Kiedy i gdzie odbędą się Fora Dzielnicowe?
- 3 grudnia, wtorek, godz. 17.30, w Domu Sąsiedzkim “Zakopianka”, przy ul. Zakopiańskiej 40, w dzielnicy Siedlce,
- 5 grudnia, czwartek, godz. 18.00, w Teatrze “Mostownia”, przy ul. Miszewskiego 16 (róg Miszewskiego/Al.Grunwaldzkiej), w dzielnicy Wrzeszcz Górny,
- Ostatnie spotkanie zaplanowano w dzielnicy Aniołki. Trwa jeszcze ustalanie gdzie i kiedy się odbędzie. Na pewno nastąpi to przed świętami Bożego Narodzenia.
Po co Fora Dzielnicowe?
13 października br. odbyły się wybory do 33 rad dzielnic (wybory rad w dzielnicach Stogi i Przymorze Wielkie odbędą się 9 lutego 2025 r.). Wybrano już zarządy tych rad, w większości z nich trwają obecnie dyskusje i przygotowania projektów budżetów na 2025 rok. To też dobry moment, zdaniem przedstawicieli Fundacji RC (która prowadzi m.in. kilka klubów i domów sąsiedzkich w naszym mieście), by przedyskutować i wypracować nowy model współpracy na poziomie gdańskich dzielnic - pomiędzy radnymi poszczególnych dzielnic a organizacjami pozarządowymi. Te ostatnie działają w różnych dziedzinach życia miasta: zajmują się m.in. osobami starszymi, niepełnosprawnymi, ale też dziećmi, oraz opieką nad zwierzętami, organizacją wydarzeń kulturalnych, i wielu innych.
Co istotne, fora, które odbędą się w grudniu, organizuje Fundacja Edukacji Przedsiębiorczości Społecznej, która od pierwszych dni swojej działalności współpracuje z Fundacją RC.
Wybory do rad dzielnic. Chwin, Adamowicz i Krzywonos zachęcają
Współpraca rad dzielnic i organizacji pozarządowych
- Rady dzielnic są fantastycznym uzupełnieniem w zarządzaniu miastem, pod warunkiem, że mają odpowiednie kompetencje. Te są jednak ograniczone, na co narzekają sami radni, jak i mieszkańcy, którzy zwracają się do rad z różnymi swoimi potrzebami i słyszą w odpowiedzi, że “dana kwestia nie leży w kompetencjach rad dzielnic”. Jasne, że muszą być jakieś ograniczenia, ale okazuje się, że rady dzielnic nie do końca mogą pełnić taką rolę, jaką by chciały i mogły - ocenia Jerzy Boczoń, prezes Fundacji RC. - Stąd propozycja nowego modelu działania.
W ocenie Jerzego Boczonia, propozycja zawiązania koalicji pomiędzy organizacjami pozarządowymi, radami dzielnic i aktywnymi mieszkańcami to najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji.
- Organizacje umieją i mogą zdobywać pieniądze, bo mają osobowość prawną, a rady dzielnic mają tytuł do podejmowania trudnych tematów, ponieważ zostały wybrane przez mieszkańców - nawet jeśli frekwencja wyborcza była niska, co miało miejsce w tym roku - tłumaczy Jerzy Boczoń.
Organizowane w najbliższych dniach fora mają być okazją m.in. do przedstawienia lokalnych pomysłów na funkcjonowanie w dzielnicach, opowiedzenia tego, jak “świeżo upieczeni” radni dzielnic wyobrażają sobie pracę i współpracę przez najbliższe pięć lat, oraz tego, jak patrzą na takie rozwiązania Radni Miasta Gdańska, którzy także otrzymali zaproszenia na te wydarzenia.
Wrzeszcz Górny. Dom Sąsiedzki oficjalnie otwarty
Wypracować efektywny model współpracy
Jerzy Boczoń podkreśla, że fora mają dać także odpowiedź na pytanie o to, czy lokalni radni, aktywiści, mieszkańcy, ale też i samorządowcy są gotowi na to, aby pomyśleć o nowym modelu lokalnej współpracy - bardziej efektywnego od dotychczasowego.
- Koalicje wydają nam się sensowne, ponieważ nie są zawiązywane przeciw komukolwiek, a “dla sprawy” - zaznacza.
Dzielnice, w których odbędą się fora, nie są przypadkowe. W każdej z nich fundacja RC prowadzi klub lub dom sąsiedzki.
Grudniowe wydarzenia są otwarte dla mieszkańców. Każdy może wziąć w nich udział. Mieszkańcy będą mieli okazję w ich trakcie do przedstawienia swojego punktu widzenia i swoich oczekiwań.
Projekt ten jest sfinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.