• Start
  • Wiadomości
  • Ferie w Gdańsku są unikatowe w skali kraju. Dlaczego? Zobacz wideoczat

Ferie w Gdańsku są unikatowe w skali kraju. Dlaczego? Zobacz wideoczat

Ferie zimowe 2019 za pasem. O tym, jaką ofertę dla dzieci w wieku szkolnym przygotowało na ten czas miasto Gdańsk, i kto może z niej skorzystać, w czwartek, 7 lutego w programie Wszystkie Strony Miasta rozmawiał Roman Daszczyński z gośćmi: Grzegorzem Krygerem z Urzędu Miejskiego i Elżbietą Porowską, dyrektor Pałacu Młodzieży.
07.02.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Elżbieta Porowska - dyrektor Pałacu Młodzieży w Gdańsku, i Grzegorz Kryger - zastępca dyrektora ds. edukacji w Wydziale Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku
Elżbieta Porowska - dyrektor Pałacu Młodzieży w Gdańsku, i Grzegorz Kryger - zastępca dyrektora ds. edukacji w Wydziale Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl


Zapewnienie dzieciom w wieku szkolnym atrakcji na czas ferii to wielkie przedsięwzięcie organizacyjne. Miasto Gdańsk co roku finansuje najmłodszym zajęcia z własnego budżetu - w tym roku przeznaczyło na ten cel blisko milion złotych (dokładnie 922 tysiące).

- Za te pieniądze organizujemy w 54 gdańskich szkolach podstawowych i jednostkach oświatowych zajęcia w ramach „Akcji Zima”. Są to zajęcia bezpłatne, unikatowe w skali kraju, dlatego, że są typowo półkolonijne: minimum ośmiogodzinne. - mówi Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora ds. edukacji w Wydziale Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, i podkreśla, że to dobrowolna inicjatywa gminy. - To nie wynika z przepisów, nie jest to obowiązek. Gmina Gdańsk sama podjęła decyzję o tym, że należy wesprzeć rodziców, którzy w tym czasie pracują, a jednocześnie zapewnić jak najlepszą formę spędzania czasu dzieciom, które mają ferie.

Ferie na Pomorzu rozpoczną się w poniedziałek, 11 lutego, i potrwają do niedzieli, 24 lutego. Wśród jednostek oświatowych oferujących bezpłatne zajęcia w tym czasie są Pałac Młodzieży i Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego, w ramach którego funkcjonuje Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej. Swoją ofertę przygotowały także takie placówki, jak Muzeum Gdańska, Gdański Ośrodek Sportu, Europejskie Centrum Solidarności czy Hevelianum - tam zajęcia odbywają się za niewielką opłatą.

Niestety, na większość zajęć obowiązywały wcześniejsze zapisy. Czy są jeszcze wolne miejsca? A jeśli się zwolnią z powodów losowych (np. przeziębienie dziecka), to z kim się kontaktować, by nie przegapić okazji? Czy dzieci spoza Gdańska również mogą korzystać z oferty Miasta - na przykład, jeśli w odwiedziny do naszego dziecka przyjedzie kuzynka/kuzyn z Kościerzyny? Na te pytania Grzegorz Kryger wraz z Elżbietą Porowską - dyrektor Pałacu Młodzieży w Gdańsku - odpowiadali w dalszej części programu.

Więcej o programie ferii w Gdańsku




TV

Finał świątecznej akcji „Każdy może pomóc”. Wymarzone prezenty jadą do dzieci i seniorów