
Wyjątkowe miejsca
Dom Sąsiedzki Chełm oraz skwer przy placu Styp-Rekowskiego to wyjątkowe miejsca na mapie Starego Chełmu. To tu prowadzona jest większość działań, do których zaprasza mieszkańców Fundacja NOVA. Dom sąsiedzki to m.in. przestrzeń Szkoły dla Rodziców, warsztatów kreatywnych, zajęć plastycznych dla dzieci, to także siedziba Kawiarenki Literackiej, w ramach której spotykają się seniorzy.
W plenerze organizowane są coroczne sąsiedzkie festyny, spotkania i Mikołajki, pchle targi, regularne zajęcia sportowe.
Hasanie i walka z grawitacją
W każdą środę skwer przy placu Styp-Rekowskiego opanowują mieszkańcy, którzy cenią sobie ruch na świeżym powietrzu. Punktualnie o godzinie 10.00 rozpoczyna się tu Gimnastyka ProZdrowotna 50+. Joanna Leszczyńska, animatorka Fundacji NOVA, zapewnia, że ruch i wspólna aktywność dają tej grupie mnóstwo radości. Co tydzień na skwer, niezależnie od pogody, przychodzi około 30-40 osób.
- Widzimy również – podkreśla – że ludzie się nie krępują ćwiczyć na dworze, co nas bardzo cieszy; dlatego m.in. nie organizujemy tego typu zajęć w sali; poza tym chcemy wykorzystywać skwerek, który został zagospodarowany w ramach rewitalizacji i który powinien służyć integracji, aktywizacji mieszkańców. Do sali na takie zajęcia możemy zaprosić maksymalnie 12 osób, wykluczając jednocześnie z udziału w zajęciach kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt, a tego byśmy nie chcieli.

W bezpłatnych treningach biorą udział nie tylko mieszkańcy Starego Chełmu, ale całej dzielnicy Chełm. Jak podkreśla instruktorka Magdalena Gutowska, zajęcia nie są zobowiązujące; każdy może przyjść, a jak stwierdzi, że się źle czuje, że to nie dla niego – w każdej chwili iść do swoich spraw. Otwarta formuła sprawia, że wszyscy czują swobodę i ćwiczą – w miarę swoich sił i możliwości.
- Inicjatywa jest absolutnie fantastyczna! – komentuje Magdalena Gutowska. - Jak tylko coś się dzieje na świeżym powietrzu, ja się tam chętnie pojawiam. Tyle osób, które chcą się ruszać w jednym miejscu, taki zapał, bez względu na wiek, stan zdrowia – to jest absolutnie godne szacunku. Na świeżym powietrzu zupełnie inaczej funkcjonuje organizm, propriocepcja [red. zdolność organizmu do identyfikowania swojego położenia oraz ruchów] jest na znacznie wyższym poziomie. Już samo stanie na świeżym powietrzu jest bardziej bodźcujące niż stanie pod dachem, a jeszcze jak się ruszamy, dotleniamy płuca – to jest znakomicie.
Rodzaje ćwiczeń dostosowywane są do potrzeb i możliwości grupy. Instruktorka zwraca na to szczególną uwagę. Bacznie obserwuje uczestników zajęć, począwszy od pierwszego spotkania.
- Pierwsze zajęcia były zapoznawcze – wyjaśnia. - Sprawdzałam, czy seniorzy są ćwiczący, czy są zrywni, czy wolą rozciąganie, czy raczej sobie pohasać, poodrywać się trochę od ziemi i powalczyć z grawitacją. Na każdym treningu zwracam uwagę i patrzę, czy ćwiczący męczą się szybciej, wolniej, czy wyskakuje jakiś rumieniec na policzkach, czy już zadyszka się pojawia… Przed każdymi zajęciami pojawia się jakiś pomysł, np. tydzień temu już wiedziałam, że dziś będę chciała zrobić z grupą ćwiczenia z kijami, żeby troszkę porozciągać obręcz barkową, która u wszystkich jest poprzykurczana.
Po pierwsze: wstać z kanapy
Z entuzjazmem o zajęciach wypowiadają się uczestnicy, m.in. pani Halina i pan Grzegorz.
- Jestem zafascynowana i atmosferą, i ludźmi, którzy tu przychodzą; jest ich tu całe mnóstwo, pań i panów, którzy też ruszyli się z kanap – mówi pani Halina. Wszyscy się tu dobrze czujemy; ważne, że te ćwiczenia są na świeżym powietrzu, bez względu na porę roku. Najważniejsze to wyjść z domu, wyjść do ludzi przede wszystkim, i ruszać się, każdy tak, jak może; to nie wymaga jakichś specjalnych umiejętności, po prostu poruszać ręką, nogą, wstać z tej kanapy.
Pan Grzegorz jest na skwerze co tydzień, razem z żoną; przyznaje, że chętnie przychodziłby na zajęcia częściej.
- Jest to dla nas naprawdę ważna sprawa, dziękujemy Fundacji NOVA za te zajęcia. Najbardziej lubimy ruch na świeżym powietrzu. Zachęcamy i zapraszamy wszystkich, jest to w naszym wieku bardzo potrzebne.
Fundacja NOVA organizuje także popołudniowe zajęcia sportowe, które odbywają się na boisku przy Szkole Podstawowej nr 47. W najbliższych tygodniach treningi zostaną wznowione po przerwie zimowej.
- Mamy jednak chrapkę na więcej – mówi Joanna Leszczyńska z fundacji. Mamy nadzieję, że uda się organizować więcej zajęć sportowych, dzięki współpracy miasta z domami sąsiedzkimi i radami dzielnic.

Coś pięknego!
Warsztaty kreatywne to zajęcia, które odbywają się w Domu Sąsiedzkim Chełm regularnie. Tematem jednego z ostatnich spotkań były kolczyki z piór. Powstała podczas warsztatów biżuteria wygląda bajecznie. - Chyba kupię sobie koguta – deklaruje jedna z uczestniczek. Robiąc własnoręcznie tak piękne ozdoby, nietrudno odnaleźć w tym nową pasję. Tak czuje to pani Kamila, która ma nadzieję, że na kolczykach z piór nie poprzestanie.
- Kocham to miejsce! – wyznaje z kolei pani Agnieszka. Wszystkie propozycje warsztatów i spotkań są super! Przyjście tu to jest zawsze sprawdzony pomysł na świetne popołudnie. Podobne kolczyki robiliśmy na warsztatach już dwa lata temu. Nosiłam je nieustannie przez pół roku, aż się zniszczyły. Dlatego od bardzo dawna czekałam na powtórkę, by zrobić nowe. Animatorki mają świetne pomysły! Ja się zawsze mogę zapisywać w ciemno! Robiłyśmy np. piękne stroiki na Boże Narodzenie, na Wielkanoc, choinki na pniu, na wieszaku, boksy prezentowe z herbatkami – fantastyczne rzeczy!
Pomysły na zajęcia rodzą się w głowach animatorek fundacji – Joanny Leszczyńskiej i Jolanty Sekulskiej, która warsztaty kreatywne prowadzi. Gorąco zachęca ona do udziału w spotkaniach, choć na brak chętnych nie może narzekać; w organizowanych w listopadzie i grudniu warsztatach świątecznych wzięło udział około 200 osób!
- Na Facebooku Fundacji NOVA zawsze jest opublikowane wydarzenie, jest link do zapisów – wyjaśnia Jolanta Sekulska. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zajęcia w domu sąsiedzkim odbywają się praktycznie każdego dnia tygodnia. Oprócz warsztatów kreatywnych są m.in. zajęcia dla seniorów, Szkoła dla Rodziców, warsztaty prowadzone przez wolontariuszkę Selinay z Turcji – codziennie coś się dzieje.


Co? Gdzie? Kiedy?
Informacji o wydarzeniach organizowanych przez Fundację NOVA można szukać na Facebooku i stronie internetowej fundacji, w gablotach Rady Dzielnicy Chełm, na plakatach u lokalnych przedsiębiorców, w sklepie, w piekarni, na tablicach ogłoszeń.
- Co tydzień wysyłam także około 160 smsów do wszystkich seniorów – z zaproszeniami na zajęcia – mówi Joanna Leszczyńska. Każdy, kto pojawia się na naszych spotkaniach, może podpisać zgodę i zostawić swój numer telefonu; do tych osób wysyłamy informacje o wszystkich wydarzeniach Fundacji NOVA i Rady Dzielnicy Chełm – ponieważ mam przyjemność łączyć funkcję animatorki fundacji i dzielnicowej radnej.
Zajęcia sportowe, plastyczne, Szkoła dla Rodziców, Kawiarenka Literacka dla seniorów to tylko niektóre projekty realizowane przez Fundację NOVA. Działalność fundacji jest finansowana m.in. z budżetu miasta. Środki na niektóre zajęcia oraz niezbędne materiały przekazuje również Rada Dzielnicy Chełm. Okazjonalnie wydarzenia organizowane przez fundację są także wspierane przez Biuro Rozwoju Gdańska, które jest koordynatorem Gminnego Programu Rewitalizacji.
Więcej o prowadzonej w Gdańsku rewitalizacji na stronie gdansk.pl/rewitalizacja.