Teatr Leśny we Wrzeszczu był w piątek gospodarzem pierwszego Festiwalu Ireny Jarockiej, wybitnej piosenkarki związanej w młodości i początkach kariery estradowej z Gdańskiem. Z inicjatywy Fundacji Ireny Jarockiej i Windy GAK wydarzenie upamiętniające tę wyjątkową postać na stałe wpisane zostało do gdańskiego kalendarza imprez kulturalnych.
Celem festiwalu jest przede wszystkim promowanie w świecie muzyki i piosenki wokalistów, którzy są u progu kariery. Udział w festiwalowym konkursie wokalnym ma pomóc im w nawiązaniu kontaktu z szerszą publicznością oraz przełamaniu barier, jakie zwykle towarzyszą początkom kariery na zawodowej estradzie.
– Reakcja na ogłoszony konkurs była dla nas zaskoczeniem, napłynęły liczne zgłoszenia z kraju i zagranicy. Ostatecznie jury w składzie Krystyna Stańko, Krzysztof „Jary” Jaryczewski i Joanna Kraińska (producentka programu „Szansa na sukces”) rozpatrzyło 51 zgłoszeń. Wysoki poziom spowodował dwukrotne obrady, w wyniku których do finału zakwalifikowały się trzy laureatki – informuje Fundacja Ireny Jarockiej.
Przeboju „Odpływają kawiarenki” autorstwa Wojciecha Trzcińskiego i Jerzego Kleynego słuchaliśmy tego wieczoru w wykonaniu aż czterech wokalistek. Julia Mika z Bytomia, Marzena Matyla z Wrocławia i Julia Lejman z Warszawy zaśpiewały po cztery piosenki w finale konkursu o Kryształowe Motyle Ireny Jarockiej. Nagroda główna trafiła do rąk niezwykle utalentowanej warszawianki.
W roli gwiazdy podczas festiwalu wystąpiła Alicja Majewska. Uhonorowano ją specjalną nagrodą dla polskiej wokalistki, która włożyła ogromny wkład w rozwój i popularyzację muzyki i piosenki. Laureatka nagrody specjalnej zaśpiewała w Teatrze Leśnym swoje największe przeboje przy akompaniamencie wybitnego kompozytora, pianisty, aranżera i dyrygenta Włodzimierza Korcza. Wspólne finałowe wykonanie „Kawiarenek” należało do Alicji Majewskiej, Marzeny Matyli i Julii Lejman.
O patronce festiwalu:
Irena Jarocka (1946-2012) - wybitna polska piosenkarka, w młodości i początkach kariery estradowej związana była z Gdańskiem. W latach 1947-1968 mieszkała wraz z rodzicami w gdańskiej dzielnicy Oliwa przy ul. Słonecznej. W Oliwie ukończyła V Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Od 1964 r. kształciła się w Studiu Piosenki Polskiego Radia i Telewizji w Gdańsku oraz studiowała w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej na wydziale wychowania muzycznego; ukończyła także Wydział Biologii Studium Nauczycielskiego w Gdańsku.
Uczestniczyła w konkursach dla piosenkarzy amatorów, współpracowała z Zespołem Estradowym Marynarki Wojennej Flotylla. W 1965 roku debiutowała w klubie „Rudy Kot” w Gdańsku i w tym samym roku pierwszy raz wystąpiła na festiwalu w Opolu. Za swój faktyczny debiut uważała występ w 1968 roku na festiwalu w Sopocie, gdzie zaśpiewała piosenkę „Gondolierzy znad Wisły”.