Franciszek Troszczyłów (1922-2018)

Architekt, artysta, rzeźbiarz. Życie zawodowe poświęcił Gdańskowi jako jeden z czołowych architektów-projektantów odbudowy Głównego Miasta. Stworzył najbardziej rozpoznawalne miejsca miasta, m.in: Teatr Wybrzeże, LOT, elementy ulicy Długiej, Piwnej i Św. Ducha.
28.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
95 rodziny Franciszka Troszczyłowa (stoi drugi z lewej) w maju 2017 roku w siedzibie Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Gdańsk
95 rodziny Franciszka Troszczyłowa (stoi drugi z lewej) w maju 2017 roku w siedzibie Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Gdańsk
fot. Koło Gdańsk Światowy Związek Żołnierzy AK

Urodził się 13 maja 1922 r. w Skrzydłówku w powiecie kościerskim na Pomorzu. W latach 1949-1951 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1951 roku kontynuował naukę w PWSSP w Sopocie na Wydziale Architektury Wnętrz w pracowni prof. Lecha Kadłubowskiego. Dyplom uzyskał w 1955 roku.

Pierwszą pracę po ukończeniu studiów rozpoczął w „Miastoprojekcie Gdańsk” czyli Centralnym Biurze Architektonicznym ustanowionym dla odbudowy zniszczonego starego Miasta Gdańska na stanowisku projektant architekt-artysta rzeźbiarz.

W późniejszym okresie od 1965 roku Franciszek Troszczyłów nadzorował wyposażenie wnętrz statków, a szczególnie odpowiednio skonstruowanych mebli dostosowanych do trudnych warunków morskich w Centralnym Ośrodku Konstrukcyjno-Badawczym Przemysłu Okrętowego w Gdańsku. Pracował tam na stanowisku starszego konstruktora projektanta.

Franciszek Troszczyłów napisał też książkę o latach wojny na Pomorzu i swoim życiorysie partyzanta o pseudonimie „Pomorzak”. Książka pt. „Los Wypędzonych Pomorzan” 1939-1945, ukazała się w grudniu 2010 roku.

Zmarł 15 lutego 2018 roku.


Czytaj więcej:

Zmarł “Pomorzak” Franciszek Troszczyłów

TV

Umowa na zaprojektowanie aglomeracyjnego odcinka PKM Południe podpisana