Książka „Walentynowicz. Anna szuka raju”, wydana przez Wydawnictwo SIW Znak, opisuje skomplikowaną drogę życiową Anny Walentynowicz, słynnej suwnicowej ze Stoczni Gdańskiej, przez wielu uznawanej za symbol Solidarności. Kobiety upartej, ambitnej i zaangażowanej, skrywającej też wiele tajemnic.
Reporterzy wnikliwie przyjrzeli się jej historii. Dotarli do ukraińskiej rodziny bohaterki, starali się też rozwikłać przyczyny konfliktu z Lechem Wałęsą. Ich Anna to nie tylko przodownica pracy czy zaangażowana aktywistka, ale również wrażliwy choć niełatwy człowiek, samotna matka, kochająca kobieta. Ale decyzja, czy zająć się tym tematem, nie była dla dziennikarzy taka oczywista.
- Czuliśmy, że ten materiał ma gigantyczny potencjał, aczkolwiek wiele razy podczas pracy zastanawialiśmy się, czy nasze wyobrażenia na temat tego, że życiorys Anny Walentynowicz jest tak uniwersalny dla jej pokolenia, że spotka się z zainteresowaniem, oddźwiękiem i będzie rezonował - jest słuszne. Podchodziliśmy do pracy z nastawieniem, że to jest petarda - symboliczny życiorys świadkini najważniejszych wydarzeń, skrywający tajemnice itd., ale w trakcie pracy, która trwała długo, myśleliśmy też o tym, jaki ta historia będzie miała oddźwięk. W zasadzie to pytanie dzisiaj też jest aktualne: czy historia Solidarności kogoś dziś interesuje? Poza tymi, którzy organizują obchody i uczestniczą w rocznicach czy uroczystościach. Ta historia, która przecież była czymś fantastycznym co nam się zdarzyło, z punktu widzenia Gdańska, historii miasta, Polski i wpływu na wydarzenia światowe. Czy my dzisiaj nie jesteśmy do niej za bardzo zniechęceni? Wokół niej podzieleni? Konflikt polityczny, który wokół ruchu Solidarności i Sierpnia cały czas jest, czy nie zraża? To pytania, które stawialiśmy sobie przy okazji pisania książki.
Uzupełnieniem reportażu są podcasty, w których Dorota Karaś i Marek Sterlingow dzielą się ze słuchaczami materiałami, uzupełniają wątki, które nie zmieściły się w książce, już i tak bardzo obszernej, bo 500 stronicowej, ale są nie mniej interesujące.
Trzy odcinki znajdziemy już na youtube. Pierwszego podcastu możemy wysłuchać tutaj:
Rok 1980. Odcinek pierwszy: "Kto był na prywatce u Dyków?"
Grand Press to największy i najbardziej prestiżowy konkurs dziennikarski w Polsce organizowany przez magazyn „Press” oraz Fundację Grand Press.
Jury konkursu od 24 lat wyróżnia i nagradza najlepsze materiały dziennikarskie (prasowe, radiowe, telewizyjne oraz internetowe wyemitowane w ubiegłym roku), dzieląc je na kategorie: News, Dziennikarstwo śledcze, Publicystyka, Reportaż, Wywiad, Dziennikarstwo specjalistyczne, a kolegia redakcyjne wybierają Dziennikarza Roku. Od kilku lat przyznawane są również nagrody: Grand Press Digital, Grand Press Economy, Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego.
W tym roku po raz pierwszy do nagród dołączy uznanie za najlepszą Książkę Reporterską Roku.
Na stronie magazynu Press czytamy, że “Magazyn „Press” oraz Fundacja Grand Press ustanowiły tę nagrodę, aby wskazać “najbardziej wartościową twórczość reporterską należącej do literatury faktu”. W pierwszej edycji Jury oceniało dzieła wydane od 1 czerwca 2019 roku do 31 lipca 2020 roku.
Obrady Jury konkursu będą dwuetapowe. Na pierwszym posiedzeniu, które odbyło się 1 października, wybrano 15 finałowych publikacji. Książki oceniali: Piotr Bratkowski, Bernadetta Darska, Roman Kurkiewicz, Cezary Łasiczka i Beata Stasińska. W kolejnej selekcji wybranych zostanie pięć pozycji. Najlepszą, zdaniem oceniających, Książkę Reporterską Roku 2020 poznamy 8 grudnia, podczas uroczystej gali Grand Press, która odbędzie się w Muzeum Polin.
Organizatorami konkursu są: magazyn „Press” i Fundacja Grand Press, a Partnerem Nagrody Książka Reporterska Roku jest Miasto Sopot.
Pozostałe książki nominowane do nagrody Książka Reporterska Roku to:
- „Czarne złoto. Wojny o węgiel z Donbasu” (Karolina Baca-Pogorzelska, Michał Potocki, Wydawnictwo Czarne),
- „Jaremianka. Biografia” (Agnieszka Dauksza, Wydawnictwo SIW Znak),
- „Kraj nie dla wszystkich. O szwedzkim nacjonalizmie” (Wiktoria Michałkiewicz, Wydawnictwo Poznańskie),
- „Na marne” (Marta Sapała, Wydawnictwo Czarne),
- „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” (Grzegorz Piątek, Wydawnictwo W.A.B.),
- „Najważniejszy wrzesień świata” (Marek Rabij, Wydawnictwo W.A.B.),
- „Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia” (Cezary Łazarewicz, Wydawnictwo Sonia Draga),
- „Nie róbcie mu krzywdy” (Filip Skrońc, Wydawnictwo Czarne),
- „Nie zdążę” (Olga Gitkiewicz, Wydawnictwo Dowody na Istnienie),
- „Nowa Huta – wyjście z raju” (Leszek Konarski, Wydawnictwo Fundacja Oratio Recta),
- „Olimpijki” (Anna Sulińska, Wydawnictwo Czarne),
- „Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii” (Paweł Pieniążek, Wydawnictwo Czarne),
- „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” (Paweł Piotr Reszka, Wydawnictwo Agora),
- „Wisła w ogniu. Jak bandyci ukradli Wisłę Kraków” (Szymon Jadczak, Wydawnictwo Otwarte).