Projekt, który nie ma końca
Uroczysta prezentacja nietypowego albumu literackiego odbyła się we wtorek, 18 czerwca, w Centrum Dolna Brama. W albumie znalazły się utwory wszystkich laureatów konkursów literackich dedykowanych gdańskim seniorom, z lat 2017 - 2023, a więc około 50 osób. Są zilustrowane zdjęciami z benefisów, w trakcie których były wykonywane, są też zdjęcia autorów wierszy, a także kody QR, które po zeskanowaniu smartfonem “przenoszą” bezpośrednio na kanał Youtube, gdzie można odsłuchać wspomnianych utworów. Cieszą się niemałym zainteresowaniem w sieci - mają one już ponad 100 tys odsłon na tym kanale.
W wydarzeniu wzięła udział zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior.
- Wspaniałe w tym jest to, że nie jest to projekt, który wkrótce się zakończy. Stworzyliście bowiem wspólnotę, w ramach której regularnie się spotykacie, wymieniacie wrażliwymi doświadczeniami, różnymi wrażeniami, możecie wymienić się też swoją kreatywnością i twórczością. To jest piękne. Cieszę się też z tego, że ten projekt literacki wciąż się rozwija, bo jest was coraz więcej - zwróciła uwagę wiceprezydent Monika Chabior.
Ponad tysiąc osób na Paradzie Seniorów
Gdański Benefis Dojrzałości
W naszym mieście od 2017 roku organizowane są konkursy literackie, w których udział wziąć mogą seniorzy. Za każdym razem kapituła konkursowa wybiera 7 - 8 laureatów. Tutaj nikt nie przyznaje pierwszego czy drugiego miejsca. Wszyscy laureaci są równi - do ich zwycięskich wierszy komponowana jest muzyka - przez kompozytorów, często studentów lub absolwentów gdańskiej Akademii Muzycznej.
Kiedy utwory muzyczne są już skomponowane, wówczas prezentowane są, wraz z wierszami, podczas koncertu - gali Benefisu Dojrzałości, który organizowany jest najczęściej jesienią w gmachu filharmonii na Ołowiance. Wykonują je profesjonalni wokaliści. Benefis jest nagrywany, a nagranie trafia następnie na płytę.
Album “z potrzeby serca”, nie do sprzedaży
Taki album powstał po raz pierwszy, i to z “potrzeby serca” seniorów - laureatów konkursów literackich, którzy założyli klub “Ambasador”.
Wydano go w nakładzie 150 egzemplarzy. Trafił do autorów wierszy, a także sponsorów tego projektu. Nie jest na sprzedaż. To jednak nie koniec. W planach jest wydanie kolejnych albumów/tomików wierszy autorstwa gdańskich seniorów.
O realizację tego wydania zadbała, przy współpracy z Miastem, fundacja “Wsparcie Integracji Społecznej”, która zorganizowała zbiórkę finansową na wydanie albumu z wierszami seniorów. Zebrano ponad 4 tys. złotych. Album wydrukowało Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie.
Eksperci finansowi doradzają na gdańskich targowiskach
Wiersze inspirowane emocjami
Pani Krystyna Degutis przyznaje, że w przeszłości pisała wiersze przede wszystkim w momentach, w których “targały nią emocje”.
- A więc kiedy byłam zakochana i radosna, albo kiedy byłam bardzo nieszczęśliwa. Wiersze piszę od dziecka, ale zawsze na luźnych kartkach, które wrzucałam gdzieś do szuflady - przyznaje pani Krystyna. - Benefis Dojrzałości “spadł mi z nieba”. To on otworzył mnie na takie głębsze spojrzenie na własne pisanie. W tym albumie znalazł się mój wiersz poświęcony Dolnemu Miastu.
Pani Stefania Stankiewicz wydała już cztery tomiki własnych wierszy. Właśnie szykuje piąty. Ona także kiedyś pisała głównie “do szuflady”.
- Natomiast takie “pisanie i odkładanie” zaczęło się w 2017 roku. Miałam wtedy bardzo poważnie chorego męża. Często budziłam się w nocy, i wszystko to, co miałam w sobie, przelewałam na papier. I tak trochę się tego nazbierało - wspomina pani Stefania. - Napisałam już ponad tysiąc wierszy. Obecnie różne rzeczy mnie inspirują. Czasem przyroda, malownicze widoki, czasem jakaś rzecz, sytuacja zwróci moją uwagę. W głowie pojawiają się wtedy pierwsze słowa, potem siadam i piszę kolejne...
Jej utwór także znalazł się w wyjątkowym albumie lirycznym.