- Liczba zakażeń COVID-19 w Polsce i w Czechach, gdzie mieszkają kuratorzy oraz kilka zaproszonych artystek stale rośnie. Każdego roku festiwal przyciąga kilkutysięczną publiczność, a spora część jego programu tworzona jest przez zagranicznych artystów i artystki oraz uzależniona od ich obecności w Gdańsku. W dzisiejszych warunkach organizacja wydarzenia w jego normalnym kształcie nie jest możliwa - przekonują organizatorzy.
- Priorytetowe jest dla nas bezpieczeństwo publiczności i twórców – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej. - Przy gwałtownie rosnących liczbach zakażeń COVID-19 i wobec ograniczeń wprowadzonych w żółtych i czerwonych strefach, jako odpowiedzialni organizatorzy podejmujemy trudną i w naszym poczuciu słuszną decyzję o odwołaniu tegorocznych NARRACJI. Organizacja festiwalu w zaplanowanej formule i przy specyfice prac artystycznych jest w tych warunkach niemożliwa.
Kuratorzy - Piotr Sikora i Karina Kottova - zgłosili swój koncept, hasło przewodnie i artystów już rok temu, podczas naboru na 11 edycję festiwalu. Ze względu na specyfikę i czasochłonność realizacji zaproponowana przez nich koncepcja pt. “Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny”, zaakceptowana w 2019 r., miała być zrealizowana w 2020 roku. Dziś, ze względu na pandemię, nie jest to możliwe.
- Program NARRACJI, które są jednym z flagowych wydarzeń Instytutu Kultury Miejskiej i współorganizującej je Gdańskiej Galerii Miejskiej, w głównej mierze zależy od artystów i artystek przygotowujących projekty i instalacje – tłumaczy Piotr Stasiowski, dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej. - Polska i Czechy, a także inne kraje, skąd również pochodzą zaproszeni przez kuratorów twórcy, borykają się z coraz wyższymi wskaźnikami zachorowań. Podróże zagraniczne nie są obecnie zalecane, a obostrzenia z nimi związane i obowiązek kwarantanny mogą zmienić się w każdej chwili.
To, czy i jak, w zmieniającą się rzeczywistość wpisze się optymistyczna koncepcja kuratorska “Gdańsk 2080. Kongres Futurologiczny” i prace związanych z tematem artystów, sprawdzimy na NARRACJACH we Wrzeszczu Dolnym dopiero za rok - w listopadzie 2021 roku.
- W koncepcji kuratorskiej proponowaliśmy wycieczkę w rok 2080 z przekonaniem, że możemy malować przyszłość w jasnych barwach – mówią Piotr Sikora i Karina Kottová, kuratorzy 12. edycji NARRACJI. - Decyzja o przełożeniu festiwalu jest dla nas trudna, a zarazem postrzegamy ją jako konieczność: bezpieczeństwo jest najważniejsze. Zwłaszcza jeśli chcemy, aby spekulatywne głosy artystów wybrzmiały jak najlepiej, trafiając przy tym do szerokiej publiczności. Obecną sytuację traktujemy jako sprawdzian dla naszych optymistycznych wizji. Zapraszamy więc za rok, nie tracąc nadziei, że spotkamy się na NARRACJACH.
Do Gdańska z okazji 12. edycji festiwalu NARRACJE, kuratorzy zaprosili do Gdańska artystów czeskich i polskich, takich jak:
Mark Fridvalszki (HU), Barbora Kleinhamplová (CZ), Kateřina Konvaliová (CZ), Magda Lazar (PLR), Michalina Bigaj (PL), Cecylia Malik (PL), Kateřina Olivová (CZ), The Melancholy of Marissa Cooper: Zuzanna Žabková i Nika Timkova (SK), Centrum Centrum: Łukasz Jastrubczak i Małgorzata Mazur (PL), Tauator Maciej (PL), Potencja: Karolina Jabłońska, Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek (PL), Egill Sæbjörnsson (ISL), Lucia Sceranková (SK) we współpracy z Veronicą Strang (UK), Julita Wójcik (PL), Iza Tarasewicz (PL).
Narracje na Przeróbce w 2022 roku
Z powodu przeniesienia aktualnej, 12. edycji, na rok 2021, kolejna odsłona festiwalu również ulegnie odpowiedniemu przesunięciu i odbędzie się w listopadzie 2022 roku. Konkurs na składanie propozycji koncepcji kuratorskich 13. edycji NARRACJI zostaje przedłużony do 30 listopada bieżącego roku. 13. Festiwal odbędzie się na gdańskiej Przeróbce.