Gdańskie Forum Partycypacji
- Celem Forum jest oswojenie pojęcia partycypacji i zachęcenie do pogłębienia dialogu. Mieszkańcy, eksperci, urzędnicy, radni, młodzież - mniej i bardziej doświadczeni spotkają się w jednej przestrzeni. Będziemy rozmawiać o tym, czym jest współdecydowanie i jak zachęcać ludzi do dołączania do różnych działań - mówi Martyna Nagórska z Fundacji RC, koordynatorka projektu DecydujMY!, którego częścią jest właśnie Forum. - Zastanowimy się także, co zrobić, by oczekiwania uczestników konsultacji społecznych i procesów partycypacyjnych, które są ważnym elementem budowania społeczeństwa obywatelskiego, nie spotykały się z rozczarowaniem.
Święto Wolności i Praw Obywatelskich od 2 do 4 czerwca: spotkania, muzyka, debaty
Program wydarzenia
Dla większości zagadnienie “partycypacji obywatelskiej” wydaje się być dalekim od codzienności i po prostu - mało atrakcyjnym. Tymczasem bierzemy udział w procesach partycypacyjnych częściej niż myślimy.
Program Forum zaplanowany został tak, by pokazać różne oblicza współdecydowania i współdziałania.
Podczas całego wydarzenia uczestnicy będą mieli dostęp do Stoiska Miejskich Partycypacji, czyli punktu informacyjnego, przy którym będą mogli dowiedzieć się o różnych procesach partycypacyjnych w Gdańsku.
Doda, Kayah, Michał Szpak i inne gwiazdy - już jutro. Wejdziesz bezpłatnie na wielki koncert
Śniadanie Społeczników na dobry początek
W sobotę, 3 czerwca, o godzinie 11 Gdańskie Forum Partycypacji otworzy Śniadanie Społeczników. Będzie to przestrzeń do networkingu z przedstawicielami najrozmaitszych grup, organizacji i urzędów, które na co dzień przeprowadzają procesy partycypacyjne.
- Śniadanie będzie dobrą okazją, by przedstawić nasze projekty i inicjatywy, jak np. tworzącą się Pomorską Federację Organizacji Pozarządowych, której zamiarem jest budowanie wspólnej struktury wzmacniającej głos trzeciego sektora - zaznacza Łukasz Samborski, dyrektor Fundacji RC: - Bo przecież to właśnie organizacje społeczne zwykle są jednym z bardziej aktywnych uczestników partycypacji.
Kolejne wydarzenia soboty to:
- 13:00 – 14:00 – Warsztaty dla Radnych Dzielnicowych
- 14.30 – 15.20 – Dobre Praktyki Partycypacji – Masterplan Piecki-Migowo
- 15:30 – 16:20 – Jak tworzyć miejsca otwarte? Podręcznik Solidarności Codziennie
- 16:30 – 18:00 – Młodzi w akcji: Debata oksfordzka
Niedziela - dla młodych i urbanistów
Niedzielne aktywności przeznaczone są dla gdańskiej młodzieży, która włącza się w partycypację, biorąc udział w akcjach społecznych lub angażując się, chociażby w życie swojej szkoły. To także dzień dla Towarzystwa Urbanistów Polskich, którzy właśnie świętują 100. rocznicę powstania. Zaprezentują swój dorobek, podzielą się doświadczeniem i opowiedzą o swojej pracy.
- 12:00 – 13:00 – Głosem Młodych: warsztaty z Generation Europe - Fundacja IRSE
- 13:00 – 14:00 – Projekty z zaangażowaniem – na przykładzie dorobku Towarzystwa Urbanistów Polskich – dyskusja
- 14:00 – 15:00 – Dialog: Działaj, Graj, Zmieniaj Kraj. Gry planszowe dla młodzieży z nagrodami
DecydujMY! - co to za projekt?
Projekt “DecydujMY! Zwiększanie wpływu Młodych i Dorosłych na życie w Gdańsku” koordynowany jest przez Fundację RC. Jego celem jest poszerzenie wiedzy na temat szerokich możliwości partycypacji obywatelskiej i przybliżenie korzyści wynikających z zaangażowania.
W trakcie trwania projektu zaplanowano działania promujące różne zagadnienia procesów partycypacyjnych, które prowadzone są w Gdańsku oraz spotkania dotyczące nowych rozwiązań włączających mieszkańców we współdecydowanie o politykach miejskich i nie tylko.
"Nikt po nas płakał nie będzie!" Jacek Merkel o Okrągłym Stole, wolności i demokracji
Partnerami Gdańskiego Forum Partycypacji są Miasto Gdańsk, Fundacja Ergo, Fundacja IRSE –Instytut Równowagi Społeczno-Ekonomicznej i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Projekt „DecydujMy” objęty został Patronatem Honorowym Prezydent Miasta Gdańska.
Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.