W sobotę, 31 września na Westerplatte odbyły się trzy widowiska rekontrukcyjne: obrona Wartowni nr 1, obrona placówki „Fort” oraz obrona Nowych Koszar. Sceny z walk polsko - niemieckich z czasów obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej odegrało 100 rekonstruktorów zrzeszonych w dziesięciu grupach. Nie zabrakło mocnych efektów pirotechnicznych.
W rocznicę wybuchu II wojny światowej nie będzie już na półwyspie pokazów walk, ale w godz. 10 -15 czekać będzie mnóstwo innych, ogólnodostępnych atrakcji.
Wzdłuż promenady do Pomnika Obrońców Wybrzeża oglądać można dioramy historyczne (czyli trójwymiarowe makiety modelarskie). Sceny na nich przedstawione przybliżą rekonstruktorzy. Także oni demonstrować będą elementy uzbrojenia Wojska Polskiego z 1939 r., opowiedzą również np. jak 80 lat temu pracował medyk wojenny.
Wzdłuż promenady stoją zabytkowe czołgi z okresu II wojny światowej (Sherman, Stuart czy TKS), używane przez wojska polskie zarówno na froncie zachodnim, jak i wschodnim, a także współczesny sprzęt Wojska Polskiego - m.in. wóz opancerzony Rosomak.
W niedzielę Wartownię nr 1 można zwiedzać bezpłatnie. Na chętnych czeka także bogata oferta wielkoformatowych gier historycznych dla dzieci i dorosłych oraz grochówka z zabytkowej kuchni polowej (bezpłatnie, do wyczerpania zapasów).
Przy placówce „Fort”, 1 września, odbędą się następujące pokazy filmowe:
- godz. 10 – „Wolne Miasto”, reż. S. Różewicz
- godz. 14 – „Westerplatte”, reż. S. Różewicz
Czytaj także:
1 września 2019 - 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. PROGRAM WYDARZEŃ
Na Westerplatte najłatwiej będzie dostać się korzystając z tramwaju wodnego F5 oraz autobusami linii 106, 138, albo 606. Można także dojechać rowerem oraz (w ostateczności) samochodem.