Październik - cały dla seniorów
Październik to miesiąc, w którym, zgodnie z kilkuletnią już tradycją, organizowane są Gdańskie Dni Seniora. Ma to związek z przypadającym 1 października Międzynarodowym Dniem Osób Starszych. Przez cały miesiąc odbywają się różne wydarzenia, w tym zajęcia i warsztaty kulturalne, artystyczne i sportowe. Jednak największym wydarzeniem, w którym uczestniczy co roku kilka tysięcy osób, jest właśnie Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów.
Zdrowie najważniejsze - chętni na badania
W tym roku bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się wszelkiego rodzaju badania profilaktyczne. Bezpłatnie można było m.in. sprawdzić masę swojego ciała, wykonać podstawowe badania wzroku, zbadać gęstość kości czy zmierzyć ciśnienie. Niemal do każdego stoiska medycznego ustawiały się długie kolejki chętnych.
- Przy naszym stoisku można wykonać, za pomocą specjalnej aparatury, analizę składu ciała. Mierzy zawartość tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej. Można zobaczyć swoją masę ciała, sprawdzić wiek biologiczny. Pomiar trwa około 20 sekund. Wystarczy stanąć na naszym urządzeniu. Jest duże zainteresowanie tym badaniem. Pozytywnie nas to zaskoczyło - przyznała Karolina Bieniak, studentka dietetyki na WSB Merito.
Wysoka frekwencja na spotkaniu seniorów z Moniką Chabior
Podczas Festiwalu można było też porozmawiać i skonsultować się ze specjalistami od seksualności.
- Seniorzy są aktywni seksualnie. My mówimy o tym, co robić, by to współżycie mogło być satysfakcjonujące i bezpieczne. Rozmawiamy też o samobadaniu. Mamy na stoisku m.in. modele anatomiczne kobiecych piersi, pokazujemy, w jaki sposób prawidłowo je badać. Przychodzi do nas bowiem dużo kobiet 60 + i 70+, które mówią, że nigdy nie badały swoich piersi - podkreślała Roksana Galewska - Wajlonis, psychoterapeutka i seksuolożka z Centrum Seksuologii.
„Złota rączka” poszukiwana
Sporym zainteresowaniem cieszyło się także stoisko Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej. Tutaj starsi mieszkańcy mogli dowiedzieć się m.in. na czym polega projekt „Złota rączka dla seniora”.
- To program, który dotyczy naprawy drobnych usterek w domach seniorów. Usługa naprawy jest darmowa, a jeżeli trzeba zakupić w związku z tym jakieś urządzenie, część wymienną w kwocie do 80 złotych, senior nie musi za to płacić. Opłaty obowiązują powyżej 80 złotych - zaznacza Aneta Politowska z GSS.
“Złota rączka dla seniora” - fachowa pomoc w usuwaniu domowych usterek niezmiennie potrzebna
Spółdzielnia realizuje też projekt „Meble od serca”. W sytuacji, gdy ktoś posiada zbędne meble, których chce się pozbyć, może to zgłosić właśnie do tej spółdzielni. Meble odbierze wyznaczony do tego koordynator. Następnie naprawi je - w razie potrzeby, i przekaże potrzebującym, np. pogorzelcom.
- Prowadzimy też Klub Integracji Społecznej, który zajmuje się aktywizacją zawodową osób wykluczonych. To projekt dedykowany osobom od wielu lat bezrobotnym, ale też schorowanym, które nie radzą sobie na rynku pracy - informuje Anna Rynkowska z GSS. - Oferujemy też usługi opiekuńcze i asystenckie dla osób potrzebujących.
Oferty pracy m.in. z popularnego dyskontu
Na Festiwalu Pracy i Aktywności Seniorów pojawiło się kilkudziesięciu pracodawców, którzy dostrzegają potencjał pracowników w starszym wieku. Wśród nich byli przedstawiciele sieci sklepów Lidl.
- Jesteśmy otwarci na seniorów. U nas pracuje wiele osób, które są już na emeryturze. Kwestią do uzgodnienia jest tak naprawdę jedynie wymiar etatu. Mamy świadomość, że osoby 50+ czy 60+ nie mogą już wykonywać pewnych czynności, które wykonują młodsi. Mogą natomiast wykonywać prace porządkowe, prace na kasie czy wykładać lżejszy towar. Takie oferty pracy są u nas. Oferujemy również zatrudnionym pełen pakiet benefitów, w tym prywatną opiekę medyczną - wylicza Paweł Batóg, ekspert ds. rekrutacji i marki pracodawcy w Lidlu.
W tym roku, wśród seniorów, pracowników poszukiwali także m.in.: Copernicus Podmiot Leczniczy, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Lotos Kolej, Poczta Polska, Atlanta Poland czy Auchan Polska.
Pracodawcy rekrutują na różne stanowiska. Pojawiły się więc oferty zatrudnienia w zawodach m.in. takich jak: pracownik ochrony, kasjer, sprzedawca, elektryk, mechanik, ślusarz, konsultant infolinii, pracownik restauracji, pomoc kuchenna, pracownik sprzątający i konserwator. Na targach zorganizowano tzw. Aleję Rekrutacji, w której każdy mógł spotkać się z doradcami i ekspertami rynku pracy, a ci pomagali seniorom m.in. w sporządzeniu skutecznego CV czy przygotowaniu do rozmowy rekrutacyjnej.
Cebulki tulipanów, krokusów i frezji trafiły do mieszkańców
Moda dla seniorek i seniorów
W halach Amberexpo zorganizowano też profesjonalne pokazy mody senioralnej, zabiegi pielęgnacyjne i kosmetyczne. Na miejscu, pod okiem ekspertów, chętni mogli przejść spektakularną metamorfozę uwzględniającą m.in. pełny makijaż oraz opiekę fryzjerską.
Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia
Festiwal zorganizował Gdański Urząd Pracy
Głównym organizatorem wydarzenia był Gdański Urząd Pracy, we współpracy z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego i Międzynarodowymi Targami Gdańskimi.
- Mamy dzisiaj 200 wystawców. Mamy kilka Stref, w tym Strefę Pracy, w której wystawiło się 40 pracodawców z różnymi ofertami pracy. Przygotowali ponad 600 ofert dla seniorów, zarówno na pełnym etacie, jak i na pół czy nawet ćwierć etatu. Osobiście promuję wśród seniorów pracę na pół etatu. Dlatego, że w ten sposób można dorobić do emerytury, ale poświęcić też czas na codzienne życie i częściowo na życie zawodowe - żeby zachować pewien balans - zaznaczał Roland Budnik, dyrektor Gdańskiego Urzędu Pracy. - Poza tym promujemy wszelkie możliwe formy aktywności. Chodzi o to, by po przejściu na emeryturę ludzie nie przestali być aktywni. By robili to co lubią, co sprawia im przyjemność, ale też to, na co wcześniej nie mieli czasu. Oferta aktywnego spędzania czasu jest bardzo bogata na tych targach - dodał.
W opinii dyrektora Budnika, frekwencja odwiedzających to wydarzenie była w tym roku dużo wyższa w porównaniu z rokiem ubiegłym.
- Ale, oczywiście, mamy niedosyt. Mam nadzieję, że w przyszłym roku zainteresowanie tym Festiwalem będzie jeszcze większe - nie ukrywał.