• Start
  • Wiadomości
  • 21. Festiwal Szekspirowski. Najlepsze spektakle i najwybitniejsi twórcy z całego świata [PROGRAM]

21. Festiwal Szekspirowski. Najlepsze spektakle i najwybitniejsi twórcy z całego świata [PROGRAM]

Podczas 21. edycji wydarzenia będzie można zobaczyć w Gdańsku spektakle m.in. z Wielkiej Brytanii, Rosji, Chorwacji, Ukrainy, Hongkongu, Indii oraz Polski, a także wziąć udział w koncertach, warsztatach, spotkaniach z artystami, seminariach, pokazach teatru ulicznego, performance’ach i happeningach. Festiwal odbędzie się w dniach 28 lipca - 6 sierpnia. Bilety są już w sprzedaży.
06.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Teatr Pieśń Kozła otworzy 21 Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

Choć program tegorocznej, 21. edycji Festiwalu Szekspirowskiego, która odbędzie się w dniach 28 lipca - 6 sierpnia w Gdańsku, jest skromniejszy niż w ubiegłych latach, i tym razem nie zabraknie wielkich nazwisk i wybitnych szekspirowskich realizacji. Zobaczymy najciekawsze spektakle z Wielkiej Brytanii, Rosji, Chorwacji, Ukrainy, Hongkongu, Indii i oczywiście z Polski.

Do programu głównego nurtu trafiło sześć tytułów. Festiwal zainauguruje „Wyspa” Teatru Pieśń Kozła w reżyserii Grzegorza Brala, na podstawie „Burzy” Williama Szekspira. Spektakl ma formę 12. poematów muzyczno-tanecznych. Choreografii towarzyszyć będzie przejmująca polifonia wokalna w wykonaniu 19-osobowego zespołu.

- W naszej interpretacji „Burza” Williama Szekspira dzieje się w oszalałej wyobraźni starca Prospero, który, przykuty do swego więzienia, snuje marzenia i sny - mówią twórcy przedstawienia. - Człowiek zdradzony i oszukany żyje wyłącznie marzeniami, które sam stwarza. Wyobraźnia Prospero jest poetycka i magnetyczna. Kreuje on wszystkie postaci, które go otaczają, będąc każdą z nich i żadnej z nich nie widząc naprawdę. Wyobraźnia, jak mit, stwarza muzykę i taniec. Narracja starca jest nielogiczna, sugestywna i nie poddaje się zaszufladkowaniu. Prospero opowiada o przeżyciach, marzeniach, których nie można spełnić i świecie, który nie istnieje.

Spektakl na deskach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1) zobaczymy w piątek 28 lipca, o godz. 19. Bilety: 25-85 zł.


Tang Shu-wing Theatre Studio z Hongkongu pokaże spektakl Titus Andronicus 2.0

W następnych dniach zobaczyć będzie można m.in. „Makbeta” z Indii, ukraiński dramat muzyczny „Hamlet” i rosyjską „Miarkę za Miarkę”, okrzykniętą w Moskwie „wstrząsającym portretem współczesnej Rosji”.

Spektaklom nurtu głównego jak co roku towarzyszyć będą warsztaty, spotkania z twórcami, próby otwarte i seminaria czyli działania Letniej Akademii Szekspirowskiej. Bogaty będzie też tegoroczny nurt SzekspirOFF, który po raz drugi odbędzie się w formule konkursowej.

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku już po raz drugi otrzymał prestiżowe odznaczenie EFFE Label, w tym roku z dodatkowym tytułem Remarkable Festival (Nadzwyczajny Festiwal), przyznawany przez platformę kulturalną „Europe for Festivals, Festivals for Europe" – EFFE Label 2017-2018. Festiwal oceniało dziewięcioosobowe międzynarodowe jury, składające się z przedstawicieli świata sztuki; dyrektorów teatrów, festiwali, fundacji oraz uczelni wyższych. Tym samym Festiwal Szekspirowski ponownie znalazł się w gronie najlepszych festiwali z całego świata, zrzeszonych w ramach Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali, które wyróżniają się jakością artystyczną i wywierają znaczący wpływ na poziomie lokalnym, narodowym i międzynarodowym. Teraz powalczy o nagrodę specjalną: EFFE Award 2017, której laureatów poznamy we wrześniu br.

Nagroda EFFE Award: Gdański Festiwal Szekspirowski wśród najlepszych festiwali w Europie

Szekspir na ulicach Gdańska. Namaluj mural z Iwoną Zając na Festiwal Szekspirowski

Program 21. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku
28 lipca - 6 sierpnia 2017


NURT GŁÓWNY

Gdański Teatr Szekspirowski (ul. Bogusławskiego 1)

  • piątek 28 lipca, godz. 19 - „Wyspa” (na podstawie „Burzy”), reż. Grzegorz Bral, Teatr Pieśń Kozła, Polska, czas trwania: 1 h. Spektakl będzie prezentowany także podczas otwarcia konferencji ESRA 27 lipca 2017 r.
  • sobota 29 lipca, godz. 17.30 i 21 - „Titus Andronicus 2.0”, reż. Tang Shu-wing, Tang Shu-wing Theatre Studio, Hongkong, czas trwania: 1 h 40 min.
  • poniedziałek 31 lipca, godz. 19 i wtorek 1 sierpnia, godz. 18 - „Hamlet”, reż. Oliver Frljić, Zagreb Youth Theatre, Chorwacja, czas trwania: 1 h 30 min.
  • wtorek 1 sierpnia, godz. 13 i 16 - Wydarzenie specjalne: „Makbet lustro”, reż. Santanu Das, Kalyani Kalamandalam, Indie. Czas trwania: 1 h 15 min.
  • Środa 2 sierpnia, godz. 18 i 22 - „Hamlet, drama per musica”, reż. Rostyslav Derzhypilsky, kompozytorzy: Roman Grygoriv & Illia Razumeiko,Teatr Muzyczno-Dramatyczny w Iwano-Frankiwsku, Ukraina, czas trwania: 2 h.
  • piątek, 4 sierpnia, godz. 19 - „Miarka za miarkę”, reż. Declan Donnellan, Cheek by Jowl, Teatr Puszkina w Moskwie, Wielka Brytania/Rosja. Czas trwania: 1 h 50 min.


Ponadto:

  • SzekspirOFF: spektakle, koncerty, performanse w Teatrze w Oknie, na Dziedzińcu GTS i w przestrzeni miejskiej.
  • EDU: warsztaty, spotkania z twórcami, spektakl powarsztatowy - reż. Tanya Roberts (3-4.08, godz. 17, GAK Orunia).
  • Zakochani w Szekspirze: instalacje i działania performatywno-promocyjne w mieście pod wodzą Teatru Korkoro.


Więcej informacji na temat festiwalu oraz konkursów znaleźć można na stronie teatrszekspirowski.pl.

TV

MEVO od kulis i życzenia. Rower metropolitalny ma już rok