• Start
  • Wiadomości
  • Festiwal Wrażliwy w Hevelianum. Bezpłatne warsztaty, dyskusje i wykłady

Festiwal Wrażliwy w Hevelianum. Bezpłatne warsztaty, dyskusje i wykłady

Festiwal Wrażliwy, czyli Festiwal Twórczości Wrażliwej Społecznie, odbędzie się w tym roku w aż czterech lokalizacjach. 7 i 9 kwietnia zawita do Hevelianum - w Wozowni Artyleryjskiej odbędą się dyskusje, prelekcje i warsztaty uważności. Wstęp wolny.
05.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Festiwal Twórczości Wrażliwej organizowany jest od 2017 roku. Trzecia edycja wydarzenia odbywa się m.in. w Hevelianum
Festiwal Twórczości Wrażliwej organizowany jest od 2017 roku. Trzecia edycja wydarzenia odbywa się m.in. w Hevelianum
mat. organizatora
 
- Festiwal Wrażliwy to miejsce spotkań i dyskusji na ważne tematy społeczne, a także spotkania autorskie i warsztaty reporterskie z najwybitniejszymi polskimi twórcami sztuki reportażu - mówi Paula Rettinger-Wietoszko, dyrektor festiwalu i prezes Fundacji Zostaw Swój Ślad, która jest organizatorem wydarzenia. - Powstał, by popularyzować polski reportaż prasowy i dokument filmowy o tematyce wrażliwej na ludzkie sprawy i historie. Docenia i nagradza najlepszych reporterów, dla których uważność, warsztat oraz etyka dziennikarska i szacunek dla swoich bohaterów są wartościami nadrzędnymi.
 
W tym roku odbędzie się już trzecia edycja festiwalu, który w dniach 4-12 kwietnia odbędzie się w kilku miejscach na terenie Trójmiasta: w Hevelianum, Gdyńskim Centrum Filmowym, salach Grupy Ergo Hestia i Teatrze Muzycznym w Gdyni. W programie: pokazy filmowe, spotkania autorskie, panele dyskusyjne i koncerty. Udział zapowiedziało 25 gwiazd - artyści, psychologowie, naukowcy, ludzie mediów, m.in. Ewa Ewart, Wojciech Jagielski i prof. Jerzy Bralczyk.
 
Gala finałowa wydarzenia, podczas której nagrody festiwalowe będą wręczać Ewa Ewart i Tomasz Raczek, odbędzie się w piątek, 12 kwietnia, w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Wydarzenie uświetni koncert Stanisława Soyki. 
 
Elementem programu Festiwalu Wrażliwego są pokazy filmowe i wydarzenia muzyczne
Elementem programu Festiwalu Wrażliwego są pokazy filmowe i wydarzenia muzyczne
mat. organizatora
 
 
WYDARZENIA W HEVELIANUM
 
Wozownia Artyleryjska, ul. Gradowa 8
 
Niedziela, 7 kwietnia
 
- godz. 14.00-15.45 / Rozmowy o emocjach: Agnieszka Jucewicz „Czując”
 
Agnieszka Jucewicz z „Wysokich Obcasów”, dodatku „Gazety Wyborczej”, opowie o swojej nowej książce „Czując”, która jest zapisem rozmów z wybitnymi psychologami o emocjach.
 
prowadzenie: Anna Śmigulec z „Dużego Formatu”
 
WSTĘP WOLNY
 
 
- godz. 16.00-17.45 / Panel dyskusyjny: #słowoPRZECIWnienawiści
 
Mowa będzie o roli słowa w życiu i komunikacji, o jego wpływie na nasze życie, poglądy, postawy społeczne oraz nastawienie do innych ludzi, kultur i przekonań, a wreszcie o kierunkach, w jakich zmierza komunikacja medialna. Przeciwwagą będzie rozmowa z psychologiem hospicyjnym o tym, jak ważną rolę odgrywa dobre słowo w sytuacjach kryzysowych czy ostatecznych.
 
Głos zabiorą:
 
prof. Małgorzata Lisowska-Magdziarz – Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, pisząca właśnie książkę o mowie nienawiści
dr Magdalena Żadkowska – socjolożka z Uniwersytetu Gdańskiego, specjalizująca się w komunikacji medialnej
Kamila Bubrowiecka – psycholog hospicjna Pomorze Dzieciom
prof. Piotr Augustyniak – filozof, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
prowadzenie: Michał Wroczyński, lekarz, twórca systemu monitorowania hejtu za pomocą sztucznej inteligencji
 
WSTĘP WOLNY
 
- godz. 18.00-20.00 / Dyskusja: sprawa Tomasza Komendy
 
Dyskusja o roli reportera i wydawcy w sprawach wymagających wieloletniego śledztwa dziennikarskiego, poszerzona będzie o projekcję materiałów filmowych.
 
Przypomnijmy, że na skutek serii zaniedbań i pomyłek Tomasz Komenda został skazany na 25 lat pozbawienia wolności za gwałt i morderstwo 15-latki. Mężczyzna miał alibi, a dowody na podstawie których uznano go winnym nie były jednoznaczne. Pomyłkę zauważono dopiero po 18 latach. 15 marca 2018 roku 42-letni Komenda wrócił do domu.
 
Udział zapowiedzieli:
 
Grzegorz Głuszak – dziennikarz UWAGA TVN i SUPERWIZJERA, laureat Grand Press 2018 za reportaż interwencyjny „25 lat za niewinność – sprawa Tomasza Komendy”
Teresa Klemańska – matką Tomasza Komendy.
prowadzenie: Anna Śmigulec z „Dużego Formatu”
 
WSTĘP WOLNY
 
 
Wtorek, 9 kwietnia
 
- godz. 18.00-20.00 / Prelekcja, warsztaty uważności i panel dyskusyjny: Dodawanie życia do każdego dnia
 
W programie: prelekcja, warsztaty uważności i dyskusja o codzienności rodzin i opiekunów nieuleczalnie chorych dzieci, na bazie poruszającej książki reporterskiej „Żeby umarło przede mną”.
 
Gośćmi wydarzenia będą:
 
Ewa Liegman – prezes zarządu hospicjum Pomorze Dzieciom, partnera głównego trzeciej edycji festiwalu
Jacek Hołub – autor książki reporterskiej „Żeby umarło przede mną”.
 
 
Pełen program wydarzenia: Festiwal Wrażliwy
 
 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!