Frank Meisler (1925-2018)

Urodził się i wychował w Wolnym Mieście Gdańsku. Frank Mesler rodzinnemu miastu zostawił swoje wspomnienia i pomnik Kindertransportów, którego był twórcą. Zmarł w wieku 83 lat.
28.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Frank Meisler podczas wizyty w Gdańsku w marcu 2009 roku
Frank Meisler podczas wizyty w Gdańsku w marcu 2009 roku
fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Ojciec Franka - Michał Meisler - był polskim Żydem z Łodzi. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, do Wolnego Miasta Gdańska przyjechał w 1920 roku. Pięć lat później urodził się Frank.

W pierwszych klasach odbierał niemiecką edukację , ale coraz silniejsi hitlerowcy zaczęli wprowadzać swoje porządki - nie chcieli Żydów w szkołach. Wtedy ojciec wpadł na pomysł, że mały będzie chodził do Gimnazjum Polskiego. Frank uczył się w tej szkole od 1936 r.

Sześć dni przed wybuchem drugiej wojny światowej rodzice wysłali go do Wielkiej Brytanii w ramach tzw. Kindertransportów. Dzięki temu ocalał. 


Przeczytaj także
artykuł, w którym m.in. zaprzyjaźniona z artystą Miłosława Borzyszkowska-Szewczyk spomina: - Dzisiejszy Gdańsk porównywał do filmowych scenografii Hollywood. Tamto dawne miasto zostało unicestwione przez wojnę. Dom rodzinny Franka Meislera stał na rogu Tkackiej i Długiej. 


Frank pod koniec wojny zaciągnął się do Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii. Później ukończył architekturę na Uniwersytecie w Manchesterze. W 1956 r. wyjechał do Izraela. Zamieszkał w dzielnicy artystów w Starej Jaffie w Tel-Awiwie. Tam żył z rodziną i tworzył. Jest autorem m.in. słynnego cyklu pięciu pomników upamiętniających kindertransporty (Londyn, Berlin, Gdańsk, Rotterdam, Hamburg).

Zmarł 24 marca 2018 roku w Tel-Awiwie.

TV

Każdy może pomóc