Ferie zimowe trwają do 29 stycznia. Atrakcje w Gdańsku

Ponad 5,2 tys. uczniów szkół podstawowych będzie mogło wziąć udział w 5-dniowych turnusach w ramach „Akcji Zima”. Najmłodsi będą mogli uczęszczać wyłącznie do szkół, w których uczą się na co dzień. W ofercie na ferie przygotowanej przez miejskie instytucje znalazły się m.in. warsztaty tropem dinozaurów, półkolonie sportowe, spotkania z kulturą, sztuką i nauką oraz zwierzętami.
14.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
O dwóch tygodniach ferii 2023 roku w Gdańsku podczas konferencji prasowej opowiadali (od lewej): Elżbieta Porowska - dyrektorka Pałacu Młodzieży, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Beata Dunajewska - przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska oraz Cezary Śpiewak-Dowbór - przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w RMG
O dwóch tygodniach ferii 2023 roku w Gdańsku podczas konferencji prasowej opowiadali (od lewej): Elżbieta Porowska - dyrektorka Pałacu Młodzieży, Aleksandra Dulkiewicz - prezydent Gdańska, Beata Dunajewska - przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska oraz Cezary Śpiewak-Dowbór - przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w RMG
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

W placówkach szkolnych podczas ferii ponad 5 tysięcy miejsc 

- Jak co roku na czas ferii zimowych, które w województwie pomorskim potrwają od 16 do 29 stycznia, przygotowaliśmy ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży. Przede wszystkim skierowaną do najmłodszych uczniów, aby mogli rozwijać swoje talenty. W szkołach przygotowaliśmy ponad 5 200 miejsc. Co ważne, opieka w szkołach to nie tylko pobyty w świetlicach, ale też program zajęć sportowych czy wyjść do instytucji kultury - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Ofertę na ferie przygotowały wszystkie gdańskie szkoły podstawowe, z czego 31 placówek zapewni opiekę przez całe dwa tygodnie. 5-dniowy turnus odbywać się będzie w terminie 16-20 stycznia lub 23-27 stycznia. W większości placówek opieka świadczona będzie przez 8 godzin dziennie, w części przez 10. Grupy uczniów z klas I-III mogą liczyć maksymalnie 15 osób, natomiast IV-VIII 20 osób.

W szkołach, gdzie w „Akcji Zima” będą brali udział uczniowie uchodźcy, opieka nad 126 grupami z pierwszego tygodnia i 64 grupami w drugim tygodniu jest finansowana ze środków UNICEF. Celem dofinansowania jest wsparcie integracji uczniów różnego pochodzenia.

Szczegóły na stronach internetowych poszczególnych szkół.

Gdański uczeń pokonuje tor przeszkód, który czekał na niego podczas ubiegłorocznych ferii zimowych
Gdański uczeń pokonuje tor przeszkód, który czekał na niego podczas ubiegłorocznych ferii zimowych
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Oferta na ferie w całym mieście

- Pałac Młodzieży przygotował dla dzieci od 6 do 10 roku życia dwa turnusy półkolonii pt. „Świat magii i iluzji”. Najmłodsi wejdą w świat Harrego Pottera na zajęciach grafiki komputerowej i krawiectwa, wcielą się w czarodziei na warsztatach eksperymentalnych, zagłębią się w magię teatru, kina i literatury. Dodatkowo zaplanowano pokaz iluzjonisty oraz wyjścia do muzeum i kina na terenie miasta – mówiła Elżbieta Porowska, dyrektorka Pałacu Młodzieży.

