• Start
  • Wiadomości
  • Festiwal Solidarity of Arts - ukraińskie interwencje artystyczne w przestrzeni miasta

Festiwal Solidarity of Arts - ukraińskie interwencje artystyczne w przestrzeni miasta

Festiwal Solidarity of Arts, który jest częścią Gdańskiego Święta Wolności, miał w tym roku odmienną niż zwykle formułę. Niedzielne (28 sierpnia) wydarzenia festiwalowe trwały dwie godziny, rozgrywając się równolegle w czterech przestrzeniach publicznych gdańskiego Śródmieścia i pod niebiesko żółtą - flagą.
28.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
młoda dziewczyna odwrócona plecami rysuje na dużej białej ścianie, na której już są rysunki, różnorodne, zawierające elementy flagi ukraińskiej
Festiwal Solidarity of Arts w 2022 roku odbył się w ostatnią niedzielę wakacji, 28 sierpnia, nz. interwencja artystyczna na Placu Kobzdeja - co czujesz w obliczu wojny?
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Solidarity of Arts (i z Ukrainą)

Organizatorzy festiwalu Solidarity of Arts, odbywającego się w przededniu Gdańskiego Święta Wolności oddali w tym roku głos i przestrzeń ukraińskim artystkom, które znalazły tymczasowe schronienie w Gdańsku i - jak zapowiadano: “Podzielą się sztuką, symbolicznie dodadzą siły swoim braciom i siostrom, a nam nie pozwolą przywyknąć do wojny i zobojętnieć”.

 

Dalszy ciąg artykułu pod Kalendarzem Wydarzeń

Skwer Heweliusza - witraż i śpiew

Pod hasłem “Krucha sztuka” kijowianka Iryna Kabanowa zaprosiła uczestników na warsztaty malowania na szkle farbami witrażowymi. Sama artystka pracuje w tej technice od dziesięciu lat, dzieliła się z uczestnikami swoim doświadczeniem.

Druga “Krucha sztuka” obecna tego dnia przy skwerze to śpiew solo w wykonaniu Hanny Tiekuczewej (przyjechała z miasta Antracyt w obwodzie ługańskim). Ta piosenkarka i kompozytorka pracowała w wielu zespołach i chórach, współpracowała z Filharmonią Ługańską. W Gdańsku, w którym mieszka od pięciu lat. Jej rockowy zespół HANNA występował m.in. u boku już polskich gwiazd - Illusion i Dawida Kwiatkowskiego. 

W ramach Solidarity of Arts wystąpiła z towarzyszeniem gitary.

Czytaj także: Gdańskie Święto Wolności 2022. Ponad 20 wydarzeń od 26 sierpnia do 1 września

kobieta w haftowanym ukraińskim stroju, dość młoda, z gitarą przewieszoną przez szyję śpiewa do mikrofonu
Hanna Tiekuczewa śpiewała pod Ratuszem Staromiejskim
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Ratusz Staromiejski - zdjęcia, dusza i rękodzieło

Na trawniku w pobliżu ratusza, w ramach wystawy “Ya taka odważna” stanęło 12 portretów Ukrainek. Fotografiom towarzyszyły opowieści bohaterek - kobiet, które zmuszone były uciekać z rodzinnych stron do Polski, ratując swoje dzieci i siebie. 

Autor projektu jest zbiorowy, to Wszechukraińska Organizacja Społeczna YA TAKA. Fotografie wykonała Maria Kuraszkina z Kijowa.

 

Tuż obok wystawy do poznawania ukraińskiej duszy zaprosiła Maria Demenko - aktorka z Odessy recytowała wiersze i śpiewała ukraińskie pieśni ludowe, wzruszając swym występem ukraińską część publiczności.

Teren zielony przy ratuszu był także miejscem ekspozycji rękodzieła: ceramiki, tekstyliów, wyrobów z drewna, dywanów i plecionych detali wyprodukowanych przez ukraińskich twórców zrzeszonych w Studio Lito.Lito Store. Studio założone przez Eugenię Nieczajewą i Danę Jakymczuk reprezentuje obecnie Fundacja Sawczenko, która powstała w lutym 2021 roku w Gdańsku. Artystki w czerwcu br. wróciły na Ukrainę.

plansze ze zdjęciami młodych kobiet ustawione na sztalugach stojących na trawniku, przygląda się im mężczyzna starszy, z aparatem fotograficznym powieszonym na szyi
Wystawa “Ya taka odważna”
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Plac im. Dariusza Kobzdeja - co czujesz w obliczu wojny?

Dwie ukraińskie artystki zaprosiły przechodniów do wspólnego malowania tego, co czują w obliczu wojny. Tetiana Kolesnikowa z Zaporoża uczyła sztuk pięknych w szkole artystycznej dla dzieci, jako twórczynię zajmuje ją grafika abstrakcyjna. Kiedy przybyła do Polski, Z stworzyła serię czterech prac pt. „Konsekwencje wojny”.

Polina Kolesnikowa jest studentką Akademii Sztuk Pięknych w Charkowie, jej plan na życie to zostanie ilustrowanie książek. Młodzi i starsi mogli oddać swe uczucia wobec obecnej sytuacji na Ukrainie na białej pionowej ścianie ustawionej na potrzebę projektu. 

Czytaj także: Z Pawlogradu do Gdańska - grupa ukraińskich dzieci wypoczywa u nas na koloniach. ZDJĘCIA i WIDEO

kobiety w długich czerwonych spódnicach i czarnych bluzkach - kilkanaście, plus 2 mężczyzn w czarnych koszulach i spodniach śpiewają
Chór Yyrij zaśpiewał na stopniach Dworu Artusa
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Dwór Artusa - taniec i chór

Alians artystyczny chórzystów i choreografki pod Dworem Artusa zwracał uwagę przeciągających licznie Długim Targiem przechodniów.

Choreografka Iryna Sztonda w swojej ojczyźnie organizowała i prowadziła festiwale i konkursy, w Odeskim Regionalnym Centrum Kultury Ukraińskiej zajmowała się folklorem i etnografią regionu. Publiczność pod Dworem Artusa zaprosiła do nauki choreografii do pieśni wykonanych przez Chór Vyrij Gdańskiego Archipelagu Kultury, który od 2019 roku skupia artystów ukraińskich mieszkających w Gdańsku.

starsza pani w czarnej haftowaniej bluzce, za nią kilkoro nastolatków uczących się tańczyć
Choreografka Iryna Sztonda zaprosiła do spontanicznej nauki tańca
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

TV

Video Player is loading.
Reklama
Aktualny czas 0:00
Czas trwania -:-
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas -:-
1x
    Garnizon Gdańsk uświetnił 3 Maja