Gala Pracodawców Pomorza. Jakie firmy, instytucje i osoby odebrały wyróżnienia za 2022 rok?

Dynamiczny rozwój, imponujący dorobek, wzorowe podejście do pracowników, rozwój marki - m. in. te czynniki decydują o uznaniu ze strony Pracodawców Pomorza - organizacji zrzeszającej blisko tysiąc przedsiębiorców z regionu. Podczas dorocznej Gali wręczono nagrody Pomorskiego Pracodawcy Roku i inne.
03.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
wszyscy
Laureaci tytułu Pracodawca Pomorza 2022 na galowej scenie. Z lewej - Zbigniew Canowiecki prezydent Pracodawców Pomorza, z prawej - Mieczysław Struk marszałek województwa pomorskiego
Fot. mat. Pracodawcy Pomorza

Gala Pracodawców Pomorza. Nagrody za 2022 rok

Doroczna Gala Pracodawców Pomorza odbyła się w Centrum Kongresowo - Wystawienniczym AMBEREXPO w Gdańsku w piątek, 2 czerwca. Gośćmi specjalnymi tegorocznej Gali byli prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, który wygłosił wykład na temat powinności środowiska przedsiębiorców w zakresie obywatelskości oraz Dorota Kolak, wybitna aktorka Teatru Wybrzeże. 

Jakie firmy otrzymały tytuł “Pomorski Pracodawca Roku 2022”?

  • NORTHVOLT SYSTEMS POLAND sp. z o. o.

prezes zarządu Robert Chryc - Gawrychowski | rok założenia 2018 | siedziba Gdańsk

w kategorii przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 pracowników

“ W 2018 roku otwarty został oddział Northvolt w Polsce, specjalizujący się w produkcji systemów bateryjnych. W zeszłym roku firma rozpoczęła w Gdańsku budowę największej w Europie fabryki magazynów energii, niedawno zakończył się I etap tej inwestycji o powierzchni 25 tys. mkw. Łącznie spółka zainwestuje w Gdańsku 200 milionów dolarów i zbuduje kompleks obejmujący 50 tys. mkw., w którym zatrudnienie znajdzie 500 osób.”

  • IGLOTEX S.A.

prezes zarządu Maciej Włodarczyk | rok założenia - 1983 | siedziba - Skórcz

w kategorii przedsiębiorstw zatrudniających od 51 do 250 pracowników 

“Firma od 40 lat jest wiodącym producentem żywności mrożonej oraz chłodzonej w Polsce, zarówno dla sektora detalicznego, jak i HoReCa. (...). Przedsiębiorstwo jest właścicielem rozpoznawalnych marek jak: Proste Historie, Iglotex Professional, World of Taste. Firma specjalizuje się również w produkcji żywności pod markami prywatnych klientów w Polsce i za  granicą. (...) Iglotex jest wiarygodnym partnerem handlowym dla kilkudziesięciu tysięcy klientów w Polsce i partnerów w ponad 40 krajach świata. (...)

Podczas kreowania innowacji, firma kieruje się zarówno preferencjami konsumentów, trendami, a także troską o środowisko naturalne.”

  • ATM LIGHTING sp. z o.o.

członkowie zarządu: Tomasz Łasica, Adam Pogorzelski, Marta Giebułtowska, Edyta Zajączkowska | rok założenia - 2011 | siedziba - Gdańsk

w kategorii przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 50 pracowników

“Firma zajmuje się produkcją oświetlenia przemysłowego do zakładów produkcyjnych, magazynów, rafinerii paliw, peronów kolejowych i przejść podziemnych, a także do tuneli samochodowych. Siedziba firmy wraz zakładem produkcyjnym znajduje się w Gdańsku.

Przedsiębiorstwo jako pierwsze w Polsce wypuściło na rynek oprawę przeciwwybuchową w technologii LED z certyfikatem ATEX. Innowacyjność spółki przejawia się także w następujących po sobie inwestycjach: w budowę nowej siedziby, w park maszynowy oraz w technologie, jak np. opracowanie i opatentowanie innowacyjnej farby proszkowej wykorzystywanej w produkcji. 

Oprawy oświetleniowe ATM Lighting cieszą się uznaniem zarówno w Polsce, jak i w krajach Zatoki Perskiej, Niemczech, Beneluksie, Skandynawii, a nawet w Chile i Singapurze. (...) Nagrody i wyróżnienia firm to m.in. nagroda Pomorskiego Gryfa Gospodarczego jako lider eksportu w kategorii mikro i małych przedsiębiorstw (grudzień 2022), Gazele Biznesu (2019 i 2020) oraz Diamentów Forbesa (2021, 2022, 2023)....”

  • WEB.24.COM.PL sp. z o. o.

prezes zarządu - Tomasz Koszlak | rok założenia - 2008 | siedziba - Gdynia

“Web24 to pełnowymiarowy software house zajmujący się kompleksowym tworzeniem serwisów internetowych. platform sprzedażowych oraz projektami aplikacji webowych (z licznymi zewnętrznymi integracjami) na indywidualne zamówienie w oparciu o autorskie rozwiązania technologiczne.

Od 2008 rok firma jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych podmiotów interaktywnych w województwie pomorskim. Wykonuje projekty dla sektora prywatnego (...), a także dla administracji publicznej i spółek Skarbu Państwa. Web24 z powodzeniem zrealizował ponad tysiąc dedykowanych wdrożeń serwisów internetowych dla ponad 300 polskich i zagranicznych (m.in. Wielka Brytania, Belgia, Holandia, Niemcy, Szwajcaria, Rumunia) klientów. Większość zrealizowanych projektów to platformy sprzedażowe i aplikacje dla przemysłu.”

Pomorski Pracodawca Roku 2022 - Wyróżnienia

przyznane przez kapitułę z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń wyróżniających się kandydatów: 

  • ADVANCED PROTECTION SYSTEMS SA

za wdrażanie innowacyjnych systemów bezpieczeństwa

  • BALTIC HUB CONTAINER TERMINAL sp. z o. o.

za dynamiczny wzrost przeładunków kontenerowych

  • CEMET LTD. sp. z o. o.

za wdrażanie innowacyjnych technologii produkcyjnych

  • ECOL-UNICON sp. z o. o..

za działania proekologiczne

  • FARM-FRITES Poland S.A.

za inwestycje zwiększające potencjał produkcyjny

  • MM KWIDZYN sp. z o.o.

za wspieranie zrównoważonego rozwoju i społeczności lokalnej

  • MULTIPACKING SOLUTIONS TCZEW sp. z o.o.

za dynamiczny rozwój produkcji

  • RADMOR S.A.

za rozwój produkcji w zakresie innowacyjnych systemów bezpieczeństwa

  • RDL HYDRAULICS sp. z o.o.

za ekspansję rynkową

  • ROCKFIN sp. z o.o.

za działania w obszarze energetyki odnawialnej

  • ZAKŁADY PORCELANY STOŁOWEJ „LUBIANA’’ SA

za transformację i automatyzację produkcji

wymienione osoby na scenie
Firma PORTA KMI Poland Pracodawca Roku Obszaru Metropolitalnego Gdańsk - Gdynia - Sopot. Nagroda w rękach Grzegorza Białczaka - wiceprezesa zarządu firmy, z lewej - Roland Budnik dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy, z prawej Michał Glaser prezes OM GGS
Fot. mat. Pracodawcy Pomorza

Pracodawca Roku Obszaru Metropolitalnego Gdańsk - Gdynia - Sopot

Nagroda specjalna przyznawana przez Gdański Urząd Pracy i Pracodawców Pomorza dla firmy z obszaru metropolitalnego, która dokonała znaczącego rozwoju w zakresie inwestycji i zwiększenia zatrudnienia.

  • PORTA KMI POLAND

“Porta Drzwi to jeden z czołowych producentów drzwi w Europie, działający od ponad 30 lat, z siedzibą w Bolszewie. Posiada sześć zakładów produkcyjnych - pięć w Polsce i jeden w Rumunii, nowoczesne centrum logistyczne oraz Akademię Dobrego Montażu Porta szkolącą monterów.

Firma inwestuje w nowoczesne technologie, takie jak TechnoPorta - zautomatyzowana, inteligentna linia do produkcji drzwi technicznych w Bolszewie, LogPorta - najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne w Nidzicy oraz PortaFrame w Ełku, zakład wyposażony w zautomatyzowaną produkcję personalizowanych ościeżnic technicznych. Zatrudnia blisko 1700 osób. Oferuje również stanowiska pracy dla cudzoziemców m.in. z Ukrainy, a także angażuje dużą liczbę kobiet w swoim zespole pracowników.

Obroty firmy wyniosły 733 mln zł w 2021 roku i 784 mln zł w 2022 roku. Przedsiębiorstwo jest liderem na polskim rynku, zdobywając liczne nagrody konsumenckie i biznesowe, takie jak Superbrands, Laur Klienta/Laur Konsumenta 2022 roku w kategorii jakość produktów – drzwi wewnętrzne, oraz tytuł Konsumenckiego Lidera Jakości 2022 roku – Lidera Rynku Stolarki 2022.

Porta oferuje swoim pracownikom możliwość podnoszenia kwalifikacji zawodowych poprzez autorską Akademię PORTA, która rozwija talenty w organizacji. Aktywnie uczestniczy w licznych działaniach charytatywnych, wspiera lokalną społeczność i ogólnoświatowe akcje humanitarne. Prezes Jacek Sarnowski przez 30 lat zarządzania firmą otrzymał wiele prestiżowych nagród m.in. Złotego Oxera przyznawaną przez Pracodawców Pomorza za zbudowanie pomorskiej marki Porta o znaczeniu międzynarodowym”.

pięciu mężczyzn na scenie, jeden trzyma nagrodę
Nagroda Złoty Oxer 2022 dla Ireneusza Kowaluka, Grzegorza Rutkowskiego i Leszka Polakiewicza, twórców firmy SATEL S.A.
Fot. mat. Pracodawcy Pomorza

Nagroda Złoty Oxer

Nagroda przyznawana jest osobom, które dzięki własnej inicjatywie, uporowi i determinacji zbudowali od podstaw firmę lub organizację będącą rozpoznawalną marką w kraju i za granicą. Nagrodzonych Złotym Oxerem cechuje konsekwencja w realizacji wizji rozwojowej własnej firmy w oparciu o przyjęte cele strategiczne.

  • Ireneusz Kowaluk, Grzegorz Rutkowski i Leszek Polakiewicz | SATEL sp. z o. o.

“Ireneusz Kowaluk, Grzegorz Rutkowski i Leszek Polakiewicz. Te trzy nazwiska stoją za międzynarodowym sukcesem firmy SATEL. Kierunkowe, techniczne wykształcenie oraz wiedza właścicieli to kapitał, na którym od początku budowana była siła firmy. Każdy z nich zaangażowany jest w inny obszar działalności, wzajemnie się uzupełniając i tworząc zgrany zespół.

Ireneusz Kowaluk odpowiada za kwestie związane ze sprzedażą, produkcją i zarządzaniem ludźmi. Grzegorz Rutkowski kontroluje tematy z zakresu konstrukcji elektroniki oraz strategicznych zakupów komponentów. Na co dzień również projektuje oraz konstruuje część urządzeń. Leszek Polakiewicz nadzoruje obszar firmy związany z oprogramowaniem i rozwojem funkcjonalnym urządzeń. Sam także programuje niektóre z nich. Wszelkie decyzje strategiczne podejmowane są wspólnie, a wyznaczanie kierunków rozwoju realizowane jest także z uwzględnieniem głosów klientów i wymagań konkretnych rynków.

Firma to w 100 proc. polski kapitał. Produkuje urządzenia do systemów alarmowych, sygnalizacji pożarowej, kontroli dostępu i automatyki budynkowej. Po 33 latach działalności oferta obejmuje ponad 500 produktów, a słowo „SATEL’’ jest kojarzone z bezpieczeństwem w ponad 70 krajach. Zespół tworzy 350 specjalistów. Siedzibą firmy jest nowoczesny budynek o łącznej powierzchni biurowo-produkcyjnej 14 tys. mkw. Firma dysponuje parkiem maszynowym oraz laboratorium, które cieszą się mianem jednych z najlepiej wyposażonych na Pomorzu.”

trzech mężczyzn na scenie
Nagroda Primium Cooperatio 2022 dla prof. Henryka Krawczyka, byłego rektora PG (z prawej)
Fot. mat. Pracodawcy Pomorza

Nagroda Primum Cooperatio

(łac. Nade Wszystko Współpraca)

Nagroda imienia Profesora Bolesława Mazurkiewicza

Przyznawana jest wybitnemu przedstawicielowi świata nauki, który w sposób aktywny swoją wiedzą, twórczą myślą oraz doświadczeniem przyczynia się do wspierania i realizacji nowatorskich przedsięwzięć gospodarczych. Jednocześnie jest to osoba, która udowodniła swoim działaniem, że możliwa jest efektywna współpraca obu środowisk przynosząca wymierne korzyści gospodarce oraz nauce.

  • Prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk

“Pracownik nauki, profesor, informatyk, twórca szkoły naukowej z zakresu informatyki dotyczącej metod wytwarzania wiarygodnych aplikacji informatycznych i rozproszonych systemów. Organizator życia akademickiego na Politechnice Gdańskiej, b. dziekan Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz b. rektor. Członek korespondent Polskiej Akademii Nauk. Obecnie dyrektor Centrum Informatycznego TASK.

(...) Zaprojektował i zrealizował wraz ze swoim zespołem kilkanaście systemów informatycznych wdrożonych w praktyce. System ochrony własności intelektualnej nagrodzono specjalnym wyróżnieniem Prezesa Urzędu Patentowego. Jako dziekan Wydziału ETI ( latach 1990-1996 oraz 2002-2008) uzyskał akredytację dla wszystkich kierunków studiów, a po wejściu Polski do Unii Europejskiej zainicjował i pełnił rolę kierownika projektu budowy gmachu Centrum Dydaktyczno-Badawczego Technologii Informacyjnych zakończonej w 2008 roku. W latach 2008- 2016 był rektorem PG. Jego sukcesem była poprawa pozycji uczelni w rankingu polskich uczelni akademickich (z 27. na 11. miejsce). Za jego kadencji zrealizowano m. in. projekt e-Uczelnia dotyczący kompleksowej informatyzacji PG, powstały budynki Studium Matematyki i Kształcenia na Odległość oraz Centrum Nanotechnologii. Od 2016 roku jest dyrektorem Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej, kieruje Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji oraz Centrum Kompetencji STOS związanych z wytwarzaniem aplikacji rozproszonych i przetwarzaniem dużych zbiorów danych, a także z budową inteligentnych usług IT”.

mężczyzna mówi do mikrofonu
Alan Aleksandrowicz prezes Gdańskie Agencji Rozwoju Gospodarczego ze statuetką nagrody Porta In Posterum
Fot. mat. Pracodawcy Pomorza

Nagroda Porta In Posterum

(łac. Brama Do Przyszłości)

Nagroda Porta In Posterum przyznawana jest po raz pierwszy. Dedykowana jest podmiotom wspierającym wzrost gospodarczy oraz rozwój przedsiębiorczości w województwie pomorskim m.in. poprzez pozyskiwanie inwestycji oraz pomoc i doradztwo inwestorom, komercjalizację terenów inwestycyjnych, organizację inkubatorów przedsiębiorczości, parków przemysłowo - technologicznych, logistycznych i biurowych, pomoc we wdrażaniu innowacji i patentów oraz finansowaniu inwestycji rozwojowych. 

Nagroda symbolizuje bramę do przyszłości, której otwarcie Laureat umożliwia inwestorom, osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą, właścicielom patentów i podmiotom podejmującym prace wdrożeniowe oraz osobom wykluczonym lub powracającym na rynek pracy.

  • Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego sp. z o.o. (investGDA)

“Za wspieranie rozwoju gospodarczego regionu i przedsiębiorczości w Gdańsku oraz województwie pomorskim. Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego sp. z o.o. (investGDA) jest spółką Gminy Miasta Gdańska powołaną w 2008 roku. Jej głównym celem jest wspieranie przedsiębiorczości i rozwoju gospodarczego Gdańska.

Przy udziale ponad 60 inwestorów Agencja utworzyła: Park Przemysłowo-Technologiczny „Maszynowa’’ (PPTM), Pomorskie Centrum Logistyczne (PCL) i Pomorskie Centrum Inwestycyjne (PCI). Spółka na komercjalizowanych terenach zainwestowała około 85 mln zł, a jej partnerzy ponad 900 mln zł.

Tylko w roku 2022 do budżetu Gdańska trafiło z tytułu podatku od nieruchomości ponad 16 mln zł. Ponadto investGDA zrealizowała ponad 100 projektów doradztwa biznesowego, zorganizowała wiele misji zagranicznych i niezliczoną liczbę wydarzeń gospodarczych z udziałem przedsiębiorców z Pomorza.

Aktualnie cele Agencji realizuje 40 osobowy zespół, działający zgodnie z filozofią #Let’s move Gdańsk forward. W strukturze investGDA funkcjonuje także Gdańska Fundacja Rozwoju Gospodarczego, która realizuje działania w obszarze CSR i ESG.”

mężczyzna ze statuetką
Nagroda Negotium Pro Cultura 2022 w rękach Krzysztofa Krempeć prezesa zarządu Mercor S. A.
Fot. mat. Pracodawcy Pomorza

Nagroda Negotium Pro Cultura

(łac. Biznes Dla Kultury)

Nagroda przyznawana za wspieranie inicjatyw kulturalnych przez przedstawiciela środowiska gospodarczego

  • Krzysztof Krempeć prezes zarządu Mercor S.A.

“Wśród licznych inicjatyw kulturotwórczych podejmowanych przez laureata są m.in. albumy fotograficzne prezentujące historyczny Gdańsk tworzone we współpracy z Muzeum Miasta Gdańska, Miastem Gdańsk i Fundacją Karrenwall. (...) Za sprawą Krzysztofa Krempeć w br. wydana zostanie autorska publikacja „Trzeci wymiar Gdańska. Gdańsk w fotografii stereoskopowej’’pod red. prof. Andrzeja Januszajtisa i objęta patronatem merytorycznym Muzeum Miasta Gdańska. Zawierać będzie zbiór fotografii stereoskopowych miasta, zarówno z lat 1906-1914, po 1940 roku jak i współczesnych.

Stereoskopy, które trafiły do prywatnej kolekcji laureata, zainspirowały go do wdrożenia w życie pomysłu autorskiej publikacji pozwalającej na nowo odkryć fotografię stereograficzną sprzed lat. Publikacje realizowane z inicjatywy laureata to również coroczne kalendarze tematyczne nawiązujące do wystaw Muzeum Miasta Gdańska (...) Co roku kalendarze trafiają w ręce sympatyków Muzeum oraz partnerów biznesowych Grupy Mercor, wyróżniając się pomysłem i szatą graficzną.

Równie rozpoznawalnym projektem Krzysztofa Krempeć jest cykl autorskich koncertów jazzowych pod hasłem „mcrJAZZ’’. Ostatnia odsłona, zrealizowana we wrześniu 2022 roku, przyciągnęła blisko 150 gości. W ubiegłym roku Krzysztof Krempeć patronował „Ogólnopolskiemu Konkursowi Skrzypcowemu Pamięci Aleksandry Januszajtis’’. To promująca młodych utalentowanych skrzypków i skrzypaczki cykliczna impreza o blisko trzydziestoletniej tradycji. Laureaci, nawet ci z młodsi, to dziś nierzadko profesorowie szkół muzycznych różnych szczebli, a zawsze artyści w pełni kariery, laureaci innych konkursów, święcący triumfy na estradach świata.”

O Pracodawcach Pomorza

Pracodawcy Pomorza to największy regionalny związek pracodawców w Polsce, zrzeszający blisko tysiąc przedsiębiorstw, które zatrudniają prawie 150 tys. pracowników. Poza terenem województwa pomorskiego, organizacja swoim działaniem obejmuje także powiat elbląski. W ubiegłym roku Pracodawcy opracowali Kodeks odpowiedzialności obywatelskiej pracodawców i starają się szerzyć tę inicjatywę wśród innych organizacji skupiających przedsiębiorców. 

O nagrodach Pracodawców Pomorza

Kandydatura do wyróżnień przyznawanych przez Pracodawców Pomorza spełnić musi tylko jeden warunek - działalność przedsiębiorstwa musi być prowadzona na terenie województwa pomorskiego lub w powiecie elbląskim. Udział w konkursach jest bezpłatny. Nie trzeba być członkiem PP, by brać udział w konkursach.

 

TV

Mikołaj przypłynął do Gdańska i rozświetlił choinkę na Długim Targu