Zajęcia oferowane przez Instytut Kultury Miejskiej odbywać się będą w czasie ferii zimowych - dwa razy w tygodniu: w poniedziałki (13.01 i 20.01) i środy (15.01 i 22.01). Na uczestników czekają kreatywne spotkania, podczas których będzie można stworzyć własnoręcznie, i odpowiedzialnie, piękne przedmioty.
- Zimowe warsztaty w IKM poprowadzimy w duchu zero waste. Będziemy wykorzystywać przedmioty, które często traktujemy już jako śmieci. Spróbujemy nadać im drugie życie, jednocześnie poznając i inspirując się niezwykłymi historiami i zakamarkami Gdańska - zaprasza Joanna Raftopulos z Instytutu Kultury Miejskiej.
Na początek, 13 stycznia, w godz. 10.00-14.00, w IKM-ie odbędą się zajęcia zatytułowane „Miasto nad wodą - moja książka o Gdańsku”. Podczas warsztatów dzieci zobaczą, jak to jest być pisarzem, projektantem mody, czy architektem. Stworzą trójwymiarową, sensoryczną książkę, w której będą elementy ruchome, autorskie opisy oraz ilustracje. Inspiracją projektową będzie spacer, w którym zwrócą uwagę na budynki związane zarówno z morską stroną Gdańska, a także tą podwodną. Dowiedzą się jakie zwierzęta zamieszkują Motławę i Zatokę Gdańską i dlaczego dbanie o środowisko jest takie istotne. Do stworzenia pracy wykorzystają m.in. niepotrzebne skrawki materiałów, elementy nieużywanej odzieży czy fragmenty gazet i druków ulotnych.
15 stycznia, w godz. 10.00-14.00, tematem zajęć będą natomiast zwierzęta w miejskiej przestrzeni. Warsztaty „Poznajemy gdańskie zwierzęta - breloki zero waste” zaczną się od krótkiego spaceru po Głównym Mieście, podczas którego dzieci będą przyglądać się zwierzętom ukrytym w gdańskich kamieniczkach, a następnie rozpocznie się szycie ręczne małych maskotek, które przyczepione zostaną do breloczków.
- Breloczki wykorzystamy ponownie z nieużywanych już smyczy reklamowych. Zachęcamy do przyniesienia nienoszonych już ubrań, z których będziemy robić zwierzaki, a także niepotrzebne smycze reklamowe. Każdy uczestnik wyjdzie z własnoręcznie zrobionym, oryginalnym breloczkiem - zapraszają organizatorzy.
20 stycznia, w godz. 10.00-14.00, będzie okazja, by stworzyć „Portret Młodych Gdańszczan i Gdańszczanek. W dobie cyfryzacji i multimediów „selfie” towarzyszy nam na co dzień jako autoprezentacja, którą możemy zobaczyć w mediach społecznościowych. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się w jaki sposób dawniej kreowało się własny wizerunek i kto mógł sobie na to pozwolić. Na wybranych przykładach dowiedzą się co poszczególne atrybuty miały podkreślić i przyrównają je z dzisiejszymi.
- Młodzi ludzie mają dzisiaj świadomość katastrofy ekologicznej oraz potrzeby ochrony środowiska. Na zajęciach stworzą wielkoformatowe autoportrety wykorzystując do tego materiały z recyklingu. Poprzez zabawę wykreowany zostanie obraz młodych gdańszczan i gdańszczanek dbających o naturę - zachęcają pomysłodawcy spotkań.
Ostatni warsztat odbędzie się 22 stycznia, w godz. 10.00-14.00. Podczas spotkania zatytułowanego „Gdzie mieszkała Panienka z okienka?” IKM zaprosi na magiczną podróż po dawnym Gdańsku. Dzieci wykorzystają wszystkie zmysły - słuch, wzrok, dotyk, zapach, smak - by stworzyć własną, gdańską kamieniczkę. Czy będą bajkowe, czy nieco bardziej realne, czy kolorowe i magiczne - zależy od młodych artystów. Być może uda się im stworzyć właśnie taką, w której zamieszkałaby Panienka z okienka?
Do stworzenia prac wykorzystane zostaną m.in. niepotrzebne kartony, gazety, czasopisma. Zajęcia rozpoczną się od krótkiego spaceru, podczas którego uczestnicy przyjrzą się uważnie kamieniczce, z której spoglądała na Gdańszczan piękna Panienka.
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 8-13 lat. Obowiązują wcześniejsze zapisy: evenea.pl/event/feriezimoweikm. Koszt: 10 zł/zajęcia. Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40. |