Gdański Uniwersytet Medyczny to według rankingu Perspektyw 2019 - najlepsza uczelnia medyczna w Polsce. Oferuje studentom 17 kierunków studiów, trzy programy są realizowane całkowicie w języku angielskim. To z tego powodu GUMed cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko w naszym kraju.
- liczba kandydatów na studia polskojęzyczne - niemal 11 000
- liczba kandydatów na studia prowadzone w języku angielskim - ponad 1 100
- liczba studentów z doktorantami - 5801
- liczba wszystkich nowo przyjętych studentów - 1525
Wśród tegorocznych „pierwszaków” jest 165 obcokrajowców. Pochodzą z różnych części świata: Szwecji, Norwegii, Niemiec, Indii, Ghany, Zimbabwe, Kenii, Malawi, Iranu, Arabii Saudyjskiej, Syrii, Sudanu, Nigerii, Kenii, Tanzanii i Wielkiej Brytanii.
Najbardziej oblegane kierunki to:
- lekarsko-dentystyczny - ponad 17 osób na miejsce (17,7 os./miejsce)
- lekarski - 9 osób (9 os/miejsce)
- dietetyka 6 (6,6 os./miejsce)
- psychologia zdrowia, jednolite magisterskie, stacjonarne (5,4 os./miejsce)
- fizjoterapia, jednolite magisterskie, stacjonarne (4,9 os./miejsce)
- położnictwo, I stopnia, stacjonarne (4,7 os./miejsce)
- analityka medyczna, jednolite magisterskie, stacjonarne (4,4 os./miejsce)
Oficjalne rozpoczęcie roku akademickiego 2019/2020 w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym odbyło się we wtorek, 8 października, o godz. 10 w Auditorium Primum im. Olgierda Narkiewicza. W programie uroczystości były m.in. przemówienie inauguracyjne rektora prof. Marcina Gruchały, wręczenie odznaczeń i wyróżnień, immatrykulację, przemówienie przedstawiciela studentów, doktorantów oraz wystąpienia gości. Wykład inauguracyjny „Evidence-biased medicine: pułapki współczesnej medycyny” wygłosiła prof. Barbara Jereczek-Fossa, absolwentka GUMed, która na co dzień kieruje największą we Włoszech Kliniką Radioterapii.
Wśród gości była m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Sławomir Gadomski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, posłowie Małgorzata Chmiel i Jarosław Sellin.
W roku akademickim 2019/2020 GUMed uruchomił dwa nowe kierunki realizowane na Wydziale Nauk o Zdrowiu z Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej:
- zdrowie publiczne - zarządzanie w systemie zdrowia
- zdrowie środowiskowe i BHP
- Stałe poszerzanie oferty dydaktycznej i dostosowanie jej do realnych potrzeb rynku sprawia, że nasi absolwenci są wyposażeni w specjalistyczną wiedzę i umiejętności, które pozwalają im z powodzeniem zaistnieć w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości - mówi prof. Marcin Gruchała, rektor GUMed. - Chcemy wykształcić absolwenta kompletnego, prezentującego nienaganną postawę moralną i wysokie standardy etyki zawodowej.
Gdański Uniwersytet Medyczny, podobnie jak wszystkie uczelnie wyższe w naszym kraju, stanął przed niełatwym zadaniem: wdrożeniem przepisów znowelizowanej ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”. Był to czas niezwykle intensywnej pracy nad rozwiązaniami prawnymi i organizacyjnymi, które pozwoliły nam dostosować do nowej rzeczywistości obowiązujące dotychczas zasady organizacji.
- W uczelni działa już Pierwsza Rada Uczelni, Pierwsza Szkoła Doktorska, Międzyuczelniana Szkoła Doktorska Biotechnologii prowadzona wspólnie z UG - wyjaśnia rektor Gruchała. - Uczelnia ma nowy Statut i Strategię rozwoju na lata 2019-2025.
Gdański Uniwersytet Medyczny stale modernizuje swoją bazę dydaktyczną. Trwa budowa segmentu A Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (CMN). Inwestycja zostanie przekazana do użytkowania zgodnie z harmonogramem, czyli w 2021 roku.
- Planowana jest również budowa nowej siedziby na potrzeby stomatologii. Jak dobrze pójdzie, pod koniec 2021 r. obiekt zostanie oddany do użytku, tak aby w roku akademickim 2021/2022 mogły się tam odbywać zajęcia - mówi Marek Langowski, kanclerz GUMed. - W planach jest także budowa parkingu na około 600 samochodów. Ma on powstać na miejscu dawnej Katedry i Zakładu Patomorfologii i obecnej Kliniki Psychiatrii Dorosłych, która zostanie przeniesiona do CMN. Koncepcję parkingu opracują studenci Wydziału Architektury PG.
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z INAUGURACJI ROKU AKADEMICKIEGO 2019/2020