tu bowiem montaż dwóch wiatraków o wysokości około 13 -14 m. Odległość budynku oraz wiatraków od sąsiedniej zabudowy będzie większa od ich wysokości - wyniesie ponad 15 m. W związku z tym projektowane obiekty nie będą powodowały przesłaniania i zacieniania innych budynków.


W Gdańsku co roku organizowany jest m.in. Gdański Tydzień Zawodowca, który ma na celu promocję szkolnictwa zawodowego wśród mieszkańców. Nz. uczestnicy konferencji 'Przemysł okrętowy - fascynujące miejsce pracy', która odbyła się w 2017 r. w Conradinum
W Gdańsku co roku organizowany jest m.in. Gdański Tydzień Zawodowca, który ma na celu promocję szkolnictwa zawodowego wśród mieszkańców. Nz. uczestnicy konferencji 'Przemysł okrętowy - fascynujące miejsce pracy', która odbyła się w 2017 r. w Conradinum
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


W nowym obiekcie szkolnym będzie mieściła się sala egzaminacyjna, dwie sale zajęć, a także pomieszczenia higieniczno-sanitarne, pomocnicze i magazyn z odrębnym wejściem. Budynek powstanie na planie prostokąta o wymiarach 31,49 x 14,56 m. Na dachu zostaną zamontowane urządzenia energetyki odnawialnej: instalacja solarna oraz fotowoltaiczna. Na dachu znajdzie się również centrala wentylacyjna. Jego część, dostępna dla uczniów, zostanie zabezpieczona stalową balustradą. Ze względu na swoją funkcję edukacyjną planowany pawilon energetyki odnawialnej będzie wyposażony w liczne źródła energii odnawialnej, które będą częściowo lub w całości zaopatrywały ten budynek w energię elektroenergetyczną oraz cieplną. Powierzchnia zabudowy wyniesie 457,4 metry kw., a wysokość budynku - do 5,5 metra.

Zespół Szkół Energetycznych mieści się przy ul. Reja 25, w dzielnicy Młyniska.

Termin składania ofert mija 14 lutego.


Przy Zespole Szkół Morskich, który mieści się w Nowym Porcie, przy ul. Wyzwolenia 8, zbudowany zostanie z kolei dwupoziomowy pawilon przeznaczony na laboratoria i pracownie na potrzeby kształcenia w zawodach: technik mechanik okrętowy, technik eksploatacji portów i terminali, technik logistyk, technik spedytor, technik nawigator w branży transportowej, logistyka i motoryzacja.W budynku znajdą się laboratoria i pracownie językowe, nawigacji, logistyczne, logistyczno - spedycyjne, mechaniczne, eksploatacji portów i terminali, informatyczne, a także pomieszczenie biurowe, pokój nauczycielski, szatnia, magazyny i pomieszczenia higieniczno-sanitarne. W tym przypadku także ogłoszony zostanie osobny przetarg na odpowiednie wyposażenie, kóre służyć będzie uczniom. Planowany budynek powstanie na planie prostokąta o wymiarach 39,57 x 20,58 m. Będzie niepodpiwniczony, o dwóch kondygnacjach nadziemnych, z dachem płaskim pokrytym papą asfaltową. Jego powierzchnia zabudowy wyniesie 814,35 m kw., a wysokość - 9 metrów.

Oferty przyjmowane są do 30 stycznia.

Obie inwestycje będą realizowane w ramach projektu: "Gdańsk Miastem Zawodowców - rozwój infrastruktury szkół zawodowych: budowa, rozbudowa, przebudowa oraz wyposażenie obiektów szkół zawodowych. Będa one współfinansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.


CZYTAJ TEŻ:

Czas na zawodowców, bo zawodowcy są teraz na czasie

Gdańsk miastem zawodowców - rozwój infrastruktury szkół zawodowych: budowa, rozbudowa, przebudowa oraz wyposażenie obiektów szkół zawodowych w Gdańsku

Ponad 50 mln złotych na rozwój szkolnictwa zawodowego w Gdańsku


TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic