• Start
  • Wiadomości
  • Gala w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Medale Wolności Słowa wręczone

Gala w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Medale Wolności Słowa wręczone

Towarzystwo Pro Loquela Silesiana, Karolina Lewicka z radia TOK FM i modelka Anja Rubik zostali uhonorowani Medalem Wolności Słowa podczas gali zorganizowanej już po raz czwarty przez Fundację Grand Press. To wyróżnienie dla osób i instytucji angażujących się w działalność na rzecz dobra wspólnego, w tym m.in.: obywatelską, społeczną, kulturalną, artystyczną, naukową, dziennikarską i publicystyczną. 
30.08.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
20240830-medal-wolnosci-slowa-033_949x633
Gala Medalu Wolności Słowa odbyła się w piątek 30 sierpnia 2024 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie organizuje Fundacja Grand Press, nagrody przyznawane są w trzech kategoriach
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Wyróżnienie Medalem Wolności Słowa. Kto może je otrzymać? 

Gala Medalu Wolności Słowa odbyła się w piątek 30 sierpnia 2024 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie organizuje Fundacja Grand Press w trosce o promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej i wybitnych osób je głoszących, dojrzałą debatę publiczną i utrzymanie wolności słowa w Polsce.

Obrady Unii Metropolii Polskich w ECS. Dyskutowano o finansach samorządów i gospodarce odpadami

Zgodnie z regulaminem wyróżnienie Medalem Wolności Słowa mogą otrzymać osoby angażujące się w działalność na rzecz dobra wspólnego. W poprzednich edycjach medalami zostali uhonorowani: dziennikarze Andrzej Poczobut, Piotr Jacoń i Piotr Świerczek, prawnicy Adam Bodnar i Igor Tuleya, prawniczka prof. Ewa Łętowska, historyczka i edukatorka Agnieszka Jankowiak-Maik, nauczycielka i aktywistka Katarzyna Wappa oraz założyciele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Lidia Niedźwiecka-Owsiak i Jerzy Owsiak. Podczas każdej edycji zostały przyznane również Medale Specjalne, otrzymali je: Marian Turski, Wanda Traczyk-Stawska, Jacek Fedorowicz, Stanisław Tym i Lech Wałęsa.

20240830-medal-wolnosci-slowa-020_949x633
Rafał Adamus, prezes Pro Loquela Silesiana (z prawej) powiedział podczas gali, że wolność słowa dotyczy tego, co chce się powiedzieć, ale też tego jak się chce powiedzieć
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Nagrodzeni za wytrwałość we wzmacnianiu śląskiej tożsamości  

Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach - Instytucja, Media, Obywatel/Obywatelka. W kategorii Instytucja medal otrzymało - Pro Loquela Silesiana. Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy za walkę o wolność słowa wypowiadanego w języku śląskim. Za wytrwałość we wzmacnianiu śląskiej tożsamości poprzez dbanie o należną językowi śląskiemu pozycję i jego obecność w przestrzeni publicznej.

W sobotę 44-lecie Sierpnia '80, w niedzielę 85. rocznica wybuchu II wojny światowej. Program i plan transmisji

- Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za ten medal. Zdajemy sobie sprawę, że nie tylko nasze stowarzyszenie ale wszystkie środowiska śląskie, które od 35 lat na rzecz śląskiej kultury, śląskiego języka działają - powiedział Rafał Adamus, prezes Pro Loquela Silesiana. - Wiemy, że wolność słowa dotyczy tego, co chce się powiedzieć, ale też tego jak się chce powiedzieć. Dlatego nie ma gańba godać po śląsku, nawet jak my są tu w Gdańsku. Bo chcemy powiedzieć, że ta robota co my robimy i co robili nasze kamraty z innych towarzystw, to ona przynosi efekty. Dziękujemy.

Medal dla dziennikarki za odważne stawanie po stronie prawdy

Medal w kategorii Media wręczył Basil Kerski, dyrektor ECS, który przypomniał w jak wyjątkowym miejscu odbywa się gala.   

- Tak, w tym miejscu 44 lata temu, w sierpniu, Lech Wałęsa, Bogdan Borusewicz, Bogdan Lis, Anna Walentynowicz tworzyli nie tylko nowy rozdział historii Polski ale i świata - powiedział Basil Kerski. - Europejskie Centrum Solidarności to jest wystawa stała, otwierają tą wystawę tablicę z 21 postulatami ówczesnego strajku, zamyka historia w Europie w której znikały mury, niestety znów budujemy mury, my którzy je niszczyliśmy. Ale to też opowieść piękna o drodze do niepodległości Ukrainy i Białorusi. Tej wolności Ukrainy, tego europejskiego ładu tutaj bronimy tak samo jak wolności myśli i słowa. 

ECS. Rozpoczęcie obchodów Sierpnia’80, medal senacki i wystawa

Media Wolności Słowa otrzymała Karolina Lewicka dziennikarka m.in. za odważne stawanie po stronie prawdy i szacunek wobec odbiorców.

20240830-medal-wolnosci-slowa-023_949x633
Media Wolności Słowa otrzymała Karolina Lewicka, dziennikarka (obecnie z TOK FM) m.in. za odważne stawanie po stronie prawdy i szacunek wobec odbiorców
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

- Samą nominację przyjęłam z konfuzją, podobnie jak i nagrodę - powiedziała Karolina Lewicka. - Wydaje mi się, że jestem beneficjentką zawodu, który jest widoczny. Tym większe moje gratulacje dla tych wszystkich, którzy przez zwłaszcza ostatnich osiem lat walczyli o wolność słowa i o demokrację niejako obok swojego życia zawodowego, poświęcając swój prywatny czas i swoją życiową energię. 

Anja Rubik: Edukacja seksualna ma ogromny wpływ na nasz rozwój społeczny

- Można przejść przez życie nic nie wiedząc, nie orientując się, parafrazując mistrza zarobionym być po prostu - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Ale można patrzeć dalej, szerzej, można wykorzystywać swój wizerunek prywatny dla dla dobra wspólnego, widzieć problemy i szukać ich rozwiązania, budować koalicje i sojusze. Jednym słowem zmieniać świat na lepsze. Myślę, że nie tylko moim marzeniem, nie tylko koleżanek i kolegów samorządowców, ale nas wszystkich jest, abyśmy takich współrodaczek i współrodaków mieli jak najwięcej. Trzymajmy za nich zawsze kciuki. 

Jak norweski student pomógł gdańskiej opozycji. "Nie miałem nic do stracenia"

Medal Wolności Słowa w kategorii Obywatel/Obywatelka w tym roku trafił do Anji Rubik.

- Dziękuję mojemu zespołowi fundacji Sexed.pl . Bez nich nie mogłabym tak prężnie działać i nie moglibyśmy pomagać tak wielu osobom na co dzień przez nasze różne programy edukacyjne, przez naszą linię antyprzemocową, nasze warsztaty - powiedziała nagrodzona Anja Rubik. - Chciałabym podkreślić, jak ważna jest edukacja seksualna, jaki ma ogromny wpływ na nasz rozwój społeczny, jest niezbędna jest dla naszego zdrowia, dla naszego bezpieczeństwa, dla budowania związków nie tylko intymnych, szacunku i zaufania. Edukacja seksualna, taka z prawdziwego zdarzenia, oczywiście dostosowana do wieku, powinna być obowiązkowym przedmiotem w każdej szkole, dlatego że uczy nas, jak być człowiekiem, jak w bezpieczny sposób funkcjonować w dzisiejszym świecie. Chciałabym też wspomnieć o naszych prawach reprodukcyjnych, prawo kobiety do wyboru jest największym sprawdzianem postępowego i zdrowego społeczeństwa. Mam nadzieję, że takim społeczeństwem w końcu będziemy. 

20240830-medal-wolnosci-slowa-031_949x633
Nz. Anja Rubik (przy mikrofonie) podkreśliła, że edukacja seksualna, dostosowana do wieku, powinna być obowiązkowym przedmiotem w każdej szkole
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Medal Wolności Słowa dla zwykłych niezwykłych 

- Bywają takie momenty w naszej historii gdy z dumą możemy powiedzieć, że staliśmy się przykładem dla innych państw, bo zrzeszaliśmy się i pracowaliśmy wspólnie ujawniając tak ważną w naszej historii i w tym miejscu solidarność w inicjatywach tak wielu, że nie sposób wymienić wszystkich - dodała Weronika Mirowska, prezeska Fundacji. - Na protestach bywały wielotysięczne tłumy, ale nie możemy zapomnieć, że byli też tacy, być może jeszcze odważniejsi, którzy nie mają z kim się połączyć, protestowali sami. Na jednoosobowe protesty przechodziła Dorota Halaburda z Bydgoszczy, Gabriela Lazarek z Cieszyna, Beata Katkowska z Gryfic, Jolanta Harasimowicz z Wrocławia, Alicja Fal z Leska, Zbigniew Komosa z Warszawy. Dziś nasza Fundacja chce symbolicznie podziękować wszystkim obywatelkom i obywatelom, którzy nie ustali w walce o prawa człowieka. Przez trzy lata nasz specjalny Medal Wolności Słowa otrzymywały osoby znane i zasłużone dla Polski, kłaniamy im się nisko, ale w tym roku chcemy się też pokłonić się osobom równie zasłużonym choć może trochę mniej znanym. 

Łętowska, Świerczek, Owsiakowie i Wałęsa - Medale Wolności Słowa 2023. FOTO I WIDEO

20240830-medal-wolnosci-slowa-056_949x633
Nz. Specjalny Medal Wolności Słowa dla społeczeństwa obywatelskiego w Polsce przekazano na ręce jednej z osób, która dla nas wszystkich stała sama - Ilony Michalak z Bydgoszczy 
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

- To jest dla mnie sygnał, że to co robię, jest ważne nie tylko dla mnie. Dlatego bardzo dziękuję za to nagrodę - powiedziała Ilona Michalak. - Dziękuję również w imieniu wszystkich, którzy również walczyli o wolność swoich myśli. Jestem zwykłą osobą i mam zwykłe życie, chociaż ostatnio trochę mniej, wyszłam na ulicę sprzeciwić się bezprawiu, domagałam się tylko, żeby władza działała zgodnie z prawem, żeby respektowano moje prawo do wyrażania myśli, domagałam się, żeby ludzi nie byli prześladowani za swoje poglądy. I nadal się będę domagać, ponieważ kiedy władza zabrania nam mówić, to musimy krzyczeć. W przeciwnym razie będziemy niewolnikami nie władzy ale własnego strachu. A ja nie chcę żyć w strachu. 

Konkurs ZAiKS-u i Fundacji Grand Press. Napisz piosenkę z Jackiem Kaczmarskim 

Fundacja Grand Press wraz ze Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS już po raz drugi ogłosiła konkurs na stworzenie linii melodycznej do słów wybitnego polskiego autora, do których nigdy wcześniej nie powstała kompozycja muzyczna.

Tym razem, chętni mieli zmierzyć się z wierszem Jacka Kaczmarskiego „Diagnoza”, który artysta napisał we wrześniu 2003 roku, na siedem miesięcy przed śmiercią.

Do 11 lipca br. kompozytorzy mieli czas na stworzenie muzyki, zwycięska linia melodyczna została zaaranżowana przez Jacka Tarkowskiego, a prapremiera nowej piosenki w wykonaniu Adama Nowaka, lidera zespołu Raz Dwa Trzy, miała miejsce właśnie 30 sierpnia 2024 podczas gali Medalu Wolności Słowa w Gdańsku. Przysłano ponad 360 propozycji, zwycięzcą został Kuba Blokesz 

 



Wszyscy nominowani do Medali Wolności Słowa

W kategorii Instytucja wskazane zostały:

  • Fundacja Panoptykon - za cierpliwe tłumaczenie, że musimy strzec prawa do prywatności tak przed państwem i jego służbami, jak i przed big techami.
  • Pro Loquela Silesiana. Towarzystwo Kultywowania i Promowania Śląskiej Mowy - za walkę o wolność słowa wypowiadanego w języku śląskim. Za wytrwałość we wzmacnianiu śląskiej tożsamości poprzez dbanie o należną językowi śląskiemu obecność w przestrzeni publicznej.
  • Sieć Obywatelska Watchdog Polska - za stanie na straży prawa do informacji publicznej i za edukację prawną obywateli.

W kategorii Media wskazani zostali:

  • Mariusz Gierszewski (Radio ZET) - za bezkompromisowe i uważne patrzenie władzy na ręce, niezależnie kto ją sprawuje. Za odpowiedzialne realizowanie misji dziennikarskiej.
  • Karolina Lewicka (Tok FM) - za inteligentne, chłodne i konsekwentne zdejmowanie masek z polityków, którzy próbują ukryć prawdziwe intencje za grubym make-upem politycznej szminki. Za odważne stanie po stronie prawdy, i szacunek wobec odbiorców.
  • Jacek Pałasiński - za stanie na straży pryncypiów dziennikarskich i kulturę wypowiedzi. Za udowodnienie, że w internecie jest miejsce na dojrzałe dziennikarstwo – wartościowe rozmowy z intelektualistami.

W kategorii Obywatel/Obywatelka wskazani zostali:

  • Danuta Wojciechowska i Jolanta Mokwińska - emerytki z Siedliska, wsi w Lubuskiem. Za walkę o demokrację i wolność słowa w swojej gminie. Zapłaciły za to zdrowiem, ale wygrały z byłym wójtem, a nowemu wręczyły koszulkę z napisem „Jawność”.
  • Anja Rubik - za odważne korzystanie z wolności słowa, za co była wielokrotnie atakowana przez środowiska prawicowe. Aktywistka działająca na rzecz kobiet i walcząca o dostęp do edukacji seksualnej młodzieży w Polsce.
  • Mateusz Rybak - 17-letni mieszkaniec pogranicza polsko-białoruskiego. Za poświęcanie się pomocy ludziom w drodze. Działa sam, ale w mediach społecznościowych dzieli się swoimi doświadczeniami i wiadomościami znad granicy.

Laureatów wybrała tegoroczna kapituła Medalu Wolności Słowa w składzie: Krzysztof Głuchowski (dyrektor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie), prof. Ewa Łętowska (była rzeczniczka praw obywatelskich), Weronika Mirowska (prezeska Fundacji Grand Press), Piotr Świerczek (dziennikarz TVN 24) oraz Ewa Wrzosek (prokuratorka, Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex super omnia”).

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask