Gdańscy seniorzy stawiają na aktywność. Wysoka frekwencja na spotkaniu z Moniką Chabior

W czwartek, 5 października, w sali obrad Nowego Ratusza - siedziby Rady Miasta Gdańska - odbyło się spotkanie, na które zaproszono liderki oraz liderów klubów i kół zrzeszających seniorów. Uczestniczyła w nim Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska. Sala była pełna. W trakcie spotkania omówiono największe atrakcje przygotowane na październik, który w naszym mieście od lat jest Miesiącem Seniora, stanowi dla starszych gdańszczanek i gdańszczan zachętę do aktywnego życia.
05.10.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu starsza kobieta w okularach, trzyma w ręku telefon, widać na nim naklejkę z napisem Gdańsk
Październik to miesiąc gdańskich seniorów
fot. Anna Rezulak / KFP

Październik - cały dla seniorów

Październik to miesiąc, w którym, zgodnie z kilkuletnią już tradycją, organizowane są Gdańskie Dni Seniora. Ma to związek z przypadającym 1 października Międzynarodowym Dniem Osób Starszych. Przez cały miesiąc odbywają się różne wydarzenia, w tym zajęcia i warsztaty kulturalne, artystyczne i sportowe, a także targi pracy. Udział w nich jest bezpłatny. Część tej miejskiej oferty to konkretne projekty zgłoszone właśnie przez samych seniorów.

W czwartek, 5 października, w sali obrad w Nowym Ratuszu (który jest siedzibą m.in. Rady Miasta Gdańska) odbyło się spotkanie, na które zaproszono liderki oraz liderów klubów i kół zrzeszających seniorów. Poza wiceprezydent Moniką Chabior, w spotkaniu uczestniczyła także dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Katarzyna Ziemann i Gabriela Dudziak, Pełnomocnik Prezydenta Gdańska ds. Seniorów.

W jego trakcie omówiono największe atrakcje przygotowane w tym miesiącu, m.in. powracający po przerwie XV Miejski Bal Seniora. A jest to wydarzenie dedykowane głównie aktywnym seniorom, jako forma podziękowania za ich zaangażowanie, a często i konkretną pracę na rzecz innych - ich rówieśników. Opowiadano także o Festiwalu Pracy i Aktywności Seniorów, który zaplanowano 19 października. Do udziału w nim zaproszono ponad 170 różnych podmiotów. Seniorzy znajdą tam nie tylko oferty pracy dedykowane właśnie im, ale też stoiska, przy których udzielane będą różnego typu porady. Będzie też miejsce, w którym będzie można wykonać, bezpłatnie, określone badania. Ten Festiwal Pracy przyciąga co roku tysiące osób.

Miasto zaprasza seniorów także na Benefis Dojrzałości.

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM GDAŃSKICH DNI SENIORA 2023:

 

- Można jeszcze zgłaszać się po wejściówki na to wydarzenie. To będzie wyjątkowy koncert. W jego trakcie wykonane zostaną bowiem utwory, które napisali sami seniorzy. Do ich utworów poetyckich następnie napisana została muzyka - zaznacza Gabriela Dudziak. - Będą też goście specjalni - artyści, którzy wykonają te utwory.

Dobra frekwencja na październikowych obchodach wydaje się być pewna - podczas spotkania w ratuszu, seniorzy i seniorki uważnie słuchali, wiele z nich notowało informacje, padały też dodatkowe pytania.

Monika Chabior, zastępczyni prezydent, witając obecnych, podkreśliła, że październik jest miesiącem ambasadorowania seniorów.

- W Gdańsku wypada być aktywnym seniorem, i bardzo wam za to dziękuję. Możemy czerpać od was pomysły, i realizować projekty, które są wam faktycznie potrzebne. Działalność na rzecz seniorów trwa przez cały rok, nie tylko w tym miesiącu. Oferta jest różnorodna po to, by zachęcić do skorzystania z niej jak najwięcej osób. Chcemy wyciągać seniorów z domu, z samotności - zaznaczyła Monika Chabior.

W czwartek zachęcano też wszystkich seniorów, by zaglądali i sprawdzali ofertę Centrum Dolna Brama, które otwarto przed kilkoma tygodniami. Swoją siedzibę ma tam obecnie 12 różnych stowarzyszeń, w tym m.in. kombatanckie.

Gdańskie Dni Seniora 2023. W programie liczne atrakcje przez cały październik

na zdjęciu sala obrad, widać zabytkowe wnętrze, i ławy drewniane, przy których siedzi kilkadziesiąt osób
5 października, w gmachu Nowego Ratusza, odbyło się spotkanie z liderami oraz liderkami klubów seniora i zastępczynią prezydent Gdańska Moniką Chabior
fot. Anna Rezulak / KFP

Mini granty dla kół seniora

- Bardzo staramy się o to, aby oferta dla gdańskich seniorów obejmowała różne rodzaje aktywności, a więc edukacyjne, kulturalne, sportowo-rekreacyjne, ale też działania twórcze. Dla nas istotne jest, że co roku organizujemy jesienną edycję Gdańskich Dni Seniora na tzw. minigranty, kiedy to grupy seniorów, a nie muszą to być grupy zorganizowane, mogą być nieformalne (wystarczy, że należy do takiej grupy pięciu seniorów), zgłaszają jakiś pomysł. I to jest tak naprawdę wówczas działanie oddolne: grupa sama decyduje, co chce zorganizować, a my wspieramy to finansowo. To bardzo ważne, ponieważ zależy nam, by seniorzy mieli swój udział w tworzeniu "kalendarza gdańskich wydarzeń" - wyjaśnia Gabriela Dudziak.

na zdjęciu dwie kobiety siedzą za drewnianą ławą, obok nich po lewej w białej bluzce stoi trzecia kobieta, mówi do mikrofonu
W spotkaniu z liderami seniorów, poza zastępczynią prezydent Moniką Chabior, uczestniczyła także dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Katarzyna Ziemann (w niebieskiej marynarce) i Gabriela Dudziak, Pełnomocnik Prezydenta Gdańska ds. Seniorów (pierwsza z lewej)
fot. Anna Rezulak / KFP

Stowarzyszenia, koła, kluby seniora

W Gdańsku działają różne organizacje pozarządowe, w tym zrzeszające seniorów. Ale są też grupy nieformalne, czyli koła i kluby seniora. Zgodnie z obowiązującym prawem w naszym kraju, nie ma obowiązku rejestrowania takich grup. Nieliczne czasem decydują się na oficjalne założenie stowarzyszenia czy fundacji. Nie wiadomo więc, ile dokładnie takich grup działa w naszym mieście. Są to nierzadko grupy, które np. spotykają się przy parafii, przy spółdzielni mieszkaniowej, domu kultury, ale to też grupy sąsiadów czy znajomych. Może to być też grupa branżowa, np. emerytowanych pracowników jakiegoś zakładu pracy. Działają w różnych formułach.

Otwarcie Centrum Dolna Brama. Nowy adres dla aktywnych mieszkańców

- Jako jedyni w Polsce znaleźliśmy sposób na wspieranie aktywności takich grup. Wymyśliliśmy Gdański Fundusz Senioralny. Wystarczy napisać prosty projekt, by móc ubiegać się o dofinansowanie w kwocie do 700 złotych. To są najróżniejsze pomysły, od warsztatów przez zajęcia edukacyjne, wyjazdy, czy nawet zakup biletów do kina lub teatru. Potrzeby tych grup są bardzo różne, w zależności od średniej wieku. Są grupy bardziej sędziwe, np. 80 +, których potrzeby są inne niż pozostałych. Nieco młodsi, bardziej sprawni fizycznie, wolą np. zajęcia sportowo- rekreacyjne, ale koniecznie pod okiem trenera - zaznacza Gabriela Dudziak.

Zdarza się też, że zawiązuje się nowy klub, który potrzebuje środków na opłacenie choćby lokalu, w którym się spotyka. Na takie potrzeby także można starać się o dofinansowanie od Miasta. W tej jesiennej edycji dofinansowano 33 inicjatywy, choć zainteresowanie było o wiele większe. Zgłoszono bowiem aż 140 wniosków.

na zdjęciu dwóch starszych mężczyzn, siedzi przy stole, spogląda na papierowy afisz
Z okazji Gdańskich Dni Seniora Miasto przygotowało dziesiątki różnych atrakcji, organizowanych przez cały październik
fot. Anna Rezulak / KFP

Czy potrzeby seniorów zmieniają się na przestrzeni lat?

Trudno to jednoznacznie stwierdzić. Październik jest miesiącem szczególnie intensywnym pod kątem liczby ofert, ale propozycji dla seniorów w zasadzie nie brakuje przez cały rok. Niezmienną popularnością cieszą się zajęcia taneczne, potańcówki. Duże zapotrzebowanie jest też wciąż na zajęcia cyfrowe, i nie należy tego mylić z zajęciami komputerowymi. Chodzi o wsparcie w obsłudze telefonu czy smartfonu, tableta, laptopa. Seniorzy wykorzystują te urządzenia, m.in. do kontaktów między sobą, ale też z dziećmi, które np. mieszkają w znacznej odległości od nich.

W zakresie organizacji tematycznych warsztatów obserwowane są natomiast pewne, zmieniające się co jakiś czas, trendy. Jeszcze kilka lat temu dużym zainteresowaniem cieszyły się np. warsztaty decoupage, a obecnie do łask wraca kaligrafia. Jest dużo zapytań seniorów o takie zajęcia. Srebrni gdańszczanie chętnie też zdobywają nową wiedzę. Lubią wykłady poświęcone społeczeństwu, ale też temu, jak działa miasto.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się specjalistyczne spotkania, jak np. z prawnikami poświęcone choćby prawu spadkowemu. Bo seniorzy lubią konkrety. Są też coraz bardziej świadomi tego, co może być im potrzebne w życiu.

Klub Seniora Zaspa Młyniec. Co tydzień 80 osób na spotkaniach 

Seniorzy zamknęli się w domach w trakcie pandemii

Dopiero od kilku miesięcy Miasto obserwuje zwiększoną aktywność seniorów, którzy zaczęli chętniej wychodzić z domów i korzystać z miejskiej oferty. Okres pandemii spędzali często odizolowani, wśród czterech ścian.

Pojawiły się nawet nowe grupy seniorów. Taka powstała np. na Suchaninie, po raz pierwszy w historii dzielnicy. To dobry prognostyk, gdyż w trakcie pandemii około 20 takich grup przestało kontaktować się z Urzędem Miejskim.

na zdjęciu sala obrad, widać stoły drewniane, masywne, za którymi siedzi kilkadziesiąt osób, starszych
Spotkanie aktywnych seniorów z zastępczynią prezydent Gdańska i przedstawicielami Wydziału Rozwoju Społecznego cieszyło się dużym zainteresowaniem
fot. Anna Rezulak / KFP

Wyciągnąć seniora z domu

W ocenie pani Krystyny Degutis seniorzy potrzebują poczucia bezpieczeństwa. Istotne są też rozmowy z psychologami.

- Wiem, że wzrosła liczba samobójstw wśród seniorów. Prawdopodobnie jest to pokłosie okresu pandemii. To bardzo istotna kwestia - zaznacza pani Krystyna. - Uważam, że naszą rolą, czyli aktywnych seniorów, jest pobudzenie do aktywności innych, zwłaszcza panów. Ci, niestety, są mniejszością w naszym aktywnym gronie, zazwyczaj nie wychodzą z domu. To skutkuje później m.in. różnymi chorobami. Ale, na szczęście, udaje nam się ich wyciągać. Mam dobry przykład: namówiłam jednego pana, któremu zmarła żona, na udział w Benefisie Dojrzałości. Zgodził się i ... został jego laureatem. Z czasem bardzo się otworzył, znalazł nową miłość. Gdyby siedział wciąż w domu, nie spotkałoby go takie szczęście - dodaje.

Pani Hanna Tyrakowska przyznaje, że wśród miejskich ofert szuka głównie warsztatów np. z decoupage czy tworzenia makram.

- Lubię robótki ręczne. Ciekawe są też spotkania z psychologiem i radcą prawnym. Regularnie zaglądam też do biblioteki i Stowarzyszenia Morena. Chętnie chodzę na zajęcia taneczne, czasem sama, czasem z koleżankami. Lubię także dorywczo, od czasu do czasu, popracować. Mam ponad 40-letnie doświadczenie w pracy jako księgowa - nie ukrywa Hanna Tyrakowska.

Pani Danuta Przybek zwraca z kolei uwagę na to, że nie tylko w Gdańsku, ale też i w sąsiednim Sopocie jest sporo propozycji dedykowanych seniorom.

- Chętnie chodzę na gimnastykę, lubię też spacery zorganizowane. Jest dużo ofert. Jak chce się wyjść z domu, to zawsze można znaleźć coś ciekawego - ocenia Danuta Przybek.

Gdańskie Dni Seniora 2023 rozpoczęły się oficjalnie w niedzielę, 1 października, w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych.
 

TV

Trzy dni ślubowań nowo wybranych radnych gdańskich dzielnic