Poczuj radość pomagania. Gdański Tydzień Wolontariatu 2024 od 2 do 8 grudnia
Uroczysta Gala „Aktywni w Mieście”, która odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności, jest finałem Gdańskiego Tygodnia Wolontariatu trwającego od 2 do 8 grudnia 2024 roku. To wyjątkowy wieczór, podczas którego uhonorowano najbardziej zasłużonych wolontariuszy, koordynatorów oraz organizacje, które wyróżniły się w działaniach na rzecz społeczności.
Szymon Hołownia: - "Bez wolontariatu ten świat byłby gorszy"
Gala to moment pełen wzruszeń i podziękowań, docenienie tych, którzy na co dzień działają w cieniu, a ich praca przynosi realne zmiany. Oprócz wolontariuszy, przedstawicieli Regionalnego Centrum Wolontariatu, Miasta, radnych miejskich, organizacji pozarządowych na gali pojawił się gość - Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP.
- To wielki zaszczyt, że mogę stawać przed Wami na uroczystości, która honoruje wolontariuszy. Wolontariusz to ktoś, kto swoją postawą, oddaniem, pokazuje, że mamy w sobie altruizm. To ktoś, kto oddaje siłę, kompetencję, wiedzę, umiejętności zupełnie za darmo, bezinteresownie, innym ludziom. Bez wolontariatu ten świat byłby gorszy - powiedział Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP. - Regionalne Centrum Wolontariatu to modelowa instytucja w skali kraju. To wielki honor i zaszczyt stać dziś przed Wami. Życzę Wam, by nigdy nie zabrakło Wam wiary w sens w Waszej pracy. Bo wy naprawiacie świat i bardzo Wam za to dziękuję.
Polscy wolontariusze na WorldSkills Lyon 2024. Filmowy reportaż gdańskich uczniów
Wolontariusze są bezcenni
Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku przywitał zgromadzonych w ECS gości i zacytował słowa Marka Aureliusza.
- "Człowiek tyle jest wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje" - powiedział prezes Jastrzębski. - Wolontariat pokazuje. ile jest warte wasze działanie, każdy z was jest w stanie powiedzieć, że jest to działanie jest bezcenne, dlatego wolontariusze są bezcenni.
Fiołkowa szafa #toycrossing w Wielkiej Zbrojowni - nie wyrzucaj, wymień się
- Działacie na rzecz drugiego człowieka, zwierząt czy przyrody. To wy dostrzegacie, gdzie ta pomoc jest potrzebna - dodała podczas gali Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Razem z Regionalnym Centrum Wolontariatu promujecie mądrość łączenia pomocy innym i dbania o własne szczęście. Bo wolontariat to szczepionka na brak sensu życia i na samotność. To, co robicie na co dzień, jest naprawdę wzrosłe. Bardzo Wam dziękuję i gratuluję w imieniu prezydent Aleksandry Dulkiewicz.
- Z głębi serca najszczersze podziękowania za pomoc, którą w różnych wymiarach niesiecie - dodał poseł Piotr Adamowicz. - Dziękuję za Wasze zaangażowanie, otwarte serca i bezinteresowność. Pomoc, którą niesiecie, szczególnie przy imprezach masowych nie jest łatwa, nie zawsze też bywa przyjemna, dlatego oprócz podziękowań za niesienie pomocy, życzę wytrwałości i cierpliwości, bo to się przyda. A że zbliżają się święta Bożego Narodzenia życzę wesołych świąt dla was i dla waszych bliskich.
O Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku
- Pamiętajcie, że swoją aktywnością możecie zmieniać swoją rzeczywistość, ale też rzeczywistość ludzi którzy was otaczają - powiedziała Agnieszka Buczyńska, posłanka i była prezeska Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. - Dzisiaj rozdawane są nagrody dla najbardziej aktywnych wolontariuszy i organizacji, ja myślę, że każdy z was jest wygranym. Ma w sobie to doświadczenie pomagania innym, to doświadczenie kiedy usłyszymy po prostu słowo "dziękuję". Tego nie można kupić za żadne pieniądze, wiedzą to ci, którzy są aktywnymi wolontariuszami. Wiedzą, że to daje wiele dla naszego rozwoju osobistego ale też dla dobrego, szczęśliwego życia.
Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów
Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku powstało w 1994 roku. Przez lata realizowało projekty aktywizujące lokalne społeczności i takie, które zmieniły postrzeganie wolontariatu i wolontariuszy z działań na rzecz pomocy społecznej w świadomą postawę obywatelską. To jedyna tego rodzaju organizacja w Gdańsku i jedyna organizacją wspierająca wolontariat w obszarze regionalnym.
Dziś Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku kreuje działania oraz wypracowuje standardy, którymi dzieli się z innymi. Działania RCWG bez wątpienia przyczyniły się do objęcia przez Miasto Gdańsk tytułu „Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022” jako pierwszemu miastu w Polsce.
Nagrodzeni najbardziej aktywni w mieście
- Rok 2024 był dla Regionalnego Centrum wolontariatu czasem intensywnej pracy - powiedziała Anna Jastrzębska, wiceprezeska RCW. - Ale też ogromnej satysfakcji, ponieważ każde nasze działanie, nasza inicjatywa i chwila poświęcona innym pokazywała, jaką moc ma wolontariat. To moc zmieniania świata, budowania więzi i ich wzmacniania, kształtowania naszego miasta jako miejsca otwartego i solidarnego. Dziś patrzymy z wdzięcznością na wszystkich, którzy byli częścią tej drogi: wolontariuszy, koordynatorów, partnerów, organizacji i instytucji, które wspierały nasze działania.
Przy Srebrnej będzie las w wersji mini. Posadzono 600 roślin 36 gatunków
W 2024 roku nagrody i wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach:
W kategorii „Wolontariusz/-ka” główną nagrodę otrzymał Krzysztof Kowalski, który aktywnie wspiera działania Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku i Europejskiego Centrum Solidarności. Choć jego historia jako wolontariusza może wydawać się krótka, jest jedną z nielicznych osób, na których obecność i wsparcie zawsze można liczyć. Na każdą z akcji przychodzi wcześniej, a wychodzi jako ostatni. Mimo młodego wieku, wykazuje się dużą odpowiedzialnością, sumiennością i zaangażowaniem. Jest godny zaufania i niezawodny. Swoją osobą rozświetla każde wydarzenie, mobilizując do działania również pozostałych wolontariuszy, a nierzadko i samych koordynatorów.
W tej kategorii wyróżnienie otrzymał Illia Balabai, który łączy wszechstronne umiejętności techniczne, organizacyjne i interpersonalne, wnosząc ogromną wartość do działań Fundacji RC i społeczności, z którą współpracuje. Jego zaangażowanie i gotowość do działania w nagłych sytuacjach wyróżniają go jako wyjątkowego wolontariusza. Swoimi działaniami wspiera budowanie mostów międzykulturowych, promuje integrację i rozwija świadomość społeczną wśród młodego pokolenia. Jego niezawodność, kreatywność i pasja czynią go wzorem do naśladowania.
W kategorii „Koordynator/-ka wolontariatu” główną nagrodę otrzymuje Magdalena Walczak. Magdalena koordynuje działania wolontariuszy na rzecz osób starszych oraz osób z niepełnosprawnością w społeczności seniorów Domu Pomocy Społecznej, Zakładu Opiekuńczo- Leczniczego oraz seniorów z gdańskiego Przymorza. Nie tylko scala zespół wolontariuszy i powiększa go, ale przede wszystkim dba o ich rozwój i promocję wolontariatu w Gdańsku. Z jej inicjatywy powstały liczne działania międzypokoleniowe, skupione na poprawie jakości życia osób starszych. Stanowi wzór profesjonalnego podejścia do koordynacji wolontariatu, a jej oddanie i kompetencje sprawiają, że jest prawdziwą inspiracją dla innych.
Certyfikat Green Key dla Europejskiego Centrum Solidarności
W tej kategorii wyróżnienie otrzymuje Zofia Cebula. Jest uznawana za wzór w społeczności instruktorskiej ZHP Chorągwi Gdańskiej. Tylko w tym roku koordynowała kilkanaście działań na rzecz mieszkańców Miasta Gdańska, województwa pomorskiego czy nawet społeczności ogólnopolskiej. W ramach swoich obowiązków koordynuje system szkoleń, warsztatów i spotkań wspierających rozwój i właściwe działania wolontariuszy. Jej zaangażowanie jest zawsze planowane długofalowo tak, by znaleźć czas dla każdego na spotkanie i rozmowę, bo na tym opiera swój podstawowy warsztat koordynatora.
W kategorii „Grupa/Klub wolontariacka/-ki” główną nagrodę otrzymała Szkolna Grupa Ratownicza „Salvator”. To grupa młodych ludzi, licealistów, których połączyła wspólna pasja do ratowania ludzkiego życia. Swoją przygodę z ratownictwem rozpoczęli w marcu bieżącego roku, kiedy po raz pierwszy poznali definicję „pierwszej pomocy”. Po zaledwie 8 spotkaniach stanęli na podium XXX Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK, zajmując 3 miejsce w swoich pierwszych zawodach. Miesiąc później wzięli udział w XIII Mistrzostwach Pierwszej Pomocy Szkół Ponadpodstawowych Powiatu Starogardzkiego, gdzie w ramach „gościnnego występu” zdobyli największą liczbę punktów, pokonując pozostałe drużyny. Ich działania nie ograniczają się jednak jedynie do pokazów - zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystują w realnym życiu, udzielając pierwszej pomocy potrzebującym w przestrzeni publicznej w Polsce i za granicą.
W tej kategorii wyróżnienie otrzymuje grupa Południe Gdańska dla Południa Polski. To inicjatywa, która narodziła się spontanicznie, ale z ogromnym zaangażowaniem i sercem. Grupa została stworzona w odpowiedzi na dramatyczne skutki powodzi, które dotknęły mieszkańców południowej Polski. Jej głównym celem jest niesienie wsparcia osobom poszkodowanym poprzez organizację zbiórek darów wśród mieszkańców Gdańska oraz ich bezpośrednie przekazywanie najbardziej potrzebującym. W krótkim czasie grupa zorganizowała już 15 wyjazdów do najbardziej dotkniętych miejscowości. Grupa stanowi dowód na to, że w obliczu tragedii potrafimy działać razem, przekraczając granice regionów i pokazując prawdziwe oblicze międzyludzkiej solidarności.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI
W kategorii „Organizacja/Firma przyjazna wolontariuszom” główną nagrodę otrzymuje LPP S.A. LPP realizuje wewnętrzny program wolontariatu pracowniczego, który ukierunkowany jest na wyrównanie szans osób zagrożonych wykluczeniem, wzmocnienie ich i włączenie do społeczeństwa. Wolontariat w LPP opiera się na dwóch głównych formułach: odgórnie organizowanych akcji wolontariackich, na które ogłaszany jest nabór chętnych pracowników, oraz programie minigranty, w ramach którego pracownicy zgłaszają własne inicjatywy. Dzięki szerokiemu wachlarzowi projektów, każdy z pracowników-wolontariuszy może znaleźć akcję bliską jego potrzebom i wartościom. Celem programu wolontariatu pracowniczego jest integracja pracowników wokół idei pomagania, zwiększenie poczucia sprawczości oraz osobistej satysfakcji wolontariuszy.