
Frezowanie to rodzaj obróbki, której celem jest usunięcie niepotrzebnych warstw drewna, metalu, czy tworzyw sztucznych. W wyniku frezowania powstają odpady w postaci wiórów.
- Dlatego frezowanie szyn jest korzystniejsze od dotychczas stosowanej metody utrzymania torowisk, czyli szlifowania. Przede wszystkim jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne - zaznacza Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Wióry z powodzeniem można odzyskać, zaś po szlifowaniu pozostaje niemożliwy do odzyskania pył.
Frezowanie torowisk polegać będzie na usunięciu wad powierzchniowych szyn i złączy szynowych. Dzięki temu poprawi się stabilność toru, co wpłynie na lepszą jazdę tramwajów i ograniczenie hałasu w trakcie jazdy, zmniejszy się również zużycie przytwierdzenia szyny do podkładu.
Frezowanie pozwala również skrócić czas pracy na torowisku: specjalistyczna maszyna po ustawieniu wymaganych parametrów jeden raz pokonuje dany odcinek torów. W przypadku szlifowania tego typu przejazdów jest więcej.
- Zastosowanie metody frezowania szyn testowane było w Gdańsku w ubiegłym roku. W grudniu w ten sposób poprawiono stan torowiska na alei Zwycięstwa na odcinku od Opery Bałtyckiej do Bramy Oliwskiej - przypomina Kiljan. - W 2018 roku poddanych frezowaniu zostanie dziewięć odcinków torów, łącznie ponad 40 km toru.
Najwcześniej, bo już w piątek, 19 października, rozpoczną się prace na czterech odcinkach:
- wzdłuż al. Armii Krajowej i ul. Sikorskiego od Węzła Groddecka do Pętli Chełm
- wzdłuż al. Grunwaldzkiej i ul. Wojska Polskiego od Opery Bałtyckiej do Pętli Strzyża
- wzdłuż ulic Podwale Grodzkie i Wały Jagiellońskiego od Huciska do Węzła Piastowskiego
- wzdłuż ulicy Wały Jagiellońskie od Węzła Unii Europejskiej do Huciska
Na tych odcinkach prace prowadzone będą w dni powszednie w godzinach nocnych (od godz. 0.00 do 4.00) w przerwie kursowania tramwajów. Zakończą się 16 listopada.

Szyny frezowane będą również w ciagu dnia na następujących odcinkach według harmonogramu:
- 20 i 21 października w godz. 8.00-20.00 – ul. Jana z Kolna na odcinku od Węzła Piastowskiego do Pętli Kliniczna
- 27 i 28 października w godz. 0.00-12.00 – ul. Marynarki Polskiej od Pętli Kliniczna do Placu Wolności
- 3 i 4 listopada w godz. 0.00-12.00 – ul. Legionów i al. Rzeczypospolitej od ul. Mickiewicza do Pętli Zaspa
- 10 i 11 listopada w godz. 0.00-12.00 – al. Rzeczypospolitej i ul. Chłopska od Pętli Zaspa do skrzyżowania ulic Pomorskiej i Chłopskiej
- 17 i 18 listopada w godz. 0.00-12.00 – ul. Witosa i al. Vaclava Havla od Pętli Chełm do ul. Świętokrzyskiej
W tych lokalizacjach i terminach wstrzymana zostanie komunikacja tramwajowa.
W związku z tym w sobotę i niedzielę, 20-21 października, w godzinach 08:00-20:00 wstrzymany zostanie ruch tramwajów w ciągu ul. Jana z Kolna. W tym czasie, linie 8 i 10 zostaną skierowane w obu kierunkach na trasę zastępczą przez al. Zwycięstwa:
- 8: ... – Hallera – Zwycięstwa – Dworzec Główny - ...
- 10: ... – Letnica – Kliniczna – Hallera – Zwycięstwa – Dworzec Główny - ...
Odjazdy linii 8 z pętli Stogi Pasanil i Jelitkowo oraz linii 10 z krańców Brętowo PKM i Nowy Port Góreckiego odbędą się wg obowiązujących stałych rozkładów jazdy.
Na wyłączonym z ruchu odcinku (w ciągu ul. Jana z Kolna) nie będzie funkcjonować komunikacja zastępcza z powodu braku możliwości bezpiecznego zlokalizowania przystanków.
Dojazd w rejon pl. Solidarności jest możliwy od strony Dworca Głównego wszelkimi liniami autobusowymi. Należy wysiąść na przystanku „Wały Piastowskie”.
- W kolejne weekendy października i listopada sukcesywnie frezowane będą szyny w ciągu ulicy Marynarki Polskiej, alei Rzeczypospolitej, ulicy Chłopskiej i alei Havla. Będzie się to wiązało z koniecznością wstrzymania ruchu tramwajowego i uruchomienia autobusowej komunikacji zastępczej - informuje Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. - O sposobie organizacji ruchu tramwajów i autobusów w tych lokalizacjach będziemy informować komunikatami odrębnymi.