Pałac Młodzieży zaprasza także wszystkie dzieci od 3 roku życia do ukończenia szkoły ponadpodstawowej na warsztaty, które odbywać się będą na terenie obiektu. W poszczególnych pracowniach będzie można wziąć udział w zajęciach z m.in. majsterkowania, wokalu, grafiki komputerowej, robotyki czy tańca. Szczegółowa oferta oraz możliwość rejestracji dzieci jest możliwa na stronie Pałacu Młodzieży

W „Akcję zima” włączył się również Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego. W dwóch turnusach przewidziano 70 miejsc z podziałem na lokalizację, tematykę oraz wiek uczestników. Przy rekrutacji liczy się kolejność zgłoszeń. Oferta obejmuje m.in. zajęcia sportowe, wyjścia do kina, kręgle czy ognisko integracyjne i jest całkowicie bezpłatna. Szczegóły na stronie Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego.

Młodzież w wieku od 13 do 18 lat może wziąć udział w zajęciach organizowanych przez załogę żaglowca „Generał Zaruski” przy współpracy z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Zajęcia będą miały charakter warsztatów, a każdy z dwóch dostępnych turnusów oferuje cykl edukacyjny z różnorodnym programem (m.in. zapoznanie z żaglowcem, podstawowe zasady podczas rejsów czy praca z mapą). Formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej.

Wystające z wody na basenie głowy w czepkach kilkoro dzieci. Dzieci są w rzędzie jeden za drugim
Młodzież szkolna podczas ferii będzie mogła korzystać z wejściówek na miejskie pływalnie w specjalnej, atrakcyjnej cenie. Każdy będzie mógł m.in. zapoznać się z podstawowymi technikami ratownictwa czy udzielania pierwszej pomocy w wodzie
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Sportowo z GOSem

Gdański Ośrodek Sportu pomoże w ciekawy i aktywny sposób zorganizować czas podczas zimowych ferii dzieciom i młodzieży z gdańskich szkół. W ofercie tenis, badminton oraz judo, unihokej, piłka nożna i inne atrakcje. Udział w większości zajęć jest bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona.

Cieszymy się, że w tych trudnych czasach udało się zbudować atrakcyjną, także cenowo, ofertę, która zapewnieni dzieciom aktywne spędzenie ferii. Ofertę związaną z pływaniem możemy podzielić na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy pierwszego tygodnia ferii zimowych i odbywać się będzie na pływalniach Gdańskiego Ośrodka Sportu. Natomiast druga część działań, to bardzo ciekawy program podstawowych technik ratownictwa, udzielenia pierwszej pomocy i metod pracy gdańskich ratowników, a także możliwość poprawienia techniki pływania. Po zakończeniu kursu dzieci otrzymają dyplom ukończenia zimowej szkoły ratownictwa – mówił Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w RMG.

Przez dwa tygodnie, od 16 do 29 stycznia z Pływalni GOS na Chełmie, Oruni, Osowej oraz Stogach, młodzież szkolna będzie mogła korzystać z wejściówek w specjalnej, atrakcyjnej cenie. Uczniowie korzystający z pływalni indywidualnie, za wstęp przed godziną 16 zapłacą 5 zł. W godzinach od 16.00 do 20.00 pływalnie będą natomiast funkcjonować w trybie aquaparkowym, zgodnie z obowiązującym cennikiem wejść.

Każdy, kto chce poczuć się ratownikiem, ma okazję zapoznać się z podstawowymi technikami ratownictwa, udzielania pierwszej pomocy, metodami pracy gdańskich ratowników, a także poprawić technikę pływania. Zadaniem szkoły jest przygotowanie wszystkich uczestników do niesienia pomocy w wodzie oraz przybliżenie zainteresowanym idei ratownictwa i bezpiecznej kąpieli. Zajęcia będą prowadzone przez doświadczonych ratowników, kadrę instruktorów ratownictwa oraz trenerów pływania. Uczestnictwo w szkole jest w ramach promocyjnej ceny wejścia na pływalnię, obowiązującej grupy zorganizowane podczas ferii zimowych, czyli każda lekcja kosztować będzie 1 zł od osoby. Po ukończeniu cyklu zajęć każdy uczestnik otrzyma dyplom ukończenia Zimowej Szkoły Ratownictwa.

Zapisy i więcej informacji na stronie internetowych gdańskich kąpielisk.

Ferie z kulturą i sztuką

- W czasie ferii także instytucje kultury przygotowały oferty zajęć. Nie będą to tradycyjne półkolonie, a tematyczne zajęcia z różnych dziedzin m.in. nauki, historii i sztuki. Gdański Archipelag Kultury w swoich 7 placówkach rozproszonych po Gdańsku przygotował zajęcia dla wszystkich grup wiekowych. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na zajęcia z cyjanotypii i dubbingu, a  spędzając czas z Muzeum Gdańska można poznać nieoczywiste ciekawostki o naszym mieście – mówiła Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska.

Szczegółowa oferta, informacje o zapisach, a także cenniki zajęć dostępne są na stronach poszczególnych instytucji.

Ze sztuką z GAK-iem

Wydarzenia kulturalne przygotowane przez Gdański Archipelag Kultury odbywać się będą przez całe ferie w łącznie 7 oddziałach rozlokowanych po całym terenie miasta. Będą to m.in. spektakle teatralne, warsztaty edukacyjne, artystyczne, wokalne i ruchowe. Nie zabraknie też wydarzeń dla miłośników polskiego folkloru.

Oto propozycje domów kultury GAK:

Gama GAK (ul. Starowiejska 15/16, Gdańsk Letnica) zaplanowała Ferie ze sztuką – cykl artystycznych zajęć dla dzieci i dorosłych, gdzie tematami będą takie nurty jak surrealizm, kubizm i abstrakcjonizm.

Dom Sztuki GAK (ul. Stryjewskiego 25, Gdańsk Stogi) zaprasza na Roztańczone ferie, podczas których dzieci i młodzież będą mogli spróbować swoich sił w tańcu nowoczesnym z grupami Bubble oraz TRafic Gym. Wspólne łapanie rytmu w duchu hip hop.

W Plamie GAK (ul. Pilotów 11, Gdańsk Zaspa) pod nazwą ArchiZaspa odbędą się warsztaty architektoniczno – historyczne, które poprowadzi Weronika Szerle – kustoszka Muzeum Miasta Gdyni, doktorantka na wydziale architektury Politechniki Gdańskiej. Warsztaty podzielone będą na część edukacyjną i kreatywną. Efektem będzie wykonanie makiety swoich dzielnic. W niedziele natomiast tradycyjnie odbędą się spektakle dla dzieci w ramach Teatru w Blokowisku. Przez całe ferie będzie można odbierać w Plamie mapy do familijnego dźwiękowego spaceru po Zaspie.

Wyspa Skarbów GAK (ul.Turystyczna 3, Gdańsk Sobieszewo) pod hasłem Tańczący z feriami. Twórcza zabawa z mini musicalem organizuje zajęcia wokalno – taneczne, podczas których powstanie mini musical. W programie m.in.  nauka ruchu scenicznego i emisji głosu.

W Scenie Muzycznej GAK (ul. Nowiny 2B, Gdańsk Orunia) najmłodsi będą mogli obejrzeć aż pięć spektakli teatralnych. Po spektaklach odbędą się warsztaty z aktorami. A młodzież zapraszamy na warsztaty szydełkowania.

Stacja Orunia GAK (ul. Dworcowa 9, Gdańsk Orunia) zaprasza dzieci na FoklFerie z Zespołem Pieśni i Tańca „Gdańsk”. Uczestniczy wezmą udział w zajęciach tanecznych i wokalnych. Poznają ludowe tańce z różnych regionów Polski oraz historie strojów ludowych.

Winda GAK (ul. Racławicka 17, Gdańsk Wrzeszcz) przygotowała różnorodne aktywności dla najmłodszych od poranków filmowych po czytanie bajek i zajęcia artystyczne.

Projektornia GAK (ul. Dworska 29a, Gdańsk Brzeźno) organizuje cykl interdyscyplinarnych zajęć teatralnych. W zajęciach będą mogły wziąć udział dzieci z dysfunkcją słuchu ponieważ na warsztatach obecny będzie tłumacz PJM (dzięki wsparciu Stowarzyszenia Okno na Świat).

Szczegółowe informacje o wszystkich zajęciach można znaleźć na stronie Gdańskiego Archipelagu Kultury

Ferie z Muzeum Gdańska

Spacery historyczne, gry terenowe i kreatywne zwiedzania Dworu Artusa, Domu Uphagena i Ratusza Głównego Miasta, to oferta przygotowana przez Muzeum Gdańska. Uczestnicy spotkań poznają nie tylko uczonych lokalnych patrycjuszy czy polityków, ale także dzieje bajeczne i mitologiczne stwory, których tak wiele w otaczającej architekturze naszego miasta. Zajęcia adresowane są do odbiorców w każdym wieku. Z oferty będzie można skorzystać we wszystkie dni tygodnia, od 16 do 23 stycznia, w godzinach 10.30-14.00 po uprzedniej rejestracji telefonicznej.

Szczegółowe opisy oferty można znaleźć na stronie Muzeum Gdańska.

Zooferie w gdańskim ZOO

Wybierz zajęcia, które najbardziej Cię interesują i zapisz się!

16.01 oraz 23.01 w godz. 10.00-12.00 (poniedziałek)

PONIEDZIAŁKI W ZAGRODZIE - Dowiecie się, jak wygląda codzienna praca opiekunów zwierząt w Małym ZOO. Będzie możliwość nakarmienia, wyczesania oraz oczywiście przytulenia naszych kóz (Koza Krówek już na to czeka). Sugerujemy strój roboczy. Dzieci w wieku 6-13 lat, z dorosłymi opiekunami (max. 20 osób). Wymagana rezerwacja.

17.01 oraz 24.01 w godz. 10..00-12.00 (wtorek)

ZACHWYĆ SIĘ WTORKAMI Z GADAMI - Świat gadów bywa naprawdę zaskakujący! Odpowiemy sobie m.in. na pytania: „Co łączy gady z dinozaurami?” i „Na czym polega zmiennocieplność?”. Poruszymy także temat nielegalnych pamiątek wykonanych z ginących gatunków zwierząt. W planie także liczne zaGADki. Dzieci w wieku 8-13 lat, z dorosłymi opiekunami (max. 20 osób). Wymagana rezerwacja.

19.01 oraz 26.01 w godz. 10.00-12.00 (czwartek)

ZWIERZAKI SKARPECIAKI - Skarpetki i igły w dłoń! Stworzymy razem zwierzęce pacynki. Lew, krokodyl, słoń, a może papuga? Jak ze zwykłej skarpetki zrobić coś fajnego? Czy i w jaki sposób taka pacynka może przydać się opiekunom? Zachęcamy do zabrania własnej skarpetki. Dzieci w wieku 7-13 lat, z dorosłymi opiekunami (max. 20 osób). Wymagana rezerwacja.

20.01. oraz 27.01 w godz. 10.00-12.00 (piątek)

ŚLADAMI RODZIMYCH ZWIERZĄT - Czy zdarzyło się Wam kiedyś na spacerze zaobserwować odcisk łap lub raciczek? Pewnie zastanawialiście się do kogo należą. Podczas tych zajęć nauczycie się rozpoznawać nasze rodzime zwierzęta po tropach. Dzieci w wieku 6-13 lat, z dorosłymi opiekunami (max. 20 osób). Wymagana rezerwacja.

PRZED KAŻDYM WYDARZENIEM SPOTYKAMY SIĘ O 10.00 PRZY DUŻEJ MAPIE, ZARAZ ZA WEJŚCIEM DO ZOO.

Udział w spotkaniach i warsztatach możliwy po zakupieniu biletu wstępu do zoo. Bilety można kupić w kasach biletowych lub online .

Chęć uczestnictwa należy zgłosić na adres mailowy edukacja@zoo.gda.pl, podając imię i nazwisko uczestników, ze wskazaniem wybranej daty spotkania. Zapisy przyjmujemy od 10 stycznia do wyczerpania wolnych miejsc. Obowiązuje kolejność zgłoszeń. W związku z ograniczoną ilością miejsc, pracownik ZOO odpowie mailowo, potwierdzając zapisanie na listę.

Po otrzymaniu potwierdzenia, uczestnicy proszeni będą o przesłanie zakupionego biletu drogą mailową na adres edukacja@zoo.gda.pl, w postaci zdjęcia lub skanu biletu, który to ostatecznie poświadczy udział w wydarzeniu. Bilet należy przesłać najpóźniej do dwóch dni przed zarezerwowanym wydarzeniem (do godziny 14.00). Brak potwierdzenia uczestnictwa przesłanym biletem skutkuje skreśleniem z listy uczestników.

324864352_692879522317536_5843526366185043807_n
Fot. mat. Gdański Ogród Zoologiczny

“Ferie z animacjami” w domu sąsiedzkim Zakopianka

To bezpłatna propozycja zabawy oraz aktywności dla gdańskich i ukraińskich dzieci do 12 roku życia. Zajęcia odbywać się będą w dniach 16-20 stycznia, w godzinach od 11.00 do 12.30.

Spotkania dla najmłodszych poprowadzą animatorzy grupy „Teatralia” (jeśli uczestnikiem jest maluch, konieczna opieka rodzica w trakcie warsztatu). W programie m.in. gry i zabawy ruchowe, plastyczne i teatralne. Nie zabraknie też warsztatów pobudzających dziecięcą wyobraźnię i kreatywność. Feryjne spotkania w „Zakopiance” mają też służyć nawiązaniu rówieśniczych przyjaźni, o co podczas wspólnej zabawy jest najłatwiej. 

Na zajęcia obowiązują zapisy pod numerem tel. kom.: 797 136 077. Są jeszcze wolne miejsca.

Do udziału w feriach zapraszają partnerzy organizacyjni: Stowarzyszenie „Dla Siedlec”, organizatorzy społeczności lokalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, Up Foundation, grupa „Teatralia” i Dom Sąsiedzki „Zakopianka”. Projekt jest dofinansowany ze środków Miasta Gdańska oraz UNICEF.

Warsztaty z fotografii i dubbingu w IKM

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza młodzież w wieku 15-19 lat na warsztaty fotograficzne „Cyjanotypia”. Spotkania w ramach projektu Otwarty IKM zaplanowano na 16 i 17 stycznia. W terminie ferii, 21 stycznia, odbędą się także warsztaty dubbingowe dla dzieci i młodzieży.

Szczegóły na: Otwarty IKM - Program współorganizacji projektów

 

Sztuka pod lupą - tygodniowy turnus artystyczny w Gdańskiej Galerii Miejskiej

W trakcie tygodniowego turnusu artystycznego, który odbędzie się od 23 do 27 stycznia w GGM przy ul. Grobla I uczestnicy wezmą pod lupę podstawowe dziedziny sztuki - malarstwo, grafikę, rzeźbę i fotografię. Różnorodne działania praktyczne poprzedzone będą tematycznymi prezentacjami. Wspólne rozmowy i działania przeniosą uczestników do fascynującego świata sztuki i uruchomią pokłady naturalnej kreatywności, udowadniając, że w każdym z nas drzemie prawdziwy artysta.

Zapisy do 20.01.2023 na abaaske@ggm.gda.pl Koszt: 200 zł

Edukacyjnie w Hevelianum

W miejscu, w którym nauka spotyka się z historią, ferie wypełnione zostaną ofertami edukacyjnymi dla najmłodszych. W programie m.in:

  • science show, w trakcie którego zaprezentowane zostaną najlepsze eksperymenty z repertuaru Hevelianum,
  • tropem dinozaurów, warsztaty które odpowiedzą na pytania co było w ich menu, czy miały pióra oraz jakich były rozmiarów, a także mini wykopaliska,
  • nieziemska przygoda - interaktywne zwiedzanie wystawy, podczas której uczestnicy dowiedzą się, jak odróżnić meteoryty od ziemskich kamieni i czy kometa ma warkocz,
  • zwierzaki cudaki, warsztaty podczas których stworzone zostaną modele niezwykłych zwierząt i za pomocą druku 3D zostaną powołane do życia.
Hevelianum. Góra Gradowa, ul. Gradowa 6
 
Moc nauki – science show
14-29 stycznia 2023 | 11:00, 13:00
Wiek uczestników: 6+
 
Tropem Dinozaurów – warsztaty dla dzieci
14-29 stycznie 2023 | 10:30, 12:00, 13:30
Wiek uczestników: 3-6 lat
 
AstroCamera. Niebo w obiektywie – wystawa
14-31 stycznia 2023 | pon.-pt. 9:00-13:30, sob.-niedz. 10:00-17:00
Wozwonia Artyleryjska, Sala Haxo, I piętro
Wstęp wolny
 
Nieziemska przygoda – interaktywne zwiedzanie wystawy z astronomem
16-20 stycznia 2023, 23-27 stycznia 2023 |14:00
Wozownia Artyleryjska, Sala Haxo, I piętro
Bilety: 10 zł  
Wiek uczestników: 9+, obecność opiekuna obowiązkowa dla dzieci do 13 roku życia
 
Hevelianum. Dom Zdrojowy, ul. Zdrojowa 2
 
Zwierzaki cudaki – warsztaty rodzinne
14-29 stycznia 2023 | 10:00
Wiek uczestników: dorośli i dzieci 7+
 
Co wisi w powietrzu? – pokaz naukowy
14-29 stycznia 2023 | 12:00
Wiek uczestników: 9+
 
Mini3d3miasto: Spotkanie Entuzjastów Druku 3D
20 stycznia2023 | 17:00
Wstęp wolny. Więcej informacji  


Szczegóły dostępne na stronie gdańskiego Hevelianum.

Zima w stoczni z Europejskim Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności przygotowało dwa rodzaje zajęć z cyklu Zima w stoczni. Pierwsze z nich dedykowane są dla dzieci w wieku 6–12 lat z rodzicami i opiekunami. Podczas rodzinnego zwiedzania wystawy czasowej STOCZNIA uczestnicy sprawdzą, czy w stoczni budowano tylko statki, a może jeszcze coś więcej? Dowiedzą się, na czym polegała efektywna współpraca, poznają zawody stoczniowe i charakterystykę pracy na różnych stanowiskach. Sprawdzą, jak wyglądał codzienny i galowy strój stoczniowca, a także dowiedzą się, co stoczniowcy robili po pracy, w niedziele i wakacje.

Szczegółowe daty spotkań i informacje o biletach dostępne są na stronie ECS.

Drugie z zajęć przeznaczone są dla grup zorganizowanych - dzieci spędzających ferie w świetlicach szkolnych i w parafiach, półkolonistów i kolonistów.  Organizatorzy przygotowali aż trzy zakresy tematyczne. Uczestnicy wspólnie spróbują dowiedzieć się, czy statek może dostać medal, posłuchają zimowych legend i wyruszą dookoła świata śladami zimy.

Szczegółowe opisy każdego z tematów oraz informacje o zapisach i terminach zajęć można znaleźć na stronie ECS.

Autorzy:
Marta Formella, Urząd Miejski w Gdańsku
Patryk Rosiński, Urząd Miejski w Gdańsku

 

akcja_zima_2023_grafika_pozioma

 

TV

Drugi dzień festiwalu FETA 2024