„Mozartiana” 2023. Koncerty w parku Oliwskim i archikatedrze, klasyczne i jazzowe. Do piątku

Międzynarodowy Festiwal Mozartowski „Mozartiana”, najbardziej stylowe święto muzyki Mozarta, potrwa w Gdańsku od niedzieli 20 do piątku 25 sierpnia 2023 r. Usłyszymy muzykę genialnego salzburczyka w wielu odsłonach: kameralnej, operowej (“Łaskawość Tytusa” wykonają wybitni soliści światowych scen) i jazzowej, nie zapominając o odbiorcach najmłodszych. Koncerty odbędą się w bajkowej scenerii parku Oliwskiego i w Dworze Artusa, a finałowa Wielka Msza c-moll wybrzmi w archikatedrze oliwskiej.
19.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Siedem kobiet stoi pod zielonym parkanem, są ubrane w identyczne suknie z epoki Mozarta i białe wysokie peruki-koki. Trzymają w dłoniach parasolki chroniące przed słońcem
Czekamy na najbardziej stylowe święto muzyki Mozarta! XXVIII Międzynarodowy Festiwal Mozartowski „Mozartiana” odbędzie się w Gdańsku od 20 do 25 sierpnia 2023 r.
fot. Piotr Wittman/ www.gdansk.pl

Międzynarodowy Festiwal Mozartowski „Mozartiana” - co to jest?

Festiwal “Mozartiana” jest jedynym międzynarodowym wydarzeniem w Polsce, które prezentuje twórczość Mozarta w tak oryginalny sposób – w plenerze i we wnętrzach z czasów wiedeńskiego klasyka, proponując słuchaczom zarówno wielkie formy instrumentalno-wokalne czy unikatowe inscenizacje oper pod gołym niebem, ale także koncerty kameralne oraz współczesne i jazzowe opracowania twórczości Mozarta. 

Bogaty program wydarzenia sprawia, że z każdym rokiem Festiwal przyciąga coraz więcej wielbicieli - zarówno mieszkańców Gdańska, jak i gości odwiedzających Trójmiasto. Organizatorem wydarzenia od 17 lat jest Polski Chór Kameralny, świętujący w tym roku jubileusz 45-lecia, zaś inicjatorem - dyrygent Jan Łukaszewski, dyrektor chóru.

Znakomity koncert z okazji jubileuszu. Polski Chór Kameralny świętuje swoje 45-lecie

Koncertów wysłuchamy w bajkowej scenerii Parku Oliwskiego i w Dworze Artusa, a finałowej Wielkiej Mszy c-moll - w archikatedrze oliwskiej.

Kwintet smyczkowy podczas koncertu, pięć osób gra z nut rozstawionych na pulpitach, grają na różnych instrumentach smyczkowych: skrzypce, altówka
Większość koncertów odbywa się w plenerze - w parku Oliwskim, ale kilka zawsze w Dworze Artusa. One również dostarczają niezwykłych wrażeń, nie tylko muzycznych
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Mozartiana 2023 - co w programie?

Pierwsze trzy dni festiwalu: 20, 21 i 22 sierpnia, słuchacze spędzą w Dworze Artusa, gdzie zaplanowano koncerty kameralne. Uczestnicy spotkają się z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem i Riverbero Quartet, Chopin University Accordion Trio oraz Glass Duo. 

Na koncercie inauguracyjnym w środę, 23 sierpnia zagra Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, a wieczorem Mozart zabrzmi w brawurowym wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod batutą ppłka. Marcina Ślązaka.

W czwartek, 24 sierpnia - wyjątkowa inscenizacja w Parku Oliwskim – opera “Łaskawość Tytusa” w reżyserii i ze scenografią Leszka Mądzika w wykonaniu wybitnych solistów światowych scen. 

Wystąpią: Aleksander Kunach, Valentina Coladonato, Maria Laura Martorana, Wolfinger, Gabriela Celińska-Mysław, Maciej Falkiewicz oraz Zbigniew Szymczyk w roli narratora. Zagra Polska Filharmonia Bałtycka pod batutą Massimiliana Caldiego. W nocną podróż po jazzowych aranżacjach tematów Mozarta zabierze słuchaczy Tomasz Chyła Quintet. 

25 sierpnia rozpocznie się przedstawieniem dla najmłodszych – Mozart dla dzieci, a wieczorem zapraszamy na dwa koncerty: symfoniczny z udziałem Lwowskiej Filharmonii Narodowej oraz Mozart w jazzowych barwach w wykonaniu Janusza Strobla z zespołem.

Na zakończenie festiwalu zaplanowano uroczysty koncert finałowy. W tym roku w sobotę, 25 sierpnia mury Archikatedry Oliwskiej wypełnią się dźwiękami Wielkiej Mszy c-moll KV 427 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Kompozycje wykonają  niezrównani soliści: Lucy Crowe i Valentina Coladonato – soprany, Aleksander Kunach – tenor, Leszek Skrla – bas, organizator festiwalu - Polski Chór Kameralny oraz orkiestra Akademie für Alte Musik Berlin. Całość pod batutą dyrektora i pomysłodawcy gdańskich Mozartianów - Jana Łukaszewskiego.

Licznie zebrani ludzie siedzą zasłuchani na leżakach, wokół zieleń, klomby i trawniki
"Mozartiana" odbywa się w Gdańsku od 2006 r. I od pierwszych edycji gromadzi tłumy słuchaczy
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Szczegółowy program koncertów można znaleźć na oficjalnej stronie Festiwalu: www.mozartiana.pl.

Kim był Wolfgang Amadeusz Mozart?

Genialny artysta, na którego cześć odbywa się festiwal Mozartiana, jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych w historii muzyki, urodził się w Salzburgu, tworzył i zmarł w Wiedniu (1756-1791). Wraz z Beethovenem i Haydnem zalicza się go do tzw. trójki "klasyków wiedeńskich". 

Był siódmym dzieckiem niemieckiego kompozytora Leopolda Mozarta i - jak powiedzilibyśmy dzisiaj - dziecięcą gwiazdą. Gry na klawesynie uczył się od piątego roku życia i już wkrótce, z o pięć lat starszą siostrą, stworzył duet. Ojciec utalentowanych dzieci woził je po całej Europie, a Mozart jako sześciolatek zachwycał grą królów Francji i Wielkiej Brytanii i samego papieża, który nagrodził młodzieńca Orderem Złotej Ostrogi. 

Zdjęcie wykonane w parku, na ławeczkach wokół fontanny, pod parasolami, bo pada deszcz, siedzą zasłuchani ludzie
I nawet jeśli pada, wierna festiwalowa publiczność nie rezygnuje ze słuchania muzyki. Tak było podczas inauguracji Mozartiany w parku Oliwskim w 2021 roku
fot. Piotr Wittman/ www.gdansk.pl

Już jako dorosły mężczyzna komponował, koncertował i zachwycał stylem muzyki, która cechuje się lekkością, skrzy dowcipem. Zany był z ekstrawagancji. Ożenił się ze śpiewaczką Konstancją Weber, lecz z szóstki jego dzieci przeżyła tylko dwójka, a ród zanikł w XIX-wieku.

Zmarł w wieku 35 lat, na (prawdopodobnie) gorączkę reumatyczną.

Pozostawił po sobie ogromną spuściznę muzyczną - komponował opery (ponad 20) m.in. najwybitniejsze "Wesele Figara", "Don Giovanni" i "Così fan tutte", muzykę sakralną (19 mszy), ponad 50 symfonii, kilkadziesiąt koncertów fortepianowych, skrzypcowych, fletowych i na inne instrumenty solowe z towarzyszeniem orkiestry, utwory kameralne i solowe. Pisał też muzykę rozrywkową (tańce, divertimenta, serenady).

Siwy dojrzały mężczyzna stoi na scenie i mówi do mikrofonu, który trzyma w ręce. Ubrany jest w ciemny garnitur, białą koszulę i czerwony krawat
Ojcem duchowym festiwalu "Mozartiana" - jego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym, jest Jan Łukaszewski, dyrygent, pedagog oraz organizator życia muzycznego, dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Przeżyjmy to jeszcze raz: Polski Chór Kameralny z „Mesjaszem” na Actus Humanus [WYWIAD z J. Łukaszewskim]

Kim jest Jan Łukaszewski?

Jan Łukaszewski to wybitny polski dyrygent, pedagog oraz organizator życia muzycznego. Od 1983 roku pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego światowej sławy zespołu – Polskiego Chóru Kameralnego Schola Cantorum Gedanensis, z którym dokonał blisko 700 prawykonań i nagrał niemal 90 płyt. Wydawnictwa z udziałem Jana Łukaszewskiego były 22 razy nominowane do nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk i pięciokrotnie zdobyły statuetkę Fryderyka.

Od 2006 roku w gdańskim Parku Oliwskim i tamtejszej katedrze odbywa się Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana, którego Jan Łukaszewski jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym. W 2009 roku otrzymał nagrodę Splendor Gedanensis za wykreowanie marki festiwalu Mozartiana.

Jako pierwszy dyrygent dokonał nagrania kompletu utworów Krzysztofa Pendereckiego na chór a cappella, za które w 2010 i w 2014 roku otrzymał nagrodę Orphee D’or przyznaną przez Academie du Disque Lyrique.

Dyrygował kilkoma tysiącami koncertów w Polsce, a także w niemal we wszystkich krajach Europy, USA, Kanadzie, Chinach i Japonii. Jest jurorem, a jednocześnie dyrygentem prawykonań utworów chóralnych nagrodzonych w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Musica Sacra Nova.

TV

Wieczór dla tramwaju widmo