• Start
  • Wiadomości
  • Festiwal Literatury dla Dzieci 2020 „Halo, Tu Ziemia!” online od 13 do 17 października

Festiwal Literatury dla Dzieci 2020 „Halo, Tu Ziemia!” online od 13 do 17 października

Od wtorku, 13 października, do soboty, 17 października, w Instytucie Kultury Miejskiej trwać będzie Festiwal Literatury dla Dzieci pod hasłem „Halo, Tu Ziemia!”. W programie m.in. spotkanie z niezwykłym podróżnikiem Aleksandrem Dobą, muzykiem Olem Walickim i Wojciechem Widłakiem - twórcą Pana Kuleczki. Wydarzenie będzie transmitowane online, dostęp do wszystkich spotkań jest bezpłatny.
13.10.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Festiwal Literatury dla Dzieci jest uwielbiany przez dzieci i rodziców, przyciąga bogatym programem i rozwija kreatywność i chęć do czytania. W tym roku w Gdańsku odbędzie się już 6. edycja tego wydarzenia
Festiwal Literatury dla Dzieci jest uwielbiany przez dzieci i rodziców, przyciąga bogatym programem i rozwija kreatywność i chęć do czytania. W tym roku w Gdańsku odbędzie się już 6. edycja tego wydarzenia
fot. Bartosz Bańka

 

 

- Każdego roku szykujemy dla uczestników festiwalu program pełen literackich wrażeń: ciekawych spotkań, twórczych warsztatów i literackich atrakcji. Przeżycia niepowtarzalne i zapadające w pamięć oraz pokłady kreatywności to nasza wizytówka - zaprasza Łukasz Dębski z Fundacji Burza Mózgów, która wspólnie z Instytutem Kultury Miejskiej organizuje Festiwal Literatury dla Dzieci 2020 „Halo, Tu Ziemia!” .

Festiwal rozpoczyna się we worek, 13 października, i potrwa do soboty, 17 października. W programie spotkania z ciekawymi ludźmi - pisarzami, muzykami, podróżnikami, oraz warsztaty. Wydarzenie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej przy zachowaniu reżimu sanitarnego i z ograniczoną liczbą uczestników (rejestracja została zakończona) - pozostałych organizatorzy serdecznie zapraszają do oglądania transmisji online na stronie: live.evenea.com.

- To trudny dla wszystkich organizatorów wydarzeń kulturalnych rok. Ale podobnie jak inni, my również nie poddajemy się, i razem z Instytutem Kultury Miejskiej tegoroczną, szóstą edycję Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku organizujemy w formie hybrydowej, a więc stacjonarnie i online - tłumaczy Łukasz Dębski.

 

Program Festiwalu Literatury dla Dzieci 2020, „Halo, Tu Ziemia!”. Gdańsk, 13-17 października 2020:

Wtorek, 13 października - Inauguracja Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku

- godzina 18:00 - Dzikie melodie - Olo Walicki gra Dana Browna. Spotkanie z artystą wokół książki „Symfonia zwierząt”.

W naturze nigdy nie jest cicho! Zwierzęta porozumiewają się między sobą, wydając przy tym przeróżne dźwięki. Czy dałoby się je przełożyć na głos instrumentów? Dan Brown, znany dotychczas przede wszystkim jako autor książek dla dorosłych (Kod da Vinci, Inferno) udowodnił, że jest to możliwe. Jego najnowsza propozycja dla dzieci, Symfonia zwierząt, to zbiór wierszyków, którym towarzyszą niezwykłe, skomponowane przez pisarza(!) melodie. Na inauguracji tegorocznego Festiwalu głosy zwierząt usłyszymy również w wersji koncertowej - zagra je we własnej aranżacji Olo Walicki, kontrabasista, kompozytor i producent muzyczny.

Środa, 14 października

- godzina 10:00-11:00 - Atlantyckie opowieści - spotkanie z Aleksandrem Dobą

Przepłynąć ocean - to brzmi jak długa podróż statkiem w otoczeniu profesjonalnej załogi. A jeśli spróbuje się to zrobić… kajakiem? I to samotnie?! Takiego właśnie niezwykłego wyczynu dokonał Aleksander Doba - polski podróżnik i kajakarz. O jego wyprawach możemy przeczytać w książce Doba na oceanie autorstwa Agaty Loth-Ignaciuk. Zapraszamy na spotkanie z jej głównym bohaterem. Aleksander Doba ma dla Was tysiące morskich (i nie tylko) opowieści!

- godzina 11:30-12:30 - Mały poradnik zwyciężania - spotkanie z Elżbietą Pałasz

Choć Elżbieta Pałasz nie uczestniczyła w żadnej historycznej bitwie, jej wiedza na temat zwycięskich potyczek Polaków jest naprawdę imponująca! W książce Jak zwyciężać mamy! Wielkie i małe bitwy Polaków czytelnik znajdzie zbiór fascynujących opowieści z historii Polski i pozna ciekawostki, których próżno szukać w szkolnych podręcznikach. Wszyscy uczyliśmy się o bataliach toczonych przez Polaków, ale rzadko kiedy w taki sposób! Spotkanie z autorką to będzie cenna lekcja - nie tylko historii.

Czwartek, 15 października

- godzina 12:00 - 13:00 - Trochę bajki, a trochę… - spotkanie z Katarzyną Maziarz

Postacie historyczne często wydają się dalekie i obce. Możemy je bliżej poznać głównie dzięki książkom - taką właśnie lekturą są Trochębajki o Stanisławie Wyspiańskim Katarzyny Maziarz. W Trochębajkach… nie znajdziemy nudnych, suchych faktów: wyobraźnia miesza się tam z rzeczywistością - zupełnie jak w twórczości autora Wesela! Początek XX wieku, świat krakowskiej cyganerii, piękny krajobraz polskiej wsi i niezwykły artysta jako główny bohater to doskonały przepis na interesującą książkę. Co o Trochębajkach… może opowiedzieć nam autorka? Przekonajmy się!

Piątek, 16 października

- godzina 10:00 - 11:00 - Jej wysokość Basia! - spotkanie z Zofią Stanecką

Co jest błahe, a co ważne? Co trudne, a co łatwe? Dorosłym często wydaje się, że znają odpowiedzi na te pytania, ale co na to dzieci? Zapraszamy na spotkanie dla małych i dużych z Zofią Stanecką, autorką bestsellerowej serii książek o Basi, królowej serc polskich przedszkolaków. Codzienne perypetie zwariowanej rodziny przybliżają zjawiska i uczucia, z poznawaniem których dzieci mierzą się na co dzień, zaś dorosłym pozwalają spojrzeć na świat z nieco innej perspektywy - z perspektywy dziecka.

Sobota, 17 października

- godzina 11:30 - 12:30 - Niesamowici niepełnoletni! - spotkanie z Justyną Suchecką

Od jakiego wieku oficjalnie można zacząć zmieniać świat? Okazuje się, że od całkiem wczesnego dzieciństwa! Młodzież nieraz potrafi zadziwić dorosłych kreatywnością, odwagą czy pasją. Poznajmy niezwykłe historie młodocianych wynalazców, aktywistów, naukowców i artystów - to ogromna dawka inspiracji, która do działania zmotywuje każdego - nawet tych, który szkołę ma już dawno za sobą.

- godzina 14:30-15:30 - Osiemnastka Pana Kuleczki! - impreza urodzinowa Pana Kuleczki z Wojciechem Widłakiem

Vivat Pan Kuleczka! W tym roku ulubieniec dzieci wreszcie osiągnie pełnoletność. Jak zamierzamy uczcić jego osiemnaste urodziny? Z całą pewnością hucznie. Nie zabraknie balonów i confetti, a imprezę uświetni swoją obecnością Wojciech Widłak we własnej osobie! Będziecie mieli okazję posłuchać wspomnień o szczenięcych latach Pana Kuleczki, przekonać się, czy był grzecznym dzieckiem i jak wyglądał w niemowlęctwie. Każdy uczestnik będzie też mógł przygotować dla Pana Kuleczki 18-tkową laurkę - gwarantujemy, że wszystkie trafią do rąk własnych solenizanta!

Dodatkowo Festiwalowi Literatury dla Dzieci w Gdańsku towarzyszą twórcze warsztaty: Sekretne życie skarpetek - warsztaty ilustratorskie z Danielem de Latourem, Majsterkowanie dla językoznawców - warsztaty ilustratorskie z Joanną Rusinek, Przelot przez 6 kontynentów - warsztaty latawcowe. Obowiązywała wcześniejsza rejestracja.

 

 

TV

Mniej bruku - więcej drzew!