• Start
  • Wiadomości
  • Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego 2022/2023: wręczono nagrody w ECS

Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego 2022/2023: wręczono nagrody w ECS

Ponad tysiąc uczestników zostało nagrodzonych podczas Gali Wielkiego Maratonu Czytelniczego - ogólnopolskiego konkursu adresowanego do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wydarzenie odbyło się w Europejskim Centrum Solidarności. Nagrody ufundowało Miasto Gdańsk - w ramach Gdańskiego Funduszu Zakupu Wydawnictw oraz Samorząd Województwa Pomorskiego.
07.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
scena, szeroki widok z widowni, na ekranie nad sceną wyświetlany napis gala wielkiego maratonu czytelniczego, na scenie kilkanaście nagradzanych osób
Gala Wielkiego Maratonu Czytelniczego zwieńczyła edycję 2022/2023 we wtorek, 6 czerwca, w Europejskim Centrum Solidarności
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Grad medali gdańskiego klubu karate. Klub Karate i Rekreacji Sonkei wygrał klasyfikację medalową

Gala w Europejskim Centrum Solidarności

Galę Wielkiego Maratonu Czytelniczego, która odbyła się w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności we wtorek, 6 czerwca, zorganizowały gdańskie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 27 w Gdańsku, Zespół Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku, i Społeczna Szkoła Podstawowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Gdańsku, wraz z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku oraz ECS.

Podczas uroczystości organizatorzy i goście honorowi wręczyli nagrody książkowe oraz dyplomy 1057 uczestnikom, którzy uzyskali tytuły laureatów, finalistów i wyróżnionych. Laureatom maratonu nagrody wręczali między innymi p.o. zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego w Gdańsku Damian Awieruszko, oraz Jarosław Zalesiński - dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

mężczyzna wręcza uczennicy książkę
Nagrody wręczał dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku Jarosław Zalesiński...
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

W wydarzeniu uczestniczyły także Hanna Zych-Cisoń - wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

uczniowie na scenie, dwóch mężczyzn rozdaje im książki
....oraz p.o. zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego w Gdańsku Damian Awieruszko
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Kto wygrał II konkurs grantowy „Busole” firmy Baltic Hub? Do 7 laureatów trafi 250 tys. zł

Co daje udział w maratonie?

Wielki Maraton Czytelniczy został zainicjowany w 2009 roku przez nauczycielki Agatę Markiewicz-Babło, Ewę Niechwiedowicz i Małgorzatę Niechwiedowicz, do których dołączyli także pracownicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. 

Celem konkursu jest popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci - zachęcanie ich do sięgania po dopasowaną do wieku beletrystykę, biografie i literaturę popularnonaukową, oraz wśród młodzieży - która dzięki konkursowi może zapoznać się z ciekawą beletrystyką, reportażem, biografią, esejem czy literaturą faktu.

Uczestnictwo w konkursie sprzyja rozwijaniu umiejętności czytania ze zrozumieniem; budowanie świadomości humanistycznej i rozwijanie umiejętności językowego ujmowania refleksji na temat tekstów wskazanych do lektury.

pięcioro uczniów na scenie, dorośli rozdają im książki
Nagrody oraz dyplomy przyznano 1057 uczestnikom, którzy uzyskali tytuły laureatów, finalistów i wyróżnionych
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Na czym polega Wielki Maraton Czytelniczy?

Każdy z uczestników Maratonu ma za zadanie przeczytać w danym miesiącu wybraną przez organizatorów dla określonej grupy wiekowej lekturę, a następnie przystąpić do testu sprawdzającego znajomość książki. Testy odbywają się w szkołach uczestników i są sprawdzane przez szkolnych opiekunów konkursu.

Uczniowie zmagają się w czterech grupach wiekowych:

  • „Spotkacie nowych przyjaciół” dla klas 2-3 szkół podstawowych,
  • „Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca” dla klas 4-6 szkół podstawowych,
  • „W lustrze książki” dla klas 7-8 szkół podstawowych,
  • „Na literackim szlaku” dla szkół ponadpodstawowych.

W edycji 2022/2023 uczestnicy czytali zarówno książki uznanych polskich autorów, jak i zagranicznych, takich jak: noblistka Olga Tokarczuk, Ryszard Kapuściński, Grzegorz Kasdepke, Marta Milewska, Magdalena Witkiewicz, Maria Konopnicka, Agnieszka Stelmaszyk, Izabella Klebańska, Katarzyna Ryrych, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Maria Rodziewiczówna, Marcin Kozioł, Marcin Szczygielski, Terry Pratchett, John Flanagan, Ben Guterson, R.J.Palacio, Fabien Grolleau i Jérémie Royer i inni.

mężczyzna daje uścisk dłoni uczniowi, w długiej dłoni trzyma kolorowe dyplomy
Nagrody książkowe zostały m.in. zakupione w ramach programu Gdański Fundusz Zakupu Wydawnictw
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Duża popularność inicjatywy

Zarówno ta odsłona, jak i poprzednie, cieszyła się zainteresowaniem uczniów. We wszystkich czternastu edycjach konkursu - od września 2009 roku do maja 2023 roku - wzięło udział w sumie 72 tysiące 370 uczestników z Polski, ale także szkół polskich w Wielkiej Brytanii i na Litwie. Uczniowie przeczytali łącznie 326 książek.

W edycji 2022/2023 Wielkiego Maratonu Czytelniczego udział wzięło 8710 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z 12. województw.

Wydarzenia towarzyszące

Podczas obecnej edycji konkursu w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku odbyły się również spotkania z autorami lektur - Martą Milewską, Katarzyną Ryrych, Pawłem Beręsewiczem i Marcinem Koziełem - na które zaproszeni zostali uczestnicy Wielkiego Maratonu Czytelniczego, a które zorganizowały i prowadziły Aleksandra Woźniak-Marchewka, Zofia Tatarek i Tatyana Zelenko.

Nagrody zostały sfinansowane przez Miasto Gdańsk w ramach Gdańskiego Funduszu Zakupu Wydawnictw, oraz Samorząd Województwa Pomorskiego. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, i pomorskiej kurator oświaty Małgorzaty Bielang.

Edukacja do Kultury 2023. Poznaj najciekawsze projekty NGOs, które zostały dofinansowane

TV

Dolne Miasto rozświetla już dzielnicowa choinka