Obraz "Sąd Ostateczny" - niezwykła historia
„Sąd Ostateczny” – tryptyk malarza niderlandzkiego Hansa Memlinga, pochodzący z XV wieku, to największy gdański skarb. Obraz powstał na zamówienie włoskiego bankiera Angola di Jacopo Taniego z brugijskiej filii banku Medyceuszy. Fundator i jego żona zostali uwiecznieni na zamkniętych skrzydłach ołtarza. Dzieło było pierwotnie przeznaczone do rodowej kaplicy San Michele w kościele San Bartolomeo w Badia Fiesolana pod Florencją, nigdy jednak tam nie dotarł.
Duża Scena Teatru Wybrzeże uroczyście otwarta. Zobacz pierwszy występ na scenie
Jak to się stało, że obraz znalazł się w Gdańsku już w 1473 roku i niemal nie opuszczał miasta? Paryż, Berlin, Leningrad, gdzie peregrynował tryptyk? Kiedy to słynne malowidło na stałe powróciło do Gdańska i kto ma prawa własności do tego dzieła?
Rozmowa o "Sądzie Ostatecznym"
Fascynująca historia peregrynacji obrazu Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny” będzie tematem rozmowy. Odbędzie się ona w ramach Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego.
Rozmawiać będą:
- prof. dr hab. Beata Możejko - historyczka, Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektorka Centrum Badań Memlingowskich UG
- ks. dr Krzysztof Niedałtowski - teolog i religioznawca, rektor kościoła św. Jana, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji gdańskiej
moderator
prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń - Klub Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego
Zapraszamy do rozmowy do obejrzenia rozmowy online - wtorek 10 października, godz. 17.00 na portalu gdansk.pl.