• Start
  • Wiadomości
  • “Fangor. Poza obraz” - już ponad 50 tys. osób obejrzało prace artysty

Moda na Fangora - już ponad 50 tys. osób obejrzało wystawę artysty. Czynna tylko do 12 marca  

"Fangor. Poza obraz" - na tej wystawie wszystko jest naj: sztuka, ekspozycja, ceny dzieł i zainteresowanie publiczności. - To jedna z najbardziej obleganych wystaw od przynajmniej pięciu lat. W ostatnim tygodniu przychodzi po 1000 osób dziennie - przyznają kuratorzy z Muzeum Narodowego w Gdańsku. Kto jeszcze nie był, niech się spieszy - zamknięcie wystawy już w niedzielę, 12 marca.
28.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
r00034306
Wystawę “Fangor. Poza obraz” obejrzało w Pałacu Opatów, oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku, już ponad 43 tys. osób
Fot. Anna Rezulak/KFP


Wybitny twórca, cenny na rynku sztuki

Na tej wystawie wszystko jest naj, począwszy od artysty. Wojciech Fangor (1922-2015) uznawany jest za jednego z najwybitniejszych twórców współczesnych. Był bardzo wszechstronny - malował, rysował, rzeźbił, projektował plakaty, był współtwórcą Polskiej Szkoły Plakatu. 

Gdy wyemigrował z Polski w latach 60-tych, osiadł w Stanach Zjednoczonych, gdzie szybko spotkał się z przychylnością nowojorskiej bohemy, którą zaskoczył swoją koncepcją pozytywnej przestrzeni iluzyjnej. Dzieła Fangora z tego okresu - oryginalne, kolorowe, pulsujące geometryczne okręgi, rozety i abstrakcyjne wzory - rozsadzały ramy pop-artowskiego kanonu. Jego sztuka była na tyle intrygująca i osobna, że w 1971 roku (znów naj), jako jedyny Polak w historii doczekał się indywidualnej wystawy w Muzeum Salomona R. Guggenheima w Nowym Jorku - świątyni światowej sztuki współczesnej.

Jest też na polskim rynku malarzem najbardziej pożądanym - za obrazy z okresu optycznych eksperymentów, z których jest najbardziej znany na świecie, kolekcjonerzy płacą dziś bajońskie sumy. Jeszcze kilka lat temu, Fangor, a dokładnie jego dwie rozety, obrazy o tytułach “M39” i “M22”, należały do najdroższych dzieł sztuki wylicytowanych na polskim rynku aukcyjnym. Za drugi z nich, w 2020 roku w domu aukcyjnym Des Unicum, nabywca zapłacił 7,3 mln zł. 

Droższa była tylko Abakanowicz.

 

r00034296
Na wernisażu wystawy "Fangor. Poza Obraz". Otwarcie odbyło się w październiku 2022, wystawa zostanie zamknięta 12 marca 2023
Fot. Anna Rezulak/KFP

Takiej wystawy jeszcze nie było

Gdańska wystawa jest też najobszerniejszym z dotychczasowych opracowaniem twórczości artysty. Zebrano tu 120 obrazów, 100 rysunków - rzadko eksponowanych - plakaty i rzeźby, które pochodzą ze wszystkich okresów twórczości artysty. A przy tym, ekspozycję zaaranżowano w taki sposób, że poznajemy też człowieka, który stworzył te dzieła. Ściany zdobią fragmenty z nieopublikowanej autobiografii Fangora i jego zdjęcia rodzinne, a materiały video zawierają nie tylko kroniki z dawnych lat, ale również zapisy rozmów, w których z malarz przedstawia swoje artystyczne credo. 

Wystawa należy też do największych od lat w Muzeum Opatów - zajmuje oba piętra. Żeby ją obejrzeć w całości, musimy poświęcić przynajmniej dwie godziny i przemierzyć 17 wystawowych sal. 

Nic dziwnego, że osiągnęła sukces. Już na wernisażu 12 października 2022 r. pojawiły się tłumy, rzadko spotykane na tego typu wydarzeniach. Potem było tylko lepiej - w każdy weekend przez muzealne sale przetaczała się kilkusetosobowa publiczność.

Do czwartku, 9 marca, wystawę “Fangor. Poza obraz” obejrzało ponad 50 tysięcy osób!

- W ostatnim tygodniu przychodzi po 1000 osób dziennie, dzisiaj (środa, 9 marca - red.) jeszcze przed otwarciem wystawy, przed drzwiami Pałacu Opatów stała grupa około 50 osób - mówi Klaudia Ficak z działu marketingu Muzeum Narodowego w Gdańsku.

 

r00034295
Kuratorem wystawy "Fangor. Poza obraz" jest Wojciech Zmorzyński z MNG
Fot. Anna Rezulak/KFP

Moda na Fangora

Dlaczego te obrazy tak elektryzują widzów? Na frekwencyjny sukces wystawy składają się na pewno talenty obu Wojciechów - malarza Fangora i kuratora Zmorzyńskiego, ale też całej rzeszy współpracowników, poczynając od Muzeum Narodowego, po Fundację Promocji Twórczości Wojciecha Fangora, na odpowiedzialnym za oryginalny projekt aranżacji Biurze Kreacja - kończąc.

Żartobliwie można stwierdzić, że profetyczne stają się słowa dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku Jacka Friedricha, który na otwarciu wystawy zapowiedział: - Artysta ten nie znudził się, wręcz przeciwnie, jego popularność rośnie. 

I faktycznie, Fangor stał się tak modny, że w ostatni weekend zawitała tu nawet redakcja „Vogue Polska” z Andą Rottenberg, wybitną krytyczką i kuratorką sztuki, byłą wieloletnią dyrektorką Zachęty i szefową działu kultury w piśmie, na czele.

Kto więc jeszcze nie miał okazji zwiedzić gdańskiej ekspozycji prac Wojciecha Fangora, niech się spieszy. Wystawę wprawdzie już raz przedłużono - zaplanowany początkowo na 5 lutego finisaż, przesunięto na 12 marca - ale kolejnego cudu nie będzie. 

- 12 marca to ostateczny termin zakończenia wystawy. Nie będziemy jej przedłużać po raz drugi - ostrzega Klaudia Ficak z działu marketingu MNG. - Mamy zaplanowane wydarzenia do ostatniego dnia trwania wystawy. Są to oprowadzania i warsztaty dla dzieci. Niestety zakończyliśmy już zapisy na oprowadzania po wystawie. Wystawa cieszy się taką popularnością, że miejsc zabrakło już w dniu ogłoszenia nowych terminów - tłumaczy Klaudia Ficak.

“Fangor. Poza obraz” - niezwykłe obrazy w Pałacu Opatów. Wystawa czynna aż do 12 marca

Fangor dla dzieci

Kto chce zaszczepić dziecku miłość do sztuki, ma jeszcze niewielką szansę zdobyć wejściowkę na warsztaty.
Są jeszcze wolne miejsca na ostatnim warsztacie dla dzieci do lat 3. 

  • Miejsce: Oddział Sztuki Nowoczesnej, ul. Cystersów 18, Gdańsk Oliwa
  • Prowadzenie: Dorota Dombrowska
  • Liczba miejsc ograniczona (do 10 dzieci), obowiązują zapisy zapisy@mng.gda.pl, tel.: 58 301 70 61 w. 216 w godz. 8.00-16.00

 

TV

Jarmark Bożonarodzeniowy od 22 listopada do 23 grudnia