• Start
  • Wiadomości
  • Festiwal Solidarity of Arts - ukraińskie interwencje artystyczne w przestrzeni miasta

Festiwal Solidarity of Arts - ukraińskie interwencje artystyczne w przestrzeni miasta

Festiwal Solidarity of Arts, który jest częścią Gdańskiego Święta Wolności, miał w tym roku odmienną niż zwykle formułę. Niedzielne (28 sierpnia) wydarzenia festiwalowe trwały dwie godziny, rozgrywając się równolegle w czterech przestrzeniach publicznych gdańskiego Śródmieścia i pod niebiesko żółtą - flagą.
28.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Festiwal Solidarity of Arts w 2022 roku odbył się w ostatnią niedzielę wakacji, 28 sierpnia, nz. interwencja artystyczna na Placu Kobzdeja - co czujesz w obliczu wojny?
Festiwal Solidarity of Arts w 2022 roku odbył się w ostatnią niedzielę wakacji, 28 sierpnia, nz. interwencja artystyczna na Placu Kobzdeja - co czujesz w obliczu wojny?
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Solidarity of Arts (i z Ukrainą)

Organizatorzy festiwalu Solidarity of Arts, odbywającego się w przededniu Gdańskiego Święta Wolności oddali w tym roku głos i przestrzeń ukraińskim artystkom, które znalazły tymczasowe schronienie w Gdańsku i - jak zapowiadano: “Podzielą się sztuką, symbolicznie dodadzą siły swoim braciom i siostrom, a nam nie pozwolą przywyknąć do wojny i zobojętnieć”.

 

Skwer Heweliusza - witraż i śpiew

Pod hasłem “Krucha sztuka” kijowianka Iryna Kabanowa zaprosiła uczestników na warsztaty malowania na szkle farbami witrażowymi. Sama artystka pracuje w tej technice od dziesięciu lat, dzieliła się z uczestnikami swoim doświadczeniem.

Druga “Krucha sztuka” obecna tego dnia przy skwerze to śpiew solo w wykonaniu Hanny Tiekuczewej (przyjechała z miasta Antracyt w obwodzie ługańskim). Ta piosenkarka i kompozytorka pracowała w wielu zespołach i chórach, współpracowała z Filharmonią Ługańską. W Gdańsku, w którym mieszka od pięciu lat. Jej rockowy zespół HANNA występował m.in. u boku już polskich gwiazd - Illusion i Dawida Kwiatkowskiego. 

W ramach Solidarity of Arts wystąpiła z towarzyszeniem gitary.

Gdańskie Święto Wolności 2022. Ponad 20 wydarzeń od 26 sierpnia do 1 września

Hanna Tiekuczewa śpiewała pod Ratuszem Staromiejskim
Hanna Tiekuczewa śpiewała pod Ratuszem Staromiejskim
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Ratusz Staromiejski - zdjęcia, dusza i rękodzieło

Na trawniku w pobliżu ratusza, w ramach wystawy “Ya taka odważna” stanęło 12 portretów Ukrainek. Fotografiom towarzyszyły opowieści bohaterek - kobiet, które zmuszone były uciekać z rodzinnych stron do Polski, ratując swoje dzieci i siebie. 

Autor projektu jest zbiorowy, to Wszechukraińska Organizacja Społeczna YA TAKA. Fotografie wykonała Maria Kuraszkina z Kijowa.

 

Tuż obok wystawy do poznawania ukraińskiej duszy zaprosiła Maria Demenko - aktorka z Odessy recytowała wiersze i śpiewała ukraińskie pieśni ludowe, wzruszając swym występem ukraińską część publiczności.

Teren zielony przy ratuszu był także miejscem ekspozycji rękodzieła: ceramiki, tekstyliów, wyrobów z drewna, dywanów i plecionych detali wyprodukowanych przez ukraińskich twórców zrzeszonych w Studio Lito.Lito Store. Studio założone przez Eugenię Nieczajewą i Danę Jakymczuk reprezentuje obecnie Fundacja Sawczenko, która powstała w lutym 2021 roku w Gdańsku. Artystki w czerwcu br. wróciły na Ukrainę.

Wystawa “Ya taka odważna”
Wystawa “Ya taka odważna”
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Plac im. Dariusza Kobzdeja - co czujesz w obliczu wojny?

Dwie ukraińskie artystki zaprosiły przechodniów do wspólnego malowania tego, co czują w obliczu wojny. Tetiana Kolesnikowa z Zaporoża uczyła sztuk pięknych w szkole artystycznej dla dzieci, jako twórczynię zajmuje ją grafika abstrakcyjna. Kiedy przybyła do Polski, Z stworzyła serię czterech prac pt. „Konsekwencje wojny”.

Polina Kolesnikowa jest studentką Akademii Sztuk Pięknych w Charkowie, jej plan na życie to zostanie ilustrowanie książek. Młodzi i starsi mogli oddać swe uczucia wobec obecnej sytuacji na Ukrainie na białej pionowej ścianie ustawionej na potrzebę projektu. 

Z Pawlogradu do Gdańska - grupa ukraińskich dzieci wypoczywa u nas na koloniach. ZDJĘCIA i WIDEO

Chór Yyrij zaśpiewał na stopniach Dworu Artusa
Chór Vyrij Gdańskiego Archipelagu Kultury zaśpiewał na stopniach Dworu Artusa
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Dwór Artusa - taniec i chór

Alians artystyczny chórzystów i choreografki pod Dworem Artusa zwracał uwagę przeciągających licznie Długim Targiem przechodniów.

Choreografka Iryna Sztonda w swojej ojczyźnie organizowała i prowadziła festiwale i konkursy, w Odeskim Regionalnym Centrum Kultury Ukraińskiej zajmowała się folklorem i etnografią regionu. Publiczność pod Dworem Artusa zaprosiła do nauki choreografii do pieśni wykonanych przez Chór Vyrij Gdańskiego Archipelagu Kultury, który od 2019 roku skupia artystów ukraińskich mieszkających w Gdańsku.

Choreografka Iryna Sztonda zaprosiła do spontanicznej nauki tańca
Choreografka Iryna Sztonda zaprosiła do spontanicznej nauki tańca
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl
 

TV

Każdy może pomóc