Forum "Solidarni w Rozwoju". “Energia społeczna jak elektryczna - zdarzają się blackouty”  

- Cytując hasło wyborcze z 1989 r. przestrzegamy: “Nie śpij, bo cię przegłosują”. Nieście to hasło wszędzie gdzie żyjecie i pracujecie, bo jesień blisko - zaapelowała w piątek, 2 czerwca, podczas otwarcia forum “Solidarni w rozwoju” Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Kongres ekspertów i intelektualistów zainaugurował jednocześnie Święto Wolności i Praw Obywatelskich, które potrwa w Gdańsku do niedzieli 4 czerwca. Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że umiejętność wyzwalania energii społecznej jest sposobem na budowanie wspólnoty między ludźmi. Dodała, że tak samo jak prąd, energia społeczna bywa też wyłączana.
02.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kobieta w okularach przemawiająca do mikrofonu na kongresie
Aleksandra Dulkiewicz zapowiedziała, że w sobotę 3 czerwca ruszy w Gdańsku akcja zachęcająca do udziału w wyborach parlamentarnych pod hasłem: "Nie śpij, bo cię przegłosują"
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Słowo powitalne i przemówienie prezydent Gdańska

Kolejna edycja forum “Solidarni w rozwoju” odbywa się w Europejskim Centrum Solidarności. Motywem przewodnim kilkugodzinnej konferencji jest energia społeczna pokoleń. Wydarzenie adresowane jest do wszystkich, którzy pracują z ludźmi i dla ludzi, zarówno w obszarze publicznym, jak i pozarządowym.
 
- Wszystko zaczęło się w Gdańsku w sierpniu 1980 r., aby dziewięć lat później dać odwagę Polkom i Polakom do sięgnięcia po wolność, a w Europie środkowo-wschodniej do zerwania żelaznej kurtyny - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

Jakie jest motto Święta Wolności i Praw Obywatelskich 2023?

Prezydent przypomniała, że 4 czerwca 1989 r. od lat w gdańskim kalendarzu jest okazją do wspominania przeszłości oraz namysłu nad przyszłością. 

Gdańskie Forum Partycypacji w ramach Święta Wolności i Praw Obywatelskich

- W tym roku Świętu Wolności i Praw Obywatelskich przyświeca hasło “Pokolenia wolności”. Solidarność to nasz gdański wynalazek, a gdzie rozmawiać o rozwoju, jak nie w mieście, które podniosło się po II wojnie światowej z morza ruin - mówiła Aleksandra Dulkiewicz. 
 
Przyznała, że w pracy samorządowej codziennie odczuwa, jak wiele dobrego może uczynić energia społeczna. - Ale i jak ważnym deficytem jest jej brak. Sztuka wyzwalania energii społecznej, podtrzymywania jej, dzielenia się nią, to przepis na bycie razem -  dodała.

Zaproszenie na weekend do Strefy Społecznej

Prezydent Gdańska zaprosiła wszystkich na plac naprzeciwko ECS, na miejsce dawnej stołówki Stoczni Gdańskiej, gdzie w weekend 3-4 czerwca, działać będzie Strefa Społeczna, najważniejszy element programu tegorocznego Święta Wolności i Praw Obywatelskich. W przestrzeni tej będzie można porozmawiać i spotkać się z przedstawicielami 150 organizacji pozarządowych z całej Polski. 

Święto Wolności i Praw Obywatelskich - do niedzieli. Nie śpij, bo cię przegłosują

- Przyjmijcie też zaproszenie z długim terminem ważności. Jutro zainaugurujemy kampanię profrekwencyjną przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi, adresowaną do wszystkich Polek i Polaków. Akt wyborczy to demokracja w czystej postaci. Zbyt często o tym zapominamy. Cytując hasło wyborcze z 1989 r. przestrzegamy: “nie śpij, bo cię przegłosują”. Nieście to hasło wszędzie gdzie żyjecie i pracujecie, bo jesień blisko - zaapelowała.  
 
Jak dodała, zdarza się, czego dowodzi historia, że z “energią społeczną bywa tak, jak z energią elektryczną - zdarzają się blackouty”.

Czy demokracja w Polsce jest zagrożona?

Członek Rady Programowej forum “Solidarni w rozwoju”, socjolog, prof. Cezary Obracht-Prondzyński zwrócił uwagę na znaczenie dwóch pojęć: energii społecznej i pokoleń. 
 
- Ale im dłużej przyglądam się realiom, z którymi mamy na co dzień w ostatnich tygodniach i latach do czynienia, to uświadamiam sobie, że kluczową sprawą jest pytanie o polską demokrację. Być może jest to złoty trójkąt polskiej przyszłości, czyli: energia, pokolenia i jako podstawa - polska demokracja - mówił naukowiec z Uniwersytetu Gdańskiego i prezes Instytutu Kaszubskiego. 
 
Napis na ścianie solidarycą  -  Nie śpij, bo cię przegłosują
Logo akcji "Nie śpij, bo cię przegłosują" jest już gotowe w Europejskim Centrum Solidarności
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Podkreślił, że demokracja domaga się “uwagi, troski i zapobiegliwości". - Więdnie zaś i obumiera w sytuacji braku zainteresowania, wycofania, pasywności obywateli. Polska demokracja, jak każda inna, żywi się więc energią obywateli, pomysłami, inicjatywami i wyobraźnią, odwagą, pragnieniem wolności, umiejętnościami i chęcią współpracy - ocenił.

Obywatel kontra autorytarna władza

W opinii prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego, w ostatnich latach bezpieczniki demokracji chroniące obywateli przed samowolą władzy konsekwentnie ulegają destrukcji.
 
- A do tego dochodzą rozwiązania z porządku autorytarnego, stawiające obywatela bezradnym w obliczu machiny państwa, która z jednej strony straszy i jest nieprzewidywalna. Ale z drugiej strony, mami selektywnie dozowaną “opiekuńczością”, wyrażającą się nie tylko finansowymi, ale też mentalnymi transferami. Od dłuższego czasu mówimy więc, że jesteśmy na zakręcie demokracji - nadmienił profesor. 
Prof. Cezary Obracht-Prondzyński jest przekonany, że teraz “wchodzimy w ostry wiraż”
 
- Za którym już widać, co się zza rogu wyłania. Na pewno nie wyłania się model demokratyczny, wolnościowy, równościowy i solidarny. Wyłania się nieład, chaos nadużycia, opresyjności i nieposkromionej zachłanności. Nigdy jednak nie powinniśmy mówić sobie, że jesteśmy bezradni wobec tego procesu - dodał naukowiec. 

Jakie są efekty transformacji? 

Prof. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej forum “Solidarni w rozwoju” mówił o energii społecznej w kontekście zmian ustrojowych, których dokonano po 1989 r
 
- Wiele z tego co, było zadeklarowane podczas transformacji się stało. I stało się dobrze. Ale wiele rzeczy się nie stało, bo nie przywiązywano do nich należnej wagi, np. do nierówności społecznych i różnej sytuacji życiowej fundamentalnych grup społecznych - ocenił prof. Jerzy Hausner. 

dwaj mężczyźni w średnim wieku w garniturach siedzą na krzesłach i dyskutująNz. (od lewej) prof. Cezary Obracht-Prondzyński i prof. Jerzy Hausner

Po co rządowi spór i walka z UE?

Anna Radwan-Röhrenschef, socjolożka, założycielka Instytutu In.Europa, zwróciła natomiast uwagę na niepokojącą, antyeuropejską politykę ekipy rządzącej  
 
- Niestety, od ośmiu lat Unia Europejska stała się chłopcem do bicia dla obecnego rządu, do kompensowania swoich słabości. Do pokazywania, że Unia Europejska jest naszym wrogiem i “my przed nią was obronimy”. Wszyscy pamiętamy, jak premier Beata Szydło wyprowadziła z KPRM flagę Unii Europejskiej. Wtedy część osób się podśmiewała, ale to był mocny i symboliczny dowód na to, że droga europejska nie będzie taka, jak sobie wymarzyliśmy - powiedziała Anna Radwan-Röhrenschef. 

Jakie są wnioski końcowe forum "Solidarni w rozwoju?"

W trakcie konferencji "Solidarni w rozwoju" odbyło się pięć debat zatytułowanych: “Energia społeczna pokoleń”, “Prawa człowieka w mieście”, “Innowacje i ekonomia społeczna”, “Demokracja lokalna i partycypacja” oraz “Subsydiarność – renesans samoorganizacji czy zakup usług”. 
 
W podsumowaniu forum “Solidarni w rozwoju” wzięła udział Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania 
 
- Czy my jako demokraci mamy wizję? Dziś ta wizja wybrzmiała. I ona się osadza na zrozumieniu, że różnorodność jest cechą społeczeństwa, a równość jest warunkiem demokracji. Tylko demokracja jest w stanie odpowiada na potrzeby praw człowieka. Wspólnota, kontakt i wzajemna otwartość to jedyna droga do budowania tego, o czym marzymy: demokratycznego, wolnego, zielonego i partycypacyjnego społeczeństwa. I ostatnie najważniejsze zadanie: zaproszenie wszystkich w ich różnorodności do uczestniczenia w demokracji - powiedziała zastępczyni prezydenta Gdańska
 
Dla Katarzyny Ziemann, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, najbardziej inspirujące podczas forum było stwierdzenie, że kluczem do tworzenia innowacyjnych, społecznych systemów jest współpraca oparta na zaufaniu. - Czyli te wszystkie współ-, tzn. współpraca, współdecydowanie, współdziałanie i współdzielenie się odpowiedzialnością - dodała. 
- Trzy słowa: energia, otwartość i zaangażowanie. Mówiliśmy o ciężarze realizacji różnych zadań, nie zawsze wynikających z potrzeb organizacji, ale mimo to dało się usłyszeć: +my to zrobimy”. I nie dla samorządu, nie dlatego, że nas o to prosicie, ogłaszacie nabór, ale dlatego, że takie są potrzeby osób, którymi się zajmujemy - mówił Marcin Męczykowski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z FORUM "SOLIDARNI W ROZWOJU":



 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta