• Start
  • Wiadomości
  • Festiwal Szekspirowski się odbędzie? Rozstrzygnięto konkurs w ramach nurtu SzekspirOFF

Festiwal Szekspirowski się odbędzie? Rozstrzygnięto konkurs w ramach nurtu SzekspirOFF

24. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku planowo ma odbyć się w dniach 31 lipca - 9 sierpnia 2020 r. Nadal nie wiadomo jednak, jak w najbliższych miesiącach będzie wyglądała działalność instytucji kultury, zawieszona decyzją rządu w związku z pandemią koronawirusa. Mimo to organizatorzy pracują nad festiwalem. - Nie podjęliśmy na razie decyzji dotyczącej ewentualnej zmiany terminu tegorocznej edycji wydarzenia - komentuje rzecznik.
22.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Znakomity „Hamlet” w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego w Poznaniu prezentowany był podczas ubiegłorocznego, 23. Festiwalu Szekspirowskiego, w kościele św. Jana
Znakomity „Hamlet” w reżyserii Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego w Poznaniu prezentowany był podczas ubiegłorocznego, 23. Festiwalu Szekspirowskiego, w kościele św. Jana w Gdańsku
mat. prasowe

 

456. Urodziny Szekspira. Wielka zabawa online - zaproś znajomych albo dołącz sam

 

Organizowany przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense Festiwal Szekspirowski w tym roku będzie obchodził 24 edycję. Tradycyjnie złożyć się miały na niego wydarzenia prezentowane w Nurcie Głównym oraz w nurcie alternatywnym - SzekspirOFF.

Szczegółowy program obu cykli mieliśmy poznać wkrótce, ale dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego prof. Jerzy Limon już wcześniej zdradzał, że będzie się starał, abyśmy zobaczyli w Gdańsku prezentacje spektakli z Niemiec, Francji, Austrii, Rosji, Ukrainy, a nawet Japonii. Wśród potwierdzonych tytułów był „Hamlet” w reżyserii Jurija Butosowa, z akademickiego Teatru Lensowieta w Sankt Petersburgu, i „Koriolan”, z Teatru Narodowego w Ukrainie.

 

Koronawirus przekreśli plany?

Kolejne „przecieki” w sprawie programu jednego z najważniejszych wydarzeń teatralnych w kraju i poza nim (w 2017 roku Festiwal Szekspirowski uznany został za jeden z 26 najlepszych festiwali w Europie) ucichły. Nie wiadomo, kogo na gdańskich scenach, a może i trójmiejskich - jeśli wzorem ubiegłego roku festiwal zawita do Gdyni, gdzie prezentowany był głośny „Rzym” z Deutsches Theater Berlin - zobaczymy w tym roku. Co więcej nie wiadomo na razie, czy festiwal w ogóle się odbędzie, a jeśli tak, to czy w planowanym terminie. Wydarzenie z wieloletnią tradycją miało się odbyć w dniach 31 lipca - 9 sierpnia - organizatorzy do tego dążą, ale to do rządu należy decyzja o odwieszeniu działalności instytucji kultury, zatrzymanej z powodu pandemii koronawirusa.

 

Prezentowany na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże, podczas poprzedniej edycji festiwalu, „Wieczór Trzech Króli” w reżyserii Łukasza Kosa z Teatru Osterwy rozbawił widzów do łez
Prezentowany na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże, podczas poprzedniej edycji festiwalu, „Wieczór Trzech Króli” w reżyserii Łukasza Kosa z Teatru Osterwy rozbawił widzów do łez
mat. prasowe

 

Rzecznik Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Magdalena Hajdysz potwierdza, że instytucja jest gotowa, by zorganizować festiwal w terminie, ale czeka na ogłoszenie przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzji dotyczącej zniesienia obostrzeń.

- Organizatorzy 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku - Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense - nie podjęli na razie decyzji dotyczącej ewentualnej zmiany terminu tegorocznej edycji wydarzenia - podkreśla Magdalena Hajdysz, rzecznik GTS. - Będzie ona uzależniona od decyzji administracyjnych związanych z czasowym zawieszeniem działalności instytucji oraz zakazem organizacji wydarzeń artystycznych w teatrach.

Niezależnie od decyzji rządu, instytucja przygotowuje się do festiwalu. Nie przerwano naboru do 10. SzekspirOFF - alternatywnego nurtu Festiwalu Szekspirowskiego. W jego ramach, obok przeprowadzanego od 2016 roku Konkurs SzekspirOFF 2020, po raz pierwszy zorganizowano konkurs na wsparcie projektów artystycznych - zwycięzcy otrzymają dofinansowanie produkcji wydarzenia artystycznego, którego premiera odbędzie się w trakcie trwania festiwalu.

- Na ten moment obydwa konkursy w ramach nurtu SzekspirOFF - Konkurs na wsparcie produkcji oraz na prezentacje wydarzeń - realizujemy zgodnie z harmonogramem oraz regulaminami. Pozostajemy z nadzieją, że po terminie rozstrzygnięcia drugiego z konkursów, czyli po 12 maja 2020 roku, będziemy mogli podjąć wiążące decyzje dotyczące 24. edycji Festiwalu - komentuje Magdalena Hajdysz.

 

Podczas tegorocznej, 24. edycji Festiwalu Szekspirowskiego, prawdopodobnie zobaczymy „Hamlet” w reżyserii Jurija Butusowa z Teatru Lesowieta w Sankt Petersburgu
Podczas tegorocznej, 24. edycji Festiwalu Szekspirowskiego, prawdopodobnie zobaczymy „Hamlet” w reżyserii Jurija Butusowa z Teatru Lesowieta w Sankt Petersburgu
fot. Korenovskaya / natakorsky.com

 

Werdykt I Konkursu na wsparcie projektów artystycznych

Znane są już wyniki I Konkursu na wsparcie projektów artystycznych organizowanego w ramach nurtu SzekspirOFF 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. 20 kwietnia komisja wybrała do realizacji następujące projekty:

  • BU FILM „Glorious Summer”
  • Kolektyw Kejos - „Epitafium Błazna”
  • Kolektyw Kobietostan - „Ofelie”

Ze względu na niezwykle wysoki poziom konkursu, komisja postanowiła także wyróżnić dodatkowo dwa projekty i potraktować je jako propozycje rezerwowe, w sytuacji, gdyby któraś z nagrodzonych produkcji nie mogła dojść do skutku ze względu na różne czynniki związane z trwającą w kraju epidemią. Wyróżnionymi projektami są:

  • Grupa MASH „romeo & juliet. $RAVEdefinition$”
  • Teatr Alatyr „Perykles, książę Tyru”

- O wyborze decydował przede wszystkim poziom artystyczny propozycji, sposób czytania Szekspira oraz pomysłowość i oryginalność - komentuje Katarzyna Knychalska, kuratorka SzekspirOFF 2020. - Zwycięskie projekty potwierdzają jednocześnie ogromną różnorodność tego, co dziś rozumiemy jako artystyczny off. Mamy więc: projekt społeczny (Kobietostan), eksperymentalny i taneczny (BU FILM), wywodzący się z idei teatru-zabawy, utrzymany w konwencji nowego cyrku (Kejos). A w dodatkowo wyróżnionych: lalkowy projekt z muzyczną energią (Grupa MASH) czy monodram szukający znaczenia tego, co dziś „szekspirowskie” (Teatr Alatyr) - wymienia.

W ramach konkursu produkcja zwycięskich projektów zostanie dofinansowana w maksymalnej kwocie 10 tys. zł brutto każdy, a następnie będą one miały swoją premierę podczas najbliższej edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

 

Royal Academy of Dramatic Art (Wielka Brytania) - „Juliusz Cesar”. Jedna z produkcji prezentowanych podczas SzekspirOFF podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku
Royal Academy of Dramatic Art (Wielka Brytania) - „Juliusz Cesar”. Jedna z produkcji prezentowanych podczas SzekspirOFF podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku
mat. prasowe

 

Trwa nabór na Konkurs SzekspirOFF

Trwa natomiast jeszcze nabór do Konkursu SzekspirOFF 2020 - na prezentację wydarzeń artystycznych w ramach 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Termin zgłoszeń mija 12 maja 2020 roku.

Celem tego konkursu jest wyłonienie i prezentacja w najciekawszych wydarzeń artystycznych opartych na twórczości Williama Szekspira lub nią inspirowanych. Konkurs otwarty jest na eksperyment i artystyczne poszukiwania, dopuszcza projekty wydarzeń przygotowane wg różnorodnych środków wyrazu artystycznego, takich jak: teatr dramatyczny (małe formy teatralne), monodram, teatr lalkowy, teatr tańca, pantomima, performance, kabaret czy teatr uliczny.

Do udziału w konkursie mogą zgłaszać się teatry i twórcy niezależni z Polski i z zagranicy, z wyłączeniem teatrów, które zgłosiły się do udziału w Konkursie o Złotego Yoricka oraz Laureatów Konkursu na wsparcie projektów artystycznych w ramach nurtu SzekspirOFF 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

Szczegóły dotyczące konkursu dostępne są na stronie Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.

 

Gdański Teatr Szekspirowski w czasie pandemii. Zwiedzanie i edukacja online

 

TV

Na Srebrnej posadzono mikrolas