
“Gorąca dyskusja o szansach związanych z powstawaniem farm wiatrowych na Bałtyku, tworzeniem portów instalacyjnych i serwisowych była głównym tematem, który wybrzmiewał podczas zebrania” - powiedział Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska i prezes Zarządu Związku Miast i Gmin Morskich.
Nowe miejsca pracy i impuls do rozwoju
Kluczowym zagadnieniem były szanse związane z powstawaniem farm wiatrowych na Bałtyku. Te inwestycje mogą przynieść nowe miejsca pracy w naszym województwie. Będzie to też impuls dla rozwoju portów oraz wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego.
Morskie farmy wiatrowe to czysta, odnawialna energia produkowana na dużą skalę. Ich powstanie doprowadzi do redukcji emisji CO₂, dywersyfikacji źródeł energii oraz wsparcia transformacji energetycznej w regionie.

“Rozmawialiśmy o wyzwaniach i możliwościach, jakie niesie za sobą rozwój energetyki odnawialnej, w tym offshore wind – tematy niezwykle ważne dla przyszłości naszych nadmorskich gmin” - podsumował Marcin Makowski, dyrektor biura Związku, gdański radny.
Samorządowcy odbyli wizytę studyjną na zrewitalizowanym wysypisku śmieci, które zostało przekształcone w nowoczesną farmę fotowoltaiczną. Tego typu rozwiązania są przykładem efektywnego wykorzystania terenów poprzemysłowych z myślą o zielonej energii.

Wystąpienia ekspertów
Uczestnicy wysłuchali serii prezentacji i wystąpień eksperckich. Prof. Tymon Zieliński z Instytutu Oceanologii PAN omówił szanse i zagrożenia związane z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej. Andrzej Montwiłł, pełnomocnik marszałka województwa zachodniopomorskiego ds. OZE i technologii wodorowych, zaprezentował projekt „Zielone Zachodniopomorskie”.
Głos zabrał także senator Stanisław Gawłowski, poruszając temat potencjalnych skutków nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej. Zwieńczeniem sesji tematycznej była prezentacja przedstawicieli Urzędów Morskich w Gdyni i Szczecinie dotycząca planów inwestycji w infrastrukturę portową i ochronę brzegów na rok 2025.