Festiwal Europejski Poeta Wolności do soboty. Poznaj finalistów i innych gości. PROGRAM

Od środy do soboty, 17-20 kwietnia, odbywa się w Gdańsku 8. festiwal Europejski Poeta Wolności, w którego programie znalazły się m.in. spotkania, debaty, warsztaty, wykład mistrzowski, lekcja poetycka. W piątek, 19 kwietnia, zostanie wręczona Nagroda Literacka Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Wyróżnienie otrzymają chorwacka poetka Monika Herceg i jej tłumaczka Aleksandra Wojtaszek. Wśród gości festiwalu: Mariusz Szczygieł, Katarzyna Kasia, Michał Rusinek.
17.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Żółta plansza Europejski Poeta Wolności, po lewej stronie koło a w nim zdjęcie tańczących osób
Europejski Poeta Wolności
mat. IKM

Gala dla każdego 

Europejski Poeta Wolności to nagroda literacka Miasta Gdańska, festiwal poezji i seria wydawnicza prezentująca tomy autorów i autorek nominowanych w danej edycji konkursu. Przyznawana jest w trybie dwuletnim. Przyznanie nagrody nastąpi w piątek, 19 kwietnia. Gala odbędzie się w Kunszcie Wodnym, siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej przy ul. Targ Rakowy 11 w Gdańsku o godz. 19.00. 

- W tym roku zrezygnowaliśmy z typowej gali wręczenia nagrody. Chcemy, by ten wieczór był otwarty i dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Dlatego otwieramy przestrzeń IKM na poezję, działania artystyczne i szeroką publiczność. Każdy może wziąć udział w interdyscyplinarnym wydarzeniu artystycznym, które wypełni budynek IKM, obejrzeć transmisję wręczenia nagrody, wypić lampkę wina czy porozmawiać z gośćmi festiwalu - mówi Dagny Kurdwanowska, kierowniczka działu literackiego IKM i koordynatorka festiwalu Europejski Festiwal Wolności. 

Wielowymiarowe święto poezji rozpocznie się w IKM od godz. 19.00. Osoby posiadające zaproszenie, pokierowane zostaną do Audytorium (jeśli o godz. 19.00 dostępna będzie pula wolnych miejsc, organizatorzy udostępnią ją publiczności). Dla osób zainteresowanych udziałem w uroczystości, ale nieposiadających zaproszenia przygotowana zostanie specjalna strefa przy Punkcie Informacji Kulturalnej – tu będzie można komfortowo obejrzeć transmisję z wręczenia nagrody. Po uroczystości, która potrwa ok. godzinę, można będzie w mniej formalnej atmosferze porozmawiać z laureatami i laureatkami oraz ich tłumaczami i tłumaczkami.

W trakcie uroczystości wręczenia nagrody obiekty, instalacje i działania będą dostępne dla publiczności i będzie można w nich swobodnie uczestniczyć.

Chorwatka Monika Herceg z tytułem Europejskiej Poetki Wolności 2024

Cztery dni festiwalu

Nagrodzie Europejski Poeta towarzyszy festiwal Europejski Poeta Wolności, którego 8. edycja odbywa się także w siedzibie Instytutu Kultury Miejskiej (Kunszt Wodny, Targ Rakowy 11) oraz w gdańskich księgarniach kameralnych.

- Tegoroczny program Festiwalu Europejski Poeta Wolności kuratorki Małgorzata Lebda i Magdalena Kicińska oparły o hasło „Przepływ” - dodaje Kurdwanowska. - W świecie przenikania się dyscyplin wspólnie zbadamy przepływy między poezją i prozą, i sprawdzimy, co leży na ich styku. Ważnym tematem będzie również miejsce i znaczenie wolności, w poezji i w naszym codziennym życiu.

uśmiechnięty mężczyzna w okularach, granatowej marynarce i dużym błękitnym szaliku
MARIUSZ SZCZYGIEŁ – reporter, pisarz, obok Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów
fot. Damian Maliszewski

Co ciekawego w programie?

Na początek festiwalu, w środę, 17 kwietnia, odbędzie się wykład mistrzowski, podczas którego Mariusz Szczygieł opowie o wolności poezji. Natomiast o sprzecznościach targających tym pojęciem Katarzyna Kasia porozmawia z Karoliną Lewestan, Małgorzatą Halber i Tomaszem Stawiszyńskim. Performatywne „Nocne czytanie poezji” będzie z kolei okazją do bliższego poznania twórczości finalistów i finalistek Nagrody EPW: w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni i aurze dźwiękowej poetki i poeci przeczytają swoje wiersze.

Drugi dzień, czwartek, 18 kwietnia, to m.in. druga debata – Paulina Małochleb porozmawia z Tomaszem Różyckim, Katarzyną Szaulińską i Łukaszem Barysem o możliwościach języka „przepływającego” między poezją i prozą. To również dzień pełen naszych poetyckich kooperacji: rano spotkamy się z poetkami partnerskiej sieci Versopolis, a wieczorem, w ramach pasma „Mój Miłosz” – naszej współpracy z Festiwalem Miłosza – pomorscy poeci i poetki przeczytają wiersze i przekłady poetyckie Czesława Miłosza. Spotkanie poprowadzi Szymon Kloska.

uśmiechnięta kobieta w czarnej bluzce z dekoltem i w czarnej skórzanej kurtce
Dr KATARZYNA KASIA – filozofka, publicystka, autorka esejów i książek, tłumaczka tekstów włoskich filozofów
mat. prasowe

W piątek, 19 kwietnia, na pytanie „po co nam poezja” odpowiedzi poszukają Michał Rusinek, Jakobe Mansztajn – poeta i założyciel Make Life Harder, Agnieszka Wolny-Hamkało i Grzegorz Uzdański. Tego dnia warto także zajrzeć do jednej z kameralnych księgarń, gdzie w luźnej atmosferze będzie można porozmawiać z poetami i poetkami - w Tajnych Kompletach spotkamy Julię Szychowiak, w Marpressie Piotra Czerskiego, w Smaku Słowa Tadeusza Dąbrowskiego, a w Nurtach Rafała Skoniecznego.

Trzeciego dnia festiwalu odbędzie się również uroczystość wręczenia chorwackiej poetce Monice Herceg i jej tłumaczce Aleksandrze Wojtaszek Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Wręczeniu towarzyszyć będzie interdyscyplinarne wydarzenie artystyczne w przestrzeni IKM. Reżyserką wieczoru jest Aleksandra Jakubczak, muzykę przygotowuje Krzysztof Kaliski, a o oprawę wizualną zadbają Wojciech Sobolewski (wideo) i Elżbieta Szurpicka (scenografia).

szczupły mężczyzna przed 40-tką mówi do trzymanego w ręce mikrofonu, siedzi w pomarańczowym fotelu
JAKOBE MANSZTAJN - polski bloger i poeta, współautor bloga Make Life Harder
fot. Ralf Lotys

Ostatniego dnia festiwalu, w sobotę, 20 kwietnia, będzie okazja, by ponownie spotkać się z laureatkami Nagrody Europejski Poeta Wolności, a wcześniej posłuchać rozmowy z tłumaczami i tłumaczkami nominowanych tomów, o przekładzie poezji. Ostatni dzień to również okazja do spotkania z Marianną Kijanowską, laureatką nagrody w edycji 2022 – Justyna Sobolewska porozmawia z nią o opowiadaniu świata poematem.

Wydarzenia towarzyszące

W programie nie zabraknie także elementów edukacyjnych. Pierwszego dnia festiwalu Jerzy Jarniewicz przeprowadzi lekcję poetycką skierowaną przede wszystkim dla starszej młodzieży i młodych dorosłych. 18 kwietnia odbędzie się warsztat translatorski z Magdą Heydel, wybitną tłumaczką z języka angielskiego. Lekcja i warsztaty potrwają po 1,5 godziny.

O ruch na świeżym powietrzu zadbają Michał Książek (17 kwietnia) i Barbara Piórkowska (20 kwietnia). Każde z nich poprowadzi poetycko-przyrodniczy spacer po różnych okolicach śródmieścia.

Festiwal zakończy powrót do formatu dawno niewidzianego na tym wydarzeniu – slamu poetyckiego, który poprowadzi kolektyw Rewers, czyli Joanna Jastrzębska i Katarzyna Kozak. Dla zwycięzców slamu przygotowano nagrody materialne.

blondynka z włosami za ucho patrzy w bok, zdjęcie z oddalenia
MAGDA HEYDEL – tłumaczka literatury języka angielskiego, ma w dorobku m.in. przekłady Josepha Conrada i T.S. Eliota
mat. prasowe

Wstęp wolny, na część wydarzeń rejestracja

Jak zwykle na cały festiwal wstęp jest bezpłatny, ale niektóre wydarzenia wymagają wcześniejszej rejestracji. Na uroczystość wręczenia Nagrody EPW, która odbędzie się w Audytorium IKM obowiązywać będą zaproszenia. Do przyjścia zachęcamy jednak wszystkich zainteresowanych – w przestrzeni IKM prowadzić będziemy transmisję wręczenia, a następnie odbędzie się otwarte dla wszystkich interdyscyplinarne wydarzenie artystyczne.

mężczyzna w okularach z siwą brodą opiera brodę na dłoniach
Dr hab. MICHAŁ RUSINEK, prof. UJ – pisarz, literaturoznawca, tłumacz
mat. prasowe

Program Festiwalu Europejski Poeta Wolności

17 kwietnia (środa)  

  • godz. 12.00 – Spacer. Biopodróż z Michałem Książkiem. Obowiązują zapisy. O miejscu zbiórki organizatorzy poinformują osoby zarejestrowane;
  • godz. 12.00 – lekcja poetycka: Jerzy Jarniewicz. Sala warsztatowa 1;
  • godz. 17.00 – debata - Antynomie wolności: Karolina Lewestam, Małgorzata Halber, Tomasz Stawiszyński. Prowadzenie: Katarzyna Kasia. Audytorium;
  • godz. 19.00 – wykład mistrzowski - Poezja wolności: Mariusz Szczygieł. Audytorium. Obowiązują zapisy;
  • godz. 21.00 – Nocne czytanie poezji. Spotkanie z finalistami i finalistkami Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności: Anją Erämają (Finlandia), Moniką Herceg (Chorwacja), Mirełą Iwanową (Bułgaria), Miriam Van hee (Belgia), Arvisem Vigulsem (Łotwa). Muzyka: Antonina Car, Zuzanna Sikała, Mateusz Nawrot. Czytanie: Maciej Świniarski. Wizualizacje: Marta Prabucka. Pracownia.
siwa kobieta w okularach ubrana na biało
AGNIESZKA WOLNY-HAMKAŁO – poetka, autorka powieści, sztuk teatralnych i książek dla dzieci
mat. prasowe

18 kwietnia (czwartek) 

  • godz. 10.30 – śniadanie poetyckie: Lyuba Yakimchuk (Ukraina), Pernilla Berglund (Szwecja). Prowadzenie: Marta Pilarska. Punkt Informacji Kulturalnej;
  • godz. 12.00 – warsztat translatorski: Amerykański Poeta Wolności. Prowadzenie: Magda Heydel. Sala warsztatowa 3. Obowiązują zapisy;
  • godz. 17.00 – debata „Możliwości języka: z poezji do prozy i z prozy w poezję”: Tomasz Różycki, Katarzyna Szaulińska, Łukasz Barys. Prowadzenie: Paulina Małochleb. Pracownia;
  • godz. 19.00 – Czytanie poezji: Mój Miłosz. Pomorscy poeci i poetki czytają wiersze i przekłady poetyckie Czesława Miłosza: Krystyna Lars, Stefan Chwin, Monika Maciasz, Daniel Odija, Barbara Piórkowska, Małgorzata Wątor, Julia Szychowiak, Tadeusz Dąbrowski, Rafał Skonieczny, Piotr Czerski. Prowadzenie: Szymon Kloska. Pracownia.
czarno-białe zdjęcie mężczyzny w okularach
TADEUSZ DĄBROWSKI - poeta, eseista, krytyk literacki, redaktor dwumiesięcznika „Topos”
fot. Renata Dąbrowska

19 kwietnia (piątek) 

  • godz. 16.00 – zaglądamy do księgarń. Spotkania z poetami i poetkami: w Tajnych Kompletach z Julią Szychowiak, w Marpressie z Piotrem Czerskim, w Smaku Słowa z Tadeuszem Dąbrowskim, w Nurtach IKM z Rafałem Skoniecznym;
  • godz. 17.00 - debata „Po co poezja?”: Michał Rusinek, Jakobe Mansztajn, Agnieszka Wolny-Hamkało. Prowadzenie: Grzegorz Uzdański. Sala warsztatowa 2;
  • godz. 19.00 - gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności. Reżyseria: Aleksandra Jakubczak. Muzyka: Krzysztof Kaliski. Wideo: Wojciech Sobolewski. Scenografia: Elżbieta Szurpicka. Prowadzenie: Edmund Krempiński. Audytorium – wstęp dla osób posiadających zaproszenie / Punkt Informacji Kulturalnej – transmisja z audytorium dla wszystkich zainteresowanych. Po wręczeniu nagrody interdyscyplinarne wydarzenie artystyczne w przestrzeni IKM – wstęp wolny.
mężczyzna w okularach stoi z założonymi rękoma na tle regałów z książkami
TOMASZ STAWISZYŃSKI – filozof, eseista, autor m.in. bestsellerowych książek
mat. prasowe

20 kwietnia (sobota) 

  • godz. 10.00 - spacer poetycko-roślinny po Gdańsku z Barbarą Piórkowską. Obowiązują zapisy. O miejscu zbiórki organizatorzy poinformują osoby zarejestrowane;
  • godz. 12.00 – spotkanie - Opowiadanie świata poematem: Marianna Kijanowska (Ukraina), prowadzenie: Justyna Sobolewska. Audytorium; 
  • godz. 14.00 – debata - Tłumacząc poezję. Spotkanie z tłumaczami i tłumaczkami tomów nominowanych do Nagrody EPW: Jerzym Kochem, Magdaleną Pytlak, Piotrem Rucińskim, Katarzyną Szal, Miłoszem Waligórskim, Aleksandrą Wojtaszek. Prowadzenie: Michał Choiński. Audytorium;
  • godz. 16.00 – spotkanie - Okres ochronny. Rozmowa z laureatkami Nagrody EPW: poetką Moniką Herceg i jej tłumaczką Aleksandrą Wojtaszek. Prowadzenie: Zofia Król. Audytorium;
  • godz. 18.00 – slam poetycki. Prowadzenie: Rewers - Joanna Jastrzębska, Katarzyna Kozak. Pracownia. Obowiązują zapisy dla uczestniczących poetów i poetek, dla publiczności wstęp wolny.

Jeśli nie wskazano inaczej, na wydarzenia wstęp jest wolny i nie wymaga rejestracji. Szczegóły i linki do zapisów: www.europejskiepoetawolnosci.pl.

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Instytut Kultury Miejskiej. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Co Nobel robi z głową? Pytania do Olgi Tokarczuk od czytelniczek i czytelników

TV

W historycznym miejscu byłej Stoczni Gdańskiej nadal buduje się statki