• Start
  • Wiadomości
  • Gdańscy pedagodzy awansowali - ponad 20. nauczycieli mianowanych złożyło ślubowanie

Gdańscy pedagodzy awansowali - ponad 20. nauczycieli mianowanych złożyło ślubowanie

W środę, 17 stycznia, 2018 r. 23 nauczycieli kontraktowych złożyło ślubowanie i odebrało z rąk prezydenta Gdańska akty mianowania. Awans zawodowy poskutkuje m.in. wyższym wynagrodzeniem i możliwością dalszego rozwoju - na stopień nauczyciela dyplomowanego.
17.01.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

17 stycznia 2018 r. 23 nowych nauczycieli zasiliło grono gdańskich nauczycieli mianowanych. Gratulujemy!

„Ślubuję rzetelnie pełnić mą powinność nauczyciela, wychowawcy i opiekuna młodzieży, dążyć do pełni rozwoju osobowości ucznia i własnej, kształcić i wychowywać młode pokolenie w duchu umiłowania ojczyzny, tradycji narodowych, poszanowania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej” - słowa takiej przysięgi, w środę, 17 stycznia, 2018 r., wybrzmiały w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Przed prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem wypowiedziało je 23 nowych nauczycieli kontraktowych z gdańskich szkół i placówek (a dokładniej nauczycielek, bowiem tak się złożyło, że awansowały same panie), tym samym awansując na nauczycieli mianowanych. Po ślubowaniu nauczycielki odebrały akty mianowania i po symbolicznej róży. Trzy nauczycielki, które uzyskały maksymalną ocenę z egzaminu, otrzymały ponadto list gratulacyjny.


Nauczyciele odebrali z rąk prezydenta Pawła Adamowicza akt mianowania i symboliczną czerwoną różę

Dla nauczycieli to ważny etap kariery zawodowej - podsumowanie kilku lat pracy, rodzaj certyfikatu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. I nie tak łatwo go osiągnąć. Wszystkie mianowane tego dnia nauczycielki musiały wcześniej m.in. odbyć staż trwający 2 lata i 9 miesięcy jako nauczyciel kontraktowy, zatrudniony w szkołach i placówkach, prowadzonych przez Miasto Gdańsk. Już po uzyskaniu pozytywnej oceny stażu, i złożeniu wniosku do Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, musiały zdać egzamin na stopień nauczyciela mianowanego.

- Bardzo się cieszę, że dzisiaj tutaj jestem, wśród innych nauczycieli mianowanych. Sam egzamin to była formalność, najtrudniejszy był proces związany z prowadzeniem dokumentacji i sam staż - mówi Dobrosława Trzebiatowska, nauczyciel edukacji przedszkolnej w Przedszkolu nr 42 w Gdańsku.

Pani Dobrosława nauczycielką została głównie dlatego, że praca z dziećmi daje dużo radości na co dzień. To, co w tym zawodzie sprawia jej największą przyjemność, to szansa oglądania, jak nauczane przez nią dzieci odnoszą sukcesy, i jak się rozwijają. Teraz, dzięki awansowi na nauczyciela mianowanego, ma nadzieję, że takich możliwości będzie jeszcze więcej. - Dla mnie to kolejny krok w karierze zawodowej i w swoim własnym rozwoju - stwarza nowe okazje, żeby więcej dać od siebie.


- Awans stwarza nowe okazje, żeby więcej dać od siebie - mówi Dobrosława Trzebiatowska, jedna z mianowanych nauczycielek

Sesja egzaminacyjna odbyła się w grudniu 2017 r. - była to już 35 sesja egzaminacyjna dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień nauczyciela mianowanego. Dotąd awans na stopień nauczyciela mianowanego uzyskało łącznie 3 310 nauczycieli.

Czy warto? Oczywiście - awans to dla nauczycieli nie tylko kwestia prestiżu. Od 1 stycznia 2018 roku uprawnia on do podwyżki wynagrodzenia (wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z wykształceniem magisterskim i przygotowaniem pedagogicznym wzrasta o 320 zł).

Ponadto, nauczyciele mianowani mogą rozpocząć staż na kolejny stopień awansu zawodowego: nauczyciela dyplomowanego. Następuje to po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Staż na stopień nauczyciela dyplomowanego również trwa 2 lata i 9 miesięcy. Postępowanie kwalifikacyjne na wyższy stopień przeprowadza Kuratorium Oświaty.



TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta