Międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego. Jak wspierać rodziców w żałobie, gdzie szukać pomocy?
Co zdarzyło się przez dziesięć lat działania Fundacji?
Wśród zaproszonych gości, obok przedstawicieli samorządów, instytucji, firm, szkół, organizacji, wolontariuszy, dzięki którym udaje się sprawować profesjonalną opiekę w bardzo trudnych warunkach, znaleźli się przede wszystkim rodzice dzieci, które zmarły pod opieką sztabu hospicyjnych specjalistów, a także rodzice dzieci, które aktualnie znajdują się pod opieką Hospicjum. Zespół Fundacji przez te dziesięć lat towarzyszył w chorobie i śmierci dziecka 172 rodzinom, w procesie żałoby wsparł ponad 1,2 tysiąca osób.
Gdy fundacja powstawała 10 lat temu, w zamyśle było prowadzenie domowego hospicjum dla dzieci. Dziś oprócz hospicjum dziecięcego Fundacja prowadzi także Hospicjum Perinatalne Tulipani oraz jedyne w Polsce Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja. Od 2014 roku ekipa hospicjum domowego dla dzieci pokonując drogę do swoich pacjentów 43 razy przejechała kulę ziemskiej. W tym czasie odbyło się:
- 11 964 - wizyt lekarskich
- 21 519 - wizyt pielęgniarskich
- 5 928 - wizyt fizjoterapeuty
- 3 100 - wizyt psychologa
Działania fundacji nie byłyby możliwe bez zbiórek finansowych, a odbyło się ich przez te 10 lat ponad siedemset.
Jak pomaga Fundacja Hospicjum Pomorze Dzieciom?
Fundacja Hospicjum Pomorze Dzieciom prowadzi domowe hospicjum dla dzieci, które opiekuje się nieuleczalnie chorymi pacjentami i ich rodzinami w Gdańsku i w promieniu 100 km od stolicy Pomorza. Ekipę Hospicjum Pomorze Dzieciom stanowią: lekarze, pielęgniarki, psychologowie, fizjoterapeuci, kapelan, wolontariusze, którzy pomagają ulżyć w cierpieniu fizycznym, psychicznym i duchowym. By nie bolało, by zmniejszać uporczywe objawy choroby, podnieść jakość życia w każdym dniu nieuleczalnie chorego dziecka. By towarzyszyć do ostatniego oddechu. Wspierać psychologicznie i socjalnie całe rodziny: rodzeństwo, rodziców, dziadków, nie tylko w czasie choroby, ale i w podróży przez żałobę.
Hospicjum dziecięce ma 20. lat. "Pomaganie uzależnia jak cukier"
Misją hospicjum jest hasło: „skoro nie możemy dołożyć dni do życia, dokładamy życia do każdego dnia”. Hospicyjne dzieci, które przychodzą na świat czasem dosłownie na chwilę, a na które pracownicy Fundacji czekają z rodzicami w czasie ciąży w Hospicjum Perinatalnym TuliPani, uderzają prosto w serce z informacją: „Wszystko co mamy: ja i Ty, to ten konkretny moment. Pokochasz mnie? Takim jaki jestem?”. Rodziny dotknięte nieuleczalną chorobą dziecka mają pewność, że nie zostaną sami, a sztab wykwalifikowanej kadry, z sercem na dłoni, będzie czuwać o każdej porze dnia i nocy.
GALERIA ZDJĘĆ Z GALI
Wszechstronne wsparcie osób po stracie
Dzięki ogromnemu zaangażowaniu darczyńców w 2020 roku Fundacja Hospicjum Pomorze Dzieciom otrzymała nową siedzibę w budynku po starym komisariacie na Stogach. Po gruntownym remoncie działa tu także Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie, w którym osoby doświadczające śmierci dziecka, partnerów życiowych, samobójstw bliskich osób, wczesnych strat (poronień, strat okołoporodowych), diagnozy nieuleczalnej własnej lub osób bliskich znajdą pomoc i wytchnienie dzięki szerokiemu wsparciu. To wsparcie na wielu płaszczyznach: polegające na pracy z ciałem, pomocy psychologicznej i duchowej, indywidualnej i grupowej, również m.in. poprzez prowadzone przez specjalistów warsztaty podnoszące świadomość.
Wsparcie osób po stracie. Centrum "eMOCja" - pierwsze takie miejsce na Pomorzu - już działa
Przez ponad 5 lat, od otwarcia drzwi wyremontowanego komisariatu policji na gdańskich Stogach, zespół eMOCji przeprowadził 6 919 spotkań indywidualnych ze specjalistą oraz zorganizował i przeprowadził 615 spotkań grupowych oraz niezliczoną liczbę zajęć okołoterapeutycznych